لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

نمایندگان شش قدرت عمده جهان در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی گفتگو می کنند


نمایندگان شش قدرت عمده جهان در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی گفتگو می کنند
نمایندگان شش قدرت عمده جهان در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی گفتگو می کنند
<!-- IMAGE -->

نمایندگان شش قدرت عمده جهان روز چهارشنبه در فرانکفورت آلمان دیدار و در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی گفتگو می کنند. پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا به علاوه آلمان پیشنهاد کرده اند که در ازای توقف غنی سازی اورانیوم در ایران، مشوق های اقتصادی را به جمهوری اسلامی ارایه کنند.

این درحالی است که روز گذشته سعید جلیلی، رییس شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی، در زمینه برنامه هسته ای از ارایه یک بسته پیشنهادی جدید به قدرت های جهانی سخن گفت.

به گفته سعید جلیلی این بسته پیشنهادی می تواند مبنای مذاکرات جمهوری اسلامی با کشورهای ۱+۵ یک قرار گیرد.

سخنگوی کاخ سفید نیز در واکنش به این خبر اعلام کرد آمریکا هنوز پیشنهاد مشخصی را از جمهوری اسلامی ایران درباره مذاکرات هسته ای دریافت نکرده است.

<!-- IMAGE -->

روز چهارشنبه خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت هنوز پیشنهاد ایران را دریافت نکرده اما مایل است که آن را مطالعه کند. کاخ سفید روز سه شنبه اعلام کرد که چنین پیشنهادی دریافت نکرده است.

در تحولی دیگر چهارمين روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی محمود احمدی‌ نژاد روز چهارشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. در اين جلسه صلاحيت وزيران پيشنهادی برای وزارتخانه های صنايع،‌ علوم، فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ کار و امور اجتماعی، کشور،‌ مسکن، نفت و نيرو مورد بررسی قرار می گیرد. درحالیکه قرار بود رای‌گیری برای تعیین ۲۱ وزیر کابینه، روز چهارشنبه انجام شود برخی از منابع داخلی از احتمال ادامه جلسه بررسی صلاحيت وزيران در روز پنج شنبه خبر می دهند. همچنین گفته می شود برخی از نمایندگان پیشنهاد کرده اند که جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی که در سه روز گذشته در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شد، روز چهارشنبه در سه نوبت برگزار و به شب نیز کشيده شود.

XS
SM
MD
LG