لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

کشورهای پنج بعلاوه يک برای بحث در مورد برنامه اتمی ايران در آلمان ملاقات کردند


<!-- IMAGE -->

نمایندگان آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد - بریتانيا، چین، فرانسه، روسیه، و ایالات متحده - برای بحث در باره برنامه اتمی بحث انگیز ایران، در آلمان ملاقات کردند.

جلسه شش کشور، معروف به گروه پنچ بعلاوه یک، در پی جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تشکیل شد که در آن گفته می شود ایران با نادیده گرفتن قطعنامه های آژانس و سازمان ملل متحد به توسعه برنامه اتمی خود ادامه می دهد.

گزارش همچنین یاد آور می شود که ایران هنوز در باره کارهای گذشته خود برای تولید کلاهک اتمی و دیگر ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی اش توضیحی کافی نداده است.

ایان کلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، جلسه نمایندگان شش کشور را "سازنده" نامید:
**** جلسه بیشتر بر فراهم آوردن راه هایی برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره متمرکز بود. نمایندگان به بررسی جدیدترین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پرداختند و بار دیگر ایران را به شرکت در مذاکرات مستقیم، بر اساس احترام متقابل، دعوت کردند. آنها بر هدف سیاسی خود بار دیگر تاکید گذاشتند و اهمیت دست یافتن به نتایجی از پیمودن یک مسير دیپلماتیک را يادآور شدند، و تاکید کردند که برای ایران هنوز امکان حل مساله از راه مذاکره وجود دارد.

آقای کلی اظهار داشت گروه پنچ بعلاوه یک، هنوز منتظر است پاسخ ایران را به مجموعه مشوق هایی که در آوریل ۲٠٠۹ ، در برابر متوقف شدن فعالیت های اتمی حساس پیشنهاد کرد، بشنود. مشوق ها، شامل فرصتی است به ایران که مذاکرات دیپلماتیک در باره برنامه اتمی خود، از جمله گفت و گوهای رو در رو با آمریکا را دوباره آغاز کند.

یک روز پیش از جلسه آلمان، سعید جلیلی مذاکراه کننده اتمی ارشد ایران به رسانه های ایران گفت جمهوری اسلامی خود پیشنهادی برای حل مساله اتمی تهیه کرده است. ایان کلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده هیچ یادداشت رسمی در باره از چنین پیشنهادی دریافت نکرده است و از رهبران ایران خواست به پیشنهاد گروه پنچ بعلاوه یک - ترجیحا پیش از اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر ماه جاری، پاسخ دهند. کلی گفت ایران باید آگاه باشد که لازم است از طریق همکاری کامل با جامعه بین المللی، اعتماد به صلحجويانه بودن برنامه اتمی خود را باز گرداند.

XS
SM
MD
LG