لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

گلشیفته فراهانی برنده جایزه جشنواره بین المللی سینمای آزولو در ایتالیا


گلشیفته فراهانی برنده جایزه جشنواره بین المللی سینمای آزولو در ایتالیا
گلشیفته فراهانی برنده جایزه جشنواره بین المللی سینمای آزولو در ایتالیا
<!-- IMAGE -->

در بیست و هشتمین جشنواره بین المللی سینمای هنر آزولو در شمال ایتالیا، که از آخرهفته گذشته آغاز شده و تا ۶ سپتامبر ادامه خواهد داشت، جایزه معتبر الئونورا دوزه که هر سال به یک زن هنرمند تعلق می گیرد به بازیگر ایرانی، گلشیفته فراهانی اهدا شد.

شهر ساحلی و زیبای آزولو، در گذشته محل اجتماع شاعران، نویسندگان، آهنگ سازان و هنرمندان بوده است و این سنت در این شهر، با برگزاری فستیوال سالیانه ای که کاملا در خدمت هنر است و جوایزی به آثار هنری برجسته می دهد ادامه یافته است.

جشنواره آزولو از پنج بخش اصلی تشکیل شده است: فیلم هایی درباره هنرهای سمعی و بصری، فیلم هایی درمورد هنرمندان، فیلم هایی درمورد لذت پرستی و هنر، فیلم هایی درباره رابطه رایانه با هنر و فیلم هایی که توسط اندیشمندان و یا موسسات بزرگ هنری ساخته شده اند.

جایزه الئونورا دوزه که نام خود را از بازیگر زن برجسته ای به همین نام که در دوران دهه ۲۰ تا ۴۰ میلادی در ایتالیا به معروفیت رسیده گرفته است، پیش از این به بازیگران برجسته دیگری در سطح بین المللی از جمله «اینگرید برگمن» ستاره سوئدی تبار قدیمی اهدا شده است.

امسال بابک پیامی کارگردان فیلم های چون «رای مخفی» و «سکوت میان دوفکر» رئیس هیئت داوران بیست و هشتمین دوره جشنواره بین المللی سینمای هنر آزولو است.

دفتر جشنواره سینمای هنر آزولو در یک کنفرانس مطبوعاتی که در ماه ژوئیه گذشته برگزار شد، اعلام کرده بود که برنامه ها و تغییرات جدیدی به پیشنهاد بابک پیامی فیلمساز ایرانی در این جشنواره ایجاد شده است از جمله تاسیس یک سازمان غیر دولتی در جهت حمایت از فیلمسازان سانسور شده در سراسر جهان و هم چنین حمایت از فیلمسازان بدون مرز.

اضافه کردن یک بخش رسمی به جشنواره به عنوان «سینمای سانسور» از دیگر پیشنهادات این فیلم ساز ایرانی به دفتر جشنواره بوده است.

پیامی دررابطه با این تغییرات تازه در جشنواره به خبرنگاران گفت:« امسال با توجه به اعلام بخش سینمای سانسور، سمینارها و میزگردهایی با توجه به مسئله سانسور، دیکتاتوری و هنر برگزار خواهد شد.»

او در ادامه این سخنان درباره حمایت جشنواره آزولو در به نمایش گذاشتن فیلم های سانسور شده و حمایت از فیلمسازان می گوید:«این فستیوال از امسال یک بخش رسمی را به سینمای سانسور اختصاص داده است . در طول سال نیز به فیلم هایی که در کشورهای مختلف به دلایل سیاسی و یا به دلیل محدودیت هایی که از جانب حکومت ها به فیلمسازان اعمال می شود سانسور می شوند توجه خاصی مبذول خواهد داشت.»

در جشنواره امسال هم چنین نمایشگاهی از کاریکاتورهای نیک آهنگ کوثر هنرمند ایرانی به نمایش در آمده است و فیلم کوتاه پیام پناهی، کارگردان جوان ایرانی با عنوان «فیلم اول» در خارج از بخش رقابتی به نمایش گذاشته خواهد شد.

گلشیفته فراهانی هنگام دریافت این جایزه درحالی که حجاب نداشت به روی سن رفت و با یک حرکت جالب توجه یک روسری به روی سر خود کشید. اوهنگام دریافت جایزه گفت که آن را به نمایندگی از طرف همه زنان ایرانی دریافت می کند.

فراهانی در یک نطق کوتاه ضمن اشاره به محدودیت هایی که در ایران برای هنرمندان به ویژه زنان وجود دارد گفت:« زنان در ایران نمی توانند آواز بخوانند برای همین هم من امشب برای شما سوت خواهم زد!!» او پس از چند ثانیه سوت زدن، روسری را از سر خود برداشت و سپس جایزه الئونورادوزه را دریافت کرد.

XS
SM
MD
LG