لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

احمدی نژاد وزارتخانه های حساس نفت، کشور و اطلاعات را به نزديکان وفادار به خود سپرده است


احمدی نژاد وزارتخانه های حساس نفت، کشور و اطلاعات را به نزديکان وفادار به خود سپرده است
احمدی نژاد وزارتخانه های حساس نفت، کشور و اطلاعات را به نزديکان وفادار به خود سپرده است

<!-- IMAGE -->

* محافظه کاران برای حفظ رژيم متحد شدند

وال استريت جرنال زير عنوان "قانونگذاران متحد شدند وکابينه احمدی نژاد را تائيد کردند" می نويسد پارلمان ايران اکثر وزيران پيشنهادی محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری را تائيد کرد، که برای او يک پيروزی سياسی است، و نشان ميدهد محافظه کارانی که ميانشان شکاف افتاده بود برای حفظ رژيم متحد شده اند.

وال استريت جرنال می نويسد پيش از اعلام نتيجه رای گيری، علی لاريجانی رئيس مجلس از آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد برای راهنمائی هايش سپاسگزاری کرد، که نشان ميدهد آقای خامنه ای صاحب اختيار در تمامی امور کشور و حامی سرسخت رئيس جمهوری، خواست خود را معلوم کرده بود.

وال استريت جرنال می نويسد پس از رای گيری، آقای احمدی نژاد مدعی شد که حمايت قانونگذاران معرف اتحاد ميان دولت او و مجلسی است که وی از سال ۲۰۰۵ پس از آنکه برای نخستين بار به رياست جمهوری برگزيده شد، دائما بر سرسياست های اقتصادی با آن جنگيده است.

* احمدی نژاد متحدين وفادار را در راس سه وزارتخانه مهم و حساس گذاشت

<!-- IMAGE -->

نيويورک تايمز زير عنوان "احمدی نژاد تائيديه پست های اصلی کابينه را کسب کرد" می نويسد مجلس روز پنجشنبه بجز سه نفر بقيه وزيران پيشنهادی محمود احمدی نژاد برای کابينه بيست ويک نفری اش را تائيد کرد و وی اکنون با کسب اين پيروزی در راس وزارتخانه های مهم و اساسی نفت، کشور و اطلاعات متحدان و ناظرانی بسيار نزديک دارد.

نيويورک تايمز می نويسد گزارش هائی وجود دارد که حاکی از مداخله آيت الله خامنه ای است. خبرآنلاين، وب سايت وابسته به علی لاريجانی رئيس مجلس چهارشنبه شب گزارش داد که به نمايندگان مجلس گفته شده بود رهبر مايلند به تمامی وزيران پيشنهادی رای اعتماد داده شود.

نيويورک تايمز می نويسد تحليلگران سياسی ميگويند رئيس جمهوری با گذاشتن افراد وفادار در تشکيلات امنيتی، و وزارت نفت به هدف های اصلی خود دست يافته است.

* پيغام خامنه ای به نمايندگان مجلس برای ابراز هم بستگی

<!-- IMAGE -->

لس آنجلس تايمز زير عنوان "رای به تائيد کابينه عطيه ای برای احمدی نژاد" می نويسد تندروهای ايران روز پنجشنبه يکپارچه پشت سر محمود احمدی نژاد ايستادند و اکثرگزينش های او برای کابينه اش، ازجمله سران تمامی وزارتخانه های مهم و اساسی کشور را تائيد کردند، که اقدامی در جهت تقويت اعتبارتضعيف شده رئيس جمهوری بود.

لس آنجلس تايمز می نويسد خبرهای محلی حاکی است که آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد نيز به قانونگذاران پيغام داده بود برای ابراز وحدت ملی به جهان وزيران پيشنهادی را تائيد کنند.

لس آنجلس تايمز می نويسد برنامه اتمی ايران زير ذره بين بين المللی است. وزارت امورخارجه روسيه پس از جلسه مقامات آمريکائی و ديگر قدرت های جهان در فرانکفورت آلمان با انتشار اطلاعيه ای در وب سايت خود از ايران خواست پيش از تشکيل مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه جاری مذاکرات راجع به جنبه های حساس برنامه اتمی خود را شروع کند.

* پيام بی اعتنائی به جامعه بين المللی

واشنگتن تايمز زير عنوان "گزينش های احمدی نژاد برای کابينه تائيد شدند" می نويسد تحليل گران ميگويند حمايت قاطع مجلس می تواند معرف آن باشد که به رغم اختلافات موجود در ميان محافظه کاران، آنها به اين نتيجه رسيده اند بهتر است در شرايطی که ايران در صحنه بين المللی با احتمال تحريم هائی شديد تر بر سر برنامه اتمی اش، و در صحنه داخلی با فشار اصلاح طلبان روبروست ، چهره ای قاطع از يک پارچگی ابراز کنند.

واشنگتن تايمز می نويسد حمايت گسترده مجلس قوی تر از آن بود که بسياری در ايران پيش بينی ميکردند زيرا حتی بعضی از محافظه کاران طرفدار رئيس جمهوری از پيشنهادهای او در مورد وزيرانی فاقد صلاحيت انتقاد ميکردند. آقای احمدی نژاد در عين حال برای بدرفتاری با معترضينی که پس از انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری بازداشت شدند، که اپوزيسيون اصلاح طلب مدعی است در نتيجه تقلب هائی گسترده به سرقت رفته است، با انتقاد روبروست.

واشنگتن تايمز می نويسد لجوجانه ترين پيامی که مجلس فرستاد حمايتی قريب به اتفاق از احمد وحيدی برای احراز مقام وزارت دفاع بود. وی در اتهامات حاکی از مشارکت در بمب گذاری يک مرکز يهوديان در آرژانين تحت تعقيب است.

* بدون توصيه خامنه ای صلاحيت دست کم هشت وزير رد ميشد

واشنگتن پست زير عنوان"نماينده مجلس ميگويد رهبر ايران به کسب حمايت برای دولت کمک کرد" می نويسد يک قانونگذار ارشد در اظهاراتی که روز جمعه توسط يک خبرگزاری ايرانی نقل شد ميگويد رهبر ارشد ايران به کسب حمايت پارلمان از وزيران دولت محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری تندرو کمک کرده است.

واشنگتن پست می نويسد محمد رضا باهنر نايب رئيس مجلس ، و محافظه کار منتقد رئيس جمهوری، روشن ساخت که نظرات آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد در نتيجه رای گيری اثر داشته است.

واشنگتن پست می نويسد خبرگزاری فارس اظهارات با هنر را نقل ميکند که گفته است پس از شمارش آرا متوجه شديم اگر توصيه رهبری نبود دست کم ۸ تا ۹ وزير پيشنهادی رای اعتماد نمی گرفتند.

XS
SM
MD
LG