لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

وقايع روز: سفر احمدی نژاد به نيويورك و دیگر خبرها


وقايع روز: سفر محمود احمدی نژاد به نيويورك و خبرهای ديگر
وقايع روز: سفر محمود احمدی نژاد به نيويورك و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

مهدی کروبی: يکی از شاهدان تجاوز پس از ديداری با نمايندگان قوه قضایيه ناپديد شده است

مهدی کروبی دبير کل حزب اعتماد ملی و نامزد معترض به نتيجه انتخابات رياست جمهوری از ناپديد شدن يکی از شاهدان تجاوز جنسی در بازداشتگاهها خبر داد. اين شاهد در زمان بازداشت بنا بر گفته خود مورد تجاوز قرار گرفته بود، و به گفته آقای کروبی پس از ديداری که با نمايندگان قوه قضایيه داشته، ناپديد شده است. آقای کروبی در نام های که روز سه شنبه در وب سايت سحام نيوز منتشر کرده، مسئوليت هرگونه اتفاق ناگواری را که برای اين فرد يا خانواده اش روی دهد متوجه سعيد مرتضوی دادستان سابق تهران، دانسته است. در اين نامه آمده است که رفتار نمايندگان قوه قضایيه با شاهد ناپديد شده به حدی زشت و زننده بوده که اکنون مدتی است ناپديد شده و خبری از وی نيست.

<!-- IMAGE -->

جبهه مشارکت: اخطار کميسيون ماده ١٠ احزاب زمزمه ای برای حذف رقيبان سياسی است

در حالی که دبير کميسيون ماده ١٠ احزاب وزارت کشور اعلام کرده است برخی عملکردها و بيانيه ها و مواضع جبهه مشارکت ايران اسلامی مغاير با قانون است، روز سه شنبه جبهه مشارکت با انتشار بيانيه ای اعلام کرد چنين اخطاری زمزمه ای برای حذف رقيبان سياسی است. آذر منصوری معاون سياسی دبير کل جبهه مشارکت، در نامه ای از آنچه کلی گويی اين کميسيون در مورد اين جبهه خوانده شده انتقاد کرده است. جبهه مشارکت در اين نامه از وزارت کشور خواسته است مستندات خود را درباره ادعاهايی که کرده ارائه کند. دو هفته پيش کميسيون ماده ده احزاب وزارت کشور به دو تشکل اصلاح طلب جبهه مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی در مورد مواضع و بيانيه هايشان به شدت اخطار داده بود.

<!-- IMAGE -->

سفر محمود احمدی نژاد به نيويورك

على اكبر جوانفكر، مشاور مطبوعاتى رييس جمهوری اسلامی به خبرگزارى رويترز گفت سفر محمود احمدی نژاد به نيويورك همچنان در دستور كار وى قرار دارد و مقام هاى ايرانى در حال آمده سازى مقدمات آن هستند. وى افزود تاريخ عزيمت، مدت اقامت آقای احمدى نژاد و همچنين روز سخنرانى وى بستگى به هماهنگى ميان تهران و سازمان ملل متحد دارد. نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد. در صورتی که احمدی نژاد در اين نشست شرکت کند، اين پنجمين بار خواهد بود که وی به نيويورک می رود. برخی گروه های ايرانی اعلام کرده اند در صورت حضور احمدی نژاد در نيويورک، در اعتراض به وقايع مربوط به انتخابات اخير رياست جمهوری دست به تظاهرات گسترده ای خواهند زد.

<!-- IMAGE -->

دفن اجساد فاقد هويت در بهشت زهرا با حکم دادستانی و برگه پزشکی قانونی صورت می گيرد

نايب ریيس شورای شهر تهران روز سه شنبه گفت دفن اجساد فاقد هويت در بهشت زهرا با حکم دادستانی و برگه پزشکی قانونی صورت می گيرد. به گزارش خبرگزاری ايسنا، حسن بيادی در جلسه شورای شهر گفت دفن اين افراد يک مساله عمومی و طبيعی است که هر ماه به طور متناوب انجام می شود. وب سايت نوروز، چندی پيش در گزارشی از دفن مخفيانه ٤٤ جسد فاقد هويت در بهشت زهرا خبر داده بود. ظن آن می رفت که اين اجساد مربوط به معترضانی باشد که در جريان نا آرامی های پس از انتخابات کشته شده اند.

<!-- IMAGE -->

علی سعيدی از نيروهای اطلاعات و سپاه برای اخذ اعترافات از سعيد حجاريان تشکر کرد

علی سعيدی، نماينده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران، از نيروهای اطلاعات و سپاه که به گفته او با رفتارهای انسانی و اسلامی خود توانستند در مدت کوتاهی سعيد حجاريان را وادار به اعتراف درباره عقايد نادرست خود کنند، تشکر کرد. سعيد حجاريان که در جريان حوادث پس از انتخابات اخير رياست جمهوری دستگير و در بازداشت به سر می برد، چندی پيش در جلسه محاکمه خود، تدريس علوم انحرافی در دانشگاهها، دسترسی دانشگاهيان به کتب و منابع علمی متنوع و استخدام اساتيد تحصيلکرده به خصوص تحصيلکردگان در دانشگاههای خارج را عامل رواج ديدگاههايی اعلام کرد که با شرايط ايران سازگاری ندارد. آيت الله علی خامنه ای هم يکشنبه شب در ديدار با گروهی از اساتيد دانشگاه با ابراز نگرانی از تحصيل بيش از دو ميليون نفر در رشته های علوم انسانی در دانشگاهها گفته بود که آموزش اين علوم منجر به ترويج شکاکيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى می شود.

<!-- IMAGE -->

گاردين می گويد واکنش غرب به آمادگی ايران برای ارایه بسته پينشهادی محتاطانه بود

گاردين چاپ لندن به خبر اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای از سرگيری مذاکرات در مورد برنامه اتمی ايران اشاره کرده است. اين روزنامه می نويسد در پی هشدار تشديد تحريمها عليه ايران رسانه های دولتی در اين کشور به نقل ازسعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی، می گويند ايران آماده ارایه بسته پينشهادی به روز شده است. گاردين می نويسد اعلام اين خبراز سوی ايران تنها يک روز پيش ازبرگزاری نشست پنج عضو دایمی شورای امنيت سازمان ملل واکنش محتاطانه غرب را به دنبال داشت. به نوشته گاردين دليل اين محتاطی که البته بارقه اميدی ميان دولتهای غربی ايجاد کرده ارایه بسته پيشنهادی جمهوری اسلامی در ماه ژوئيه سال گذشته است که به گفته مقامات ايران مذاکره بر سر غنی سازی اورانيوم را در بر نمی گرفت. از آن زمان تاکنون دولت ايران همچنان بر اين مساله که غنی سازی اورانيوم قابل مذاکره نيست، اصرار ورزيده است. گاردين در پايان مقاله بر برگزاری جلسه رای اعتماد وزيران پيشنهادی کابينه دهم در مجلس اشاره کرده و آن را زمان حساسی برای احمدی نژاد که در صدد ثتبيت قدرت است دانسته است. اين روزنامه می نويسد يک روز پيش از برگزاری اين جلسه احمد وحيدی وزير دفاع پيشنهادی احمدی نژاد مورد تحسين نمايندگان مجلس قرار گرفت در حالی که وی هنوز در آرژانتين به بمبگذاری در مرکز يهوديان بوئنوس آيرس که در سال ۱۹۹۴ صورت گرفت متهم است.

<!-- IMAGE -->

عبدالفتاح سلطانی: سيستم قضايی ايران از اصولی که وی به آن باور داشت بسيار فاصله گرفته است

لس آنجلس تايمز به خبر آزادی موقت عبدالفتاح سلطانی وکيل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر پس از ۲۸ روز برای شرکت در مراسم سوگواری خواهرش که در سانحه اتوموبيل کشته شد پرداخته است. اين روزنامه می نويسد شرط ديدار آقای سلطانی با خانواده اش اين بود که وی با هيچ رسانه ای گفتگو نکند . به نوشته لس آنجلس تايمز عبدالفتاح سلطانی نه تنها اين شرط را نپذيرفت بلکه به گفته خود وی مقامات زندان را تهديد به پيگرد قانونی برای بازداشت ناعادلانه خود کرد. به نوشته لس آنجلس تايمز وی به درخواست بازپرسان برای عدم عضويت او در کانون مدافعان حقوق بشر در قبال آزادی نيز پاسخ رد داد. اين روزنامه به نقل از عبدالفتاح سلطانی می نويسد دليل بازداشت او هنوز مشخص نشده است. به گفته آقای سلطانی سيستم قضايی ايران از اصولی که وی به آن باور داشت بسيار فاصله گرفته است.

XS
SM
MD
LG