لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

رکود اقتصادی جهان ممکن است زودتر برطرف شود


رکود اقتصادی جهان ممکن است زودتر برطرف شود
رکود اقتصادی جهان ممکن است زودتر برطرف شود
<!-- IMAGE -->

برخی از نشانه های جديد حاکی از آن است که اقتصاد جهان ممکن است از رکود بد اقتصادی خارج شده باشد، اما نگرانی مقامات سرشناس در اقتصاد جهان کماکان باقی است.

جديد ترين ارزيابی حاکی از اميدواری سازمان همکاری برای توسعه اقتصادی، موسوم به OECD را ارائه داده است، که مقر آن در پاريس است. اطلاعيه روز پنجشنبه، اين سازمان می گويد بهبود در اوضاع اقتصادی جهان ممکن است زودتر و با نيرویی بيشتر از آنچه که پيش بينی می شد عملی شود.

اين سازمان ضمن بررسی اطلاعات مربوط به سی کشور صنعتی پيشرفته در جهان می گويد درصد انقباض در رشد اقتصادی کشورهای عمده اين گروه، شامل آمريکا، کانادا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، ايتاليا و ژاپن، که کشورهای گروه هفت را تشکيل می دهند، امسال به سه و هفت دهم درصد می رسد که از چهار و يک دهم درصد پيش بينی شده در ماه ژوئن کمتر است.

با اينحال مقامات OECD هشدار می دهند که بيکاری رو به افزايش و بازار ضعيف مسکن کماکان يک تهديد محسوب ميشود. مقامات ارشد در اروپا و آمريکا نيز در اين زمينه نظراتی مشابه ارائه داده اند.

آليستر دارلينگ، خزانه دار بريتانيا، به روزنامه اينديپندنت گفت دولت ها در سراسر جهان بايد به خرج کردن و اختصاص پول در برنامه های رونق بخشی به اقتصاد ادامه دهند. وی گفت پايان دادن به برنامه های رونق بخشی می تواند اقتصاد جهان را مجددا به رکودی عميق بکشاند.

در همين حال تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا، نيز می گويد اقتصاد جهان خود را از لبه پرتگاه بيرون کشيده است اما هنوز تا رسيدن به مرحله بهبود راهی طولانی در پيش است.

XS
SM
MD
LG