لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

چهار گوشه جهان: شستشوی برج آزادی و خبرهای ديگر


چهار گوشه جهان: شستشوی برج آزادی و خبرهای ديگر
چهار گوشه جهان: شستشوی برج آزادی و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

جزئيات بيشتر پروژه شستشوی برج آزادی

روزنامه جمهوری اسلامی در صفحه نخست خود از آغاز عملیات شستشو و مرمت «برج آزادی» در تهران می نویسد. مديرعامل سازمان زيبا سازی شهرداری تهران از تخصیص اعتباری بالغ بر ٤٠٠ ميليون تومان برای تکمیل این پروژه سه ماهه خبر می دهد.
حجت الله ملاصالحی با اشاره به اینکه برج آزادی ظرف بیست سال گذشته شسته نشده است، بر استفاده از روشهای علمی و بهره گیری از تکنولوژی روز در انجام این پروژه تأکید کرد. در جریان شستشو برج، بندكشی های بين سنگ ها نيز مرمت و لايه ای به منظور محافظت از سنگ نمای برج در برابر آلودگی های شهری بر روی آن كشيده می شود. جمهوری اسلامی به نقل از مدیر عامل سازمان زیبا سازی شهرداری تهران می نویسد: عمليات شست وشو با استفاده از نيروهاي انساني آموزش ديده درخارج از كشور صورت می گیرد و در حدود سه ماه به طول می انجامد. این روزنامه با تشریح جزئیات بیشتر این طرح ، از عدم نیاز به شستشوی مجدد برج آزادی تا ۳۰ سال آینده خبر می دهد.

<!-- IMAGE -->

دلیل کاهش پیامهای بازرگانی صدا و سیما

روزنامه اعتماد جوابیه صدا و سيمای جمهوری اسلامی در پاسخ به یکی از گزارشهای این روزنامه را منتشر کرده است. اعتماد چندی پیش با درج مطلبی با عنوان «درآمدهای صدا و سیما ۴۰ درصد کاهش یافته» از عدم تمایل بازرگانان و بخش خصوصی برای پخش آگهی های خود از رسانه ملی خبر داده بود. روابط عمومی صدا و سیما با تکذیب گزارش اعتماد، به ادامه عقد قرارداد و تقاضای بالای بازرگانان و شرکتها برای پخش پیامهای خود از این سازمان اشاره می کند. در این جوابیه دلیل کاهش پیامهای بازرگانی صدا و سیما، تلاش این سازمان برای رعایت حد قانونی مصوب دولت و مجلس معرفی شده است. صدا و سیما می گوید بر اساس قوانین موجود، رسانه ملی باید از دریافت و قبول آگهی بیش از چهارچوب تعیین شده خودداری کند.

<!-- IMAGE -->

سه آمریکایی بازداشت شده در ایران

روزنامه سرمایه در مطلبی به تقاضای خانواده های سه آمریکایی بازداشت شده در ایران می پردازد که خواستار آزادی فرزندان خود شدند، می نویسد جاشوا فضال، سارا شاورد و شان باور حدود یکماه پیش در نواحی مرزی ایران با کردستان عراق بازداشت شدند. خانواده های این سه نفر ، با حضور در مراسمی در دانشگاه برکلی ، کالیفرنیا یعنی دانشگاهی که آنها از آن فارغ التحصیل شدند ، از دولت ایران خواستند تا به دیپلماتهای غربی اجازه دهد با فرزندانشان ملاقات کنند. سرمایه به نقل از منابع خبری بین المللی، این سه آمریکایی را روزنامه نگار معرفی می کند ولی در عین حال از ادعای خبرگزاریهای دولتی ایران مبنی بر همکاری آنها با سازمان سیا خبر می دهد. این روزنامه ضمن اشاره به عدم پاسخگویی مقامات رسمی ایران درباره وضعیت این آمریکاییان ، از نگرانی خانواده های بازداشت شدگان خبر می دهد. از میان مقامات رسمی ایران تنها ایرج حسن زاده معاون سیاسی و امنیتی استانداری کردستان بازداشت این سه نفر را در مرز مریوان با کردستان عراق تایید کرده است.

<!-- IMAGE -->

تأثير مشوق های اقتصادی دولت آمريکا برای صنعت خودروسازی

برنامه مشوق های اقتصادی دولت آمريکا، که برای بهبود وضعيت صنعت خودروسازی اين کشور طراحی شده است، به نظر می رسد که برای شماری از خودروساز های مطرح دنيا نتيجه بخش بوده است. روز سه شنبه، شرکت خودروسازی هيوندای کره اعلام کرد که فروش اين شرکت در ماه گذشته ميلادی، به نسبت مدت مشابه در سال ٢٠٠٨، ٤٧ درصد رشد داشته است. شرکت آمريکايی فورد نيز اعلام کرد که مجموع فروش اين شرکت در ماه گذشته ميلادی، هفده درصد افزايش يافته است.

<!-- IMAGE -->

آژانس پناهندگان سازمان ملل وضعيت شمال يمن را بحرانی توصيف کرد

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می گويد بر اثر درگيری های مسلحانه بين نيروهای دولتی يمن و گروه های مسلح شيعه در شمال يمن، اين منطقه در وضعيت بحرانی است. . به گفته سخنگوی کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مردم بسياری مجبور به ترک شهر سعده شده اند که بيشتر درگيری ها در آن صورت گرفته است . مقامات دولت يمن، پيشنهاد صلح را که از سوی گروه شيعه ی الحوثی ارائه شد رد کردند اين گروه از سال ٢٠٠٤ با دولت يمن در جنگ است.

<!-- IMAGE -->

باراک اوباما اقدامات پيشگيرانه را برای جلوگيری از گسترش آنفلوآنزای خوکی توصيه کرد

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا به عموم مردم توصيه کرد که در فصل در پيش روی بيماری آنفلوآنزای خوکی، برای جلوگيری از گسترش اين ويروس، دست به اقدامات پيشگيرانه بزنند. رييس جمهوری آمريکا روز سه شنبه گفت در حالی که دولت در تلاش است واکسنی موثر و ايمن برای آنفلوآنزای خوکی تهيه کند، لازم است که مردم آمريکا برای جلوگيری از ابتلا به اين بيماری، قدمهای ساده ای بردارند. ماندن در خانه هنگام ابتلا به بيماری و شستن دست ها از جمله اقدامات پيشگيرانه در اين زمينه عنوان شده است.

<!-- IMAGE -->

آرنولد شوارتزنگر: افزايش هشت آتش سوزی بزرگ در کاليفرنيا

آرنولد شوارتزنگر، فرماندار کاليفرنيا گفت شدت هشت آتش سوزی بزرگ که در ايالت کاليفرنيا در جريان است، افزايش يافته است و تاکنون اين آتش سوزی ها، بيش از ٥٤ هزار هکتار از زمينهای اين ايالت را سوزانده است. بزرگترين آتش سوزی کاليفرنيا، که از بيست و شش اوت شروع شده است، به علت وجود چوب های خشک و دمای بالای هوا، شدت گرفته و تا کنون بيش از پنجاه ساختمان را ويران کرده است. بر اثر اين آتش سوزی هزاران نفر خانه های خود را ترک کرده اند و دو آتش نشان نيز جان باخته اند. باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا و همسرش ميشل اوباما با خانواده دو مأمور آتش نشانی که روز يکشنبه جان باختند، ابراز همدردی کردند. فرماندار کاليفرنيا می گويند در حال حاضر بيش از ٥٧٠٠ نفر برای فرونشاندن آتش در اين ايالت فعال هستند.

<!-- IMAGE -->

گراميداشت شهروندان بسلان در روسيه که پنج سال پيش در واقعه ای تروريستی کشته شدند

در جريان آن حادثه که از آن به عنوان بدترين واقعه ی تروريستی در روسيه ياد می شود، ٣٣٣ نفر در مدرسه ی شماره يک بسلان، کشته شدند. مراسم يادبود در حياط مدرسه برگزار شد و تصاوير جان باختگان بر روی ديوار ها نصب شده بود. بيشتر قربانيان بر اثر تيراندازی و انفجار ها در اين مکان کشته شدند. يکم سپتامبر ٢٠٠٤ مصادف با اولين روز بازگشايی مدارس در روسيه، بيش از ١١٠٠ نفر از دانش آموزان با والدينشان همراه با شاخه گل وارد مدرسه شماره ی يک بسلان شدند.

<!-- IMAGE -->

تظاهرات ده ها هزار کرد در شهر دياربکر در ترکيه به مناسبت روز جهانی صلح

ده ها هزار نفر از شهروندان کرد ترکيه، روز گذشته در شهر دياربکر، در جنوب شرقی اين کشور گرد هم آمدند تا در تظاهراتی که به مناسبت روز جهانی صلح تدارک ديده شده بود شرکت کنند. آنان در اين تظاهرات حمايت خود را از تلاش هايی که برای پايان بيست و پنج سال درگيری ميان دولت ترکيه و شبه نظاميان کرد اين کشور، موسوم به پ ک ک، يا حزب کارگران کردستان در جريان است، اعلام کردند. در طی اين تظاهرات پليس ترکيه اقدامات امنيتی شديد ی تدارک ديده بود. در اين تظاهرات، حاميان پ ک ک نيز حضور داشتند و ضمن سردادن شعارهايی به نفع اين گروه، عکس عبدالله اوجالان، رهبر زندانی شده ی اين حزب را در دست گرفته بودند. کردهای ديگر در اين مراسم خواستار برپايی صلح بودند. دولت ترکيه می گويد در تلاش است با ايجاد اصلاحاتی، حقوق فرهنگی و اجتماعی بيشتری برای دوازده ميليون کرد ترکيه فراهم کند.

<!-- IMAGE -->

ادامه مأموريت سيزده روزه فضانوردان ديسکاوری در ايستگاه فضايی

ماموريتِ فضايی اس تی اس يکصد و بيست و هشت، پنجمين روزِ خود را نيز تا لحظاتی ديگر، با موفقيت پشتِ سر خواهد گذاشت. در اين روزِ پر هيجان، دو فضانورد، با راه پيمايی فضايی حدوداً هفت ساعتهء خود، مقدماتِ بازگرداندنِ چندينِ آزمايشِ انجام شده در فضا به زمين را به اتمام رساندند.

<!-- IMAGE -->

دو قايق قاچاق انسان سوماليايی در نزديکی آب های يمن

کميساريای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان با صدور بيانيه ای اعلام کرد که بيم آن می رود در دو واقعه جداگانه در خليج عدن، شانزده نفر از مسافران دو قايق قاچاق انسان سوماليايی در نزديکی آب های يمن غرق شده باشند. ده ها هزار آفريقايی، که بيشتر ساکن سومالی هستند، به اميد زندگی بهتر راهی يمن می شوند. بسياری از آنان در ميان راه از سوی قاچاقچيان انسان به آب پرتاب می شوند.

<!-- IMAGE -->

ماموران حفاظت از سفارت آمريکا در کابل

يک گروه مستقل و غيرانتفاعی بازرسی می گويد پيمانکاران دفاعی که وظيفه ی حفاظت از سفارت آمريکا در کابل، پايتخت افغانستان را برعهده دارند، با تخلفات جدی خود، امنيت کارمندان سفارت را به خطر انداخته اند. گروه «پوگو» در نامه ای به هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه ايالات متحده اعلام کرده است که ماموران حفاظت از سفارت آمريکا در کابل، مشکلات ارتباطی دارند و شماری از آنان که اهل نپال هستند، به خوبی بر زبان انگليسی تسلط ندارند. ايان کلی، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا می گويد اين مسئله تحت بررسی است.

<!-- IMAGE -->

نياز کمک کشورهای ثروتمند به کشورهای فقير برای مقابله با اثرات تغييرات آب و هوايی

سازمان ملل متحد با صدور گزارشی اعلام کرد کشورهای ثروتمند تر جهان بايد سالانه ٦٠٠ ميليارد به کشورهای درحال توسعه کمک کنند تا آنها بتوانند بااثرات تغييرات آب و هوايی مقابله کنند. اين گزارش پيش از نشست ماه دسامبر کپنهاگ منتشر می شود که در آن قرار است پيمانی جديد، جايگزين معاهده محيط زيستی کيوتو شود که در سال ٢٠١٢ به پايان می رسد.

XS
SM
MD
LG