لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۸

اعتراضات خشونت بار در شهر ارومچی چین پنج کشته بر جای گذاشت


اعتراضات خشونت بار در شهر ارومچی چین پنج کشته بر جای گذاشت
اعتراضات خشونت بار در شهر ارومچی چین پنج کشته بر جای گذاشت
<!-- IMAGE -->

مقامات چین اعلام کردند طی اعتراضات هفته جاری در شهر نا آرام ارومچی، پنج نفر کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده اند. بنا به گفته مقامات چین این نا آرامی ها با چند رشته حمله متوالی آغاز شده است.

معاون شهردار ارومچی به خبرنگاران گفته است ۲ تن از کشته شدگان تظاهرات اعتراضی روز پنجشنبه غیر نظامیان بی گناه بوده اند. وی منظور خود را در مورد واژه «بی گناه» تصریح نکرد و در باره جزئیات و نحوه کشته شدن این افراد توضیح بیشتری نداد.

این مقام شهرداری ارومچی گفت ۲۱ اویغور در نا آرامی ها بازداشت شده اند و گفته می شود ۲ تن از این افراد در حمله های اخیر دست داشته اند.

رسانه های دولتی گزارش داده اند اکثر قربانیان این نا آرامی ها از اقوام هان چین هستند.


خبرگزاری دولتی شین هوا به نقل از وزیر امنیت عمومی چین نوشته است نیروهای جدایی طلب نژادی عامل حدود ۵۰۰ حمله در این منطقه هستند.

همزمان با افزایش تقاضای اقوام هان برای امنیت بیشتر، روز جمعه پلیس برای متفرق کردن جمعیت معترض و جلوگیری از پیوستن مردم به اعتراض های جدید از گاز اشک آور استفاده کرد.

اقوام چینی هان ادعا می کنند دولت در مجازات افراد مسئول در خشونت های نژادی ماه ژوئیه بین اویغورهای مسلمان و اقوام هان چین تعلل کرده است. این خشونت ها حدود ۲۰۰ کشته بر جای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG