لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

تجلیل از یک ترانه سرای معروف قدیمی در شهر تاریخی ساوانا


تجلیل از یک ترانه سرای معروف قدیمی در شهر تاریخی ساوانا
تجلیل از یک ترانه سرای معروف قدیمی در شهر تاریخی ساوانا
<!-- IMAGE -->


شهر ساوانا، جانی مرسر، ترانه سرای معروف و قدیمی فیلم های هالیوود را که زاده این شهر است به عنوان «مرد سال» معرفی کرد. به این صورت تا پایان سال ۲۰۰۹، این شهر تاریخی و زیبا در ایالت جورجیا و در کرانه های اقیانوس اطلس، محل برگزاری جشن ها و مراسمی است که طی آن از جانی مرسر، ترانه سرایی که بیش از ۱۰۰۰ ترانه بین سال های دهه ۳۰ تا ۶۰ میلادی ساخته است تجلیل و از هم بخشی های حرفه ای او قدردانی خواهد شد.

<!-- IMAGE -->


بسیاری از ترانه های جانی مرسر در فیلم های معروف و قدیمی هالیوود اجرا شده اند. او در طول دوران زندگی حرفه ای خود توانست برای ساختن ترانه های برجسته و مورد پسند در متن موسیقی متن فیلم ها بیش از ۱۹ بار به نامزدی جوایز اسکار برسد.

برخی از معروف ترین ترانه های جانی مرسرعبارتند از: «مون ریور»، «روزهای شراب و گل سرخ» و سه ترانه «آتچیسون»، «توپکا» و «سانتافه» که جودی گارلند فقید آن ها را در فیلم موزیکال « دختران هاروی» اجرا کرد.

جشنواره و مراسم قدردانی از جانی مرسر، در روز تولد۱۰۰ سالگی او که روز ۱۸ نوامبر ۲۰۰۹ است به اوج خود خواهد رسید. در این روز در یکی از میدان های مرکز شهر، از یک تندیس تمام قد برنزی جانی مرسر پرده برداری خواهد شد. هم چنین برنامه های دیگری به این مناسبت در نظر گرفته شده است که به صورت کنسرت ها ، یک جشنواره سینمایی کوچک، نمایشگاه های مختلف و سخنرانی های گوناگون در شهر ساوانا برگزار خواهد شد.

جانی مرسر در ۲۵ ماه ژوئن ۱۹۷۶ به علت ابتلا به سرطان مغز درگذشت.

مقامات شهری شهرساوانا می گویند که می خواهند جهانگردان و دیدارکنندگان از این شهر بتوانند به خوبی به تجربه هایی از نوع اهالی ایالت های جنوبی آمریکا، از جمله «جورجیا» و به ویژه شهر ساوانا دست پیدا کنند. تجربه عقل سلیمی که «جانی مرسر» از آن برخوردار بود، جذابیت بی انتهایی که «گتسبی بزرگ» درخوانندگان این کتاب بوجود آورد، انگیزه های خلاقه ای که پشت دوستی بی قید و شرط از نوع «هاکلبری فین» وجود داشته است و بالاخره خواندن و ترانه سرایی که همواره درفضای این شهر موج می زند.

جانی مرسر عشق به موسیقی را از مادرش آموخته بود. اما این «ساوانا» بود که او را در موسیقی گاسپل، جاز، بلوز، کریول، ترانه های فولکلوریک سیاهان آمریکا و نواهای اثرگذار دیگری که تنها در عمیق ترین مناطق جنوبی دسترسی به آن ها ممکن است غرق کرد. مجموعه ای که در آثار جانی مرسر یکجا جمع است و بیانگر نوع موسیقی است که او خالق آن بوده است.

جانی مرسر نه تنها یک هنرمند برجسته محسوب می شد و مردم را با ترانه های خود به وجد و سرور می آورد، بلکه در طول زندگی با انجام خدمات نیکوکارانه مختلف توانست در زندگی دیگران نیز به صورتی مثبت اثرگذار باشد.

دایان تورمن، رئیس کمیته برگزاری صدمین سالگرد زندگی جانی مرسر می گوید:« او این اعمال خیرخواهانه را به قول معروف در تاریکی شب و درنهایت گمنامی انجام می داد.» به همین مناسبت نیز شهر ساوانا برنامه ای نیز تحت عنوان داستان 100 روز گشاده دستی های جانی مرسر ترتیب داده است که در طول این صد روز طبق خواست این ترانه سرای نیکوکار، سقف تازه ای بر روی کلیسایی در شهر ساخته خواهد شد، تلویزیون های تازه ای به خانه های سالمندان اهدا شده و بخش هایی از بدهی های شخصی عده ای از مردم پرداخت خواهد شد.

جانی مرسر در طول دوران زندگی در هالیوود، همواره برای اجرای برنامه هایی به منظور جمع آوری اعانه برای مردم بی بضاعت، به ساوانا باز می گشت.

بنا برگفته تورمن:« جانی مرسر خدمات وکمک های ارزنده ای به مردم این ناحیه کرده است که در همان زمان هم یکی از شرایط دریافت آن این بود که این افراد درباره این کمک ها صحبتی به میان نیاورند. او خیلی بی سرو صدا به کار خود ادامه می داد و به همین صورت هم توانست زندگی بسیاری از مردم را بهبود بخشد. جانی مرسر یک چنین انسانی بود.»

XS
SM
MD
LG