لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

چهارگوشه جهان: بازداشت يک بلژيکی در ارتباط با انتقال قطعات اف پنج به ايران و  خبر های ديگر


چهارگوشه جهان: بازداشت يک بلژيکی در ارتباط با انتقال قطعات اف پنج به ايران و  خبر های ديگر
چهارگوشه جهان: بازداشت يک بلژيکی در ارتباط با انتقال قطعات اف پنج به ايران و  خبر های ديگر
<!-- IMAGE -->

بازداشت يک بلژيکی به اتهام تلاش برای خريد و انتقال قطعات جنگنده اف پنج به ايران

ایالات متحده یک شهروند بلژیکی را به اتهام تلاش برای خرید موتور و قطعات جت های جنگنده اف پنج و انتقال غیر قانونی آنها به ایران بازداشت کرد. ژاک مونسير شهروند بلژیک و ساکن فرانسه، برای رسیدگی به اتهام های خود در دادگاه فدرال ایالت آلاباما حاضر می شود. ژاک مونسير به همراه همدستش، دارا فتوحی، شهروند ایران، متهم به قاچاق، پول شویی و زیرپا گذاشتن قانون مربوط به صادرات تسلیحات نظامی هستند. بر اساس قانون تحریم نظامی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، برخی از تجهیزات نظامی، نمی تواند بدون اجازه دولت آمریکا به ایران صادر شود. دارا فتوحی، متهم ایرانی این پرونده، از سوی مقامات امنیتی فرانسه تحت تعقیب است.

پرزيدنت اوباما درباره اصلاح سيستم خدمات درمانی سخن می گويد

<!-- IMAGE -->

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، نهم سپتامبر، در کنگره آمریکا حضور خواهد یافت تا درباره اصلاح سیستم خدمات درمانی سخنان مهمی ایراد کند. دیوید الکسلورد، از مقامات کاخ سفید درحالی این خبر را روز چهارشنبه بیان کرد که آقای اوباما، قانون گذاران را به تصویب طرح پیشنهادی خود در زمینه اصلاح سیستم خدمات درمانی تشویق می کند. طرح پیشنهادی آقای اوباما مخالفت هایی را در ایالات متحده در بر داشته است. مخالفان می گویند این طرح شامل مواردی نظیر بیمه درمانی برای مهاجران غیر قانونی است. آقای اوباما این سخنان را رد کرده است.

<!-- IMAGE -->بحث پیرامون راه های چگونگی کمک به حفظ ثبات افغانستان

هیئتی متشکل از بیست و پنج فرستاده بین المللی، برای بحث پیرامون راه های چگونگی کمک به حفظ ثبات افغانستان، در پاریس گرد هم آمدند.

برنارد کوشنر، وزیر امورخارجه فرانسه در این باره گفت نیروهای خارجی تا پیش از برقراری امنیت در افغانستان، این کشور را ترک نخواهند کرد. وی افزود جامعه بین الملل، خواهان حمایت از پروژه های توسعه از جمله در بخش کشاوری، بهداشت و آموزش در افغانستان است.


<!-- IMAGE -->

وعده ۷۸ ميليارد دلاری اتحاديه اروپا به صندوق بين المللی پول

اتحادیه اروپا وعده داد هفتاد و هشت میلیارد دلار دیگر به صندوق بین المللی پول کمک کند. بر اساس توافق وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، این مبلغ برای کمک به کشورهایی که بر اثر بحران اقتصادی جهانی دچار مشکلات عدیده شده اند، به صندوق بین المللی پول اعطا می شود. با این اقدام، مجموع کمک های مالی اتحادیه اروپا به صندوق بین المللی پول به ۱۷۸ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. توافق اخیر کشورهای اروپایی در واکنش به تصمیم کشورهای عضو گروه بیست صنعتی است که خواهان افزایش ظرفیت وام دهی صندوق بین المللی پول به میزان پانصد میلیارد دلار هستند.


<!-- IMAGE -->

لغو مذاکرات درمورد آينده جزيره قبرس

مذاکرات در مورد آینده جزیره قبرس که قرار بود روز پنجشنبه برگزار شود، لغو شد. قرار بود مقامات بخش یونانی نشین قبرس، روز پنجشنبه با جامعه ی ترک تبار و یونانی نشین این جزیره، بر سر حل مسئله تقسیم این جزیره، مذاکرات خود را از سر بگیرند. این گفتگو ها از سوی مقامات یونانی نشین قبرس لغو شده است. یک سخنگوی دمیتریس خریستوفیاس، رئیس جمهوری قبرس دلیل لغو مذاکرات را آزار زائران یونانی در مناطق تحت کنترل ترکهای قبرس عنوان کرده است. پس از اشغال بخشی از جزیره قبرس توسط ارتش ترکیه در سال ۱۹۷۴، این جزیره به دو بخش یونانی نشین و ترک نشین تقسیم شد.

<!-- IMAGE -->

ادامه جستجوها برای هلی کوپتری در هند

جستجوها در هند برای یافتن هلی کوپتری که یک سیاستمدار با نفوذ هندی و شماری از مقامات بلندپایه ایالت آندرا پردیش سرنشین آن بودند، ادامه دارد. به گفته مقامات هند، ارتباط با این هلی کوپتر مدت کوتاهی پس از آن که از حیدرآباد به پرواز درآمد، قطع شد. ایالت آندرا پردیش در جنوب شرقی هند واقع استد. مسوولان هندی می گویند برای یافتن گمشدگان از جت های نظامی، تصاویر ماهواره ای و گشت های زمینی توسط افراد محلی بهره می برند. احتمال می رود این هلی کوپتر در منطقه ای که عمدتا نیروهای شورشی ضد دولتی مائوئیست در آن حضور دارند، سقوط کرده باشد.

<!-- IMAGE -->

چهار مامور امنيتی عراق به اعدام محکوم شدند

دادگاهی در عراق، چهار مامور امنیتی این کشور را به اتهام سرقتی مرگبار از یک بانک، به اعدام محکوم کرد. بر اثر این سرقت، هشت مامور پلیس عراقی کشته شدند. سارقان موفق شده بودند که بیش از سه میلیون دلار از یک بانک دولتی در ماه ژوییه ی گذشته بربایند. متهمان سی روز فرصت دارند که به حکم صادره اعتراض کنند.

XS
SM
MD
LG