لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

وقايع روز: نامه مهدی کروبی به آيت الله منتظری و خبرهای ديگر


وقايع روز: نامه مهدی کروبی به آيت الله العظمی منتظری و خبرهای ديگر
وقايع روز: نامه مهدی کروبی به آيت الله العظمی منتظری و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

انتشار نام یکی دیگر از کشته شدگان روزهای پس از انتخابات

پایگاه حزب اعتماد ملی نام یکی دیگر از کشته شدگان روزهای پس از انتخابات را منتشر کرده است. به گزارش سایت حزب اعتماد ملی، محمود رییسی ‌نجفی، در حوادث پس از انتخابات ۲۲ خرداد ماه، در میدان آزادی تهران، مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفت و بر اثر آن جان پاخت.

به گفته حزب اعتماد نام محمود رییس نجفی تا کنون در زمره کشته شدگان اخیر اعلام نشده بود. همسر مرحوم نجفی می گوید شغل وی کارگری بوده و در آخرین لحظات زندگی اش اعلام کرد در حالیکه پس از کار به خانه باز می گشته، مورد حمله باتوم به دستان قرار گرفته و به شدت مجروح شده است.

نامه مهدی کروبی به آيت الله العظمی منتظری

<!-- IMAGE -->

مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی و یکی از دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری، در نامه ای به آیت الله العظمی منتظری، از مراجع تقلید شیعه، از حمایت های این مرجع تقلید از او در جریان حوادث پس از انتخابات تقدیر و تشکر کرد.

در نامه آقای کروبی به آیت الله منتظری آمده است شاهد آن هستیم که براحتی برخی اصول مسلم قانون اساسی نادیده گرفته شود و برخی اصول دیگر آن تا حد آیات قرآن بزرگ داشته شود. اصول که حاوی اساسی ترین حقوق ملت و آزادی های فردی و اجتماعی است و پرهیز از خودکامگی و دیکتاتوری را برای جامعه تضمین می کند براحتی زیر پا گذاشته شود. انتخابات آزاد و بیطرفانه عملاً در پرتو دخالت های مراکز قدرت بی معنا می شود و آزادی احزاب و مطبوعات براحتی توسط مراکز خودکامه ای مورد تعرض قرار می گیرد و از همه وحشتناک تر به بهانه حفظ امنیت، بزرگترین نا امنی، حمله و کشتار و ضرب و شتم و شکنجه صورت می گیرد.

<!-- IMAGE -->

محمد رضا تایش خواستار محاکمه عوامل جرایم صورت گرفته در کوی دانشگاه و بازداشتگاهها شد

محمدرضا تابش، نماینده اصلاح طلب مجلس شواری اسلامی و دبیرکل فراکسیون خط امام مجلس، در نامه ای به آیت الله لاریجانی، رییس جدید قوه قضاییه، پخش دادگاهها شماری از چهره های اصلاح طلب و دولتمردان پیشین جمهوری اسلامی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی را بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، غیر قانونی دانست. وی همچنین خواستار محاکمه عوامل جرایم صورت گرفته در کوی دانشگاه و بازداشتگاهها شد. به گفته دبیر کل فراکسیون خط امام، یکی از مسایل تلخ حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری، مساله فاجعه بار هتک حرمت و رفتارهای زشت بعضی از ماموران با بازداشت شدگان است که نقض آشکار اصول متعدد در قانون اساسی و حقوق انسانی است.

همچنين آقای تابش با اشاره به سخنان اخیر محمود احمدی نژاد، که به تازگی عاملان شکنجه ها در بازداشتگاهها و کوی دانشگاه را افراد نفوذی و برانداز اعلام کرده، گفت این سخنان محمود احمدی نژاد، بر ابهامات مربوط به بازداشتگاه کهریزک افزوده است. پرویز سروری، نماینده اصولگرای مجلس شواری اسلامی نیز درباره سخنان اخیر محمود احمدی نژاد گفت نفوذی بودن مجرمان بازداشتگاه کهریزک محرز نیست. بازداشتگاه کهریزک بازداشگاهی است که بسیاری از مردم معترض به نتیجه انتخابات که در خیابان ها بازداشت شدند، به آن منتقل شده و تحت شکنجه های شدید و بر اساس ادعای شماری از شخصیت ها، مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند. به گفته حمیدرضا کاتوزیان، نماینده مجلس شواری اسلامی، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، مسئول مستقیم وقایع صورت گرفته از جمل کشته شدن شماری از بازداشتیان این زندان است.

<!-- IMAGE -->

دادستان جديد تهران می گويد ملاک کارش قانون خواهد بود

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان جدید تهران که به دستور آیت الله لاریجانی، رییس جدید قوه قضاییه جایگزین سعید مرتضوی شده است می گوید ملاک کارش قانون خواهد بود. دادستان جدید تهران گفته است ضابطان قضایی باید در چارچوب قانون و مقررات تحت اشراف دادستان انجام وظیفه کنند. وی همچنین درباره روزنامه ها و نشریات گفت اگر مطبوعات فصل چهارم قانون اساسی، را رعایت کنند، می توانند به راحتی به کار خود ادامه دهند. به گفته دادستان جدید تهران، نظارت بر کار ضابطین و کسانی که بر تحقیقات نظارت دارند، از وظایف مهم و جدی دادستان به شمار می رود. این سخنان درحالی بیان می شود که پیش از این، بسیاری از مطبوعات و فعالان حقوق بشر، از نحوه رفتار ضابطان قضایی با متهمان انتقاد کرده بودند.

<!-- IMAGE -->

درخواست برای پيگرد قضايی صدا و سيمای جمهوری اسلامی

پوشش خبری حوادث بعد از انتخابات در ايران انتقادها به عملکرد صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران را افزايش داده بطوريکه امروز يکی از نمايندگان مجلس در نامه ای از رييس قوه قضاييه خواسته است که صدا و سيما را تحت پيگرد قضايی قرار دهد. پيش از اين و در زمان برگزاری تبليغات انتخاباتی، ميرحسين موسوی و مهدی کروبی در نامه هايی از اينکه صدا و سيما عملا با پخش برنامه های جهت دار، به نفع رييس دولت نهم تبليغات می کند، گله کرده بودند. اين روند بعد از انتخابات شکلی ديگر يافت چرا که همزمان با اعتراض های خيابانی به نتيجه انتخابات، نه تنها صدا و سيما اخبار اعتراض ها را پوشش نمی داد بلکه با توليد برنامه هايی سعی در انکار آنها نيز داشته است.

<!-- IMAGE -->

سایت حزب اعتماد ملی فیلتر شد

سایت حزب اعتماد ملی، تنها کانال ارتباطی این حزب با مخاطبان و هواداران خود، فیلتر شده است. فیلترینگ این سایت درحالی صورت می گیرد که سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، در آخرین روزهای فعالیت خود در این سمت، دستور توقیف روزنامه اعتماد ملی، ارگان مکتوب حزب اعتماد ملی را صادر کرد. شماری از نمایندگان مجلس از قوه قضاییه خواسته اند که اجازه فعالیت دوباره به این روزنامه داده شود. احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی توقیف روزنامه اعتماد ملی را تخلفی از سوی سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران توصیف کرد و خواستار ادامه فعالیت این روزنامه شد. اعتماد ملی، مهمترین نشریه منقتد دولت محمود احمدی نژاد بوده است. رسانه های حامی دولت پیش از این خواستار توقیف این روزنامه شده بودند.

XS
SM
MD
LG