لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

گزارش: برنامه رییس جمهوری آمریکا در ایجاد جهانی عاری از گسترش سلاح های اتمی


گزارش: برنامه رییس جمهوری آمریکا در ایجاد جهانی عاری از گسترش سلاح های اتمی
گزارش: برنامه رییس جمهوری آمریکا در ایجاد جهانی عاری از گسترش سلاح های اتمی
<!-- IMAGE -->

پرزیدنت اوباما از هنگام ورود خود به کاخ سفید، بارها به صراحت گفته است که مشارکت آمریکا در حل چالش برانگیزترین مسئله روز در جهان – یعنی گسترش سلاح های اتمی - خلل ناپذیر است.

در همین زمینه، وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه ای به جزییات بیشتر این امر می پردازد و می گوید مقامات ارشد آمریکا و آفریقای جنوبی در یک نشست سه روزه در "Pretoria" در آفریقای جنوبی مذاکراتی درباره عدم گسترش سلاح های اتمی و مسئله خلع سلاح انجام داده اند.

ماه گذشته "Robert Einhorn" مشاور مخصوص وزارت امور خارجه آمریکا در زمینه عدم گسترش سلاح های اتمی و کنترل تسلیحاتی، سرپرستی هیات نمایندگان چندین سازمان دولتی را در گفتگوهای بین دو کشور بر عهده داشت.

دیدگاه مهم ایالات متحده آمریکا در مذاکرات نشست هفته گذشته، آگاهی بیشتر از نظرات آفریقای جنوبی در تحکیم «پیمان عدم تولید و گسترش سلاح های اتمی» است.

این مذاکرات پس از ملاقات پرزیدنت اوباما با آقای زوما، رییس جمهوری آفریقای جنوبی، در نشست سران هشت کشورصنعتی جهان در ایتالیا، آغاز شد.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید آفریقای جنوبی یک متحد بسیار مهم ما در راستای عدم گسترش سلاح های اتمی و جهانی غیر تسلیحاتی خواهد بود و آمریکا مایل است که از دیدگاه های آفریقای جنوبی نسبت به این مسئله مهم قبل و بعد از برگزاری کنفرانس «پیمان عدم تولید و گسترش سلاح های اتمی NPT» بیشتر آگاه شود.

قرار است این کنفرانس بین المللی در سال آینده میلادی برگزار شود.

سخنرانی پرزیدنت اوباما در دیدارش از پراگ در پنجم ماه آوریل گذشته نشان دهنده برنامه رییس جمهوری آمریکا برای ایجاد جهانی عاری از گسترش سلاح های اتمی بود و بنا بر اطلاعیه دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا، برنامه ای است که آفریقای جنوبی نیز آن را دنبال می کند.

آفریقای جنوبی تنها کشوری است که در جهت تولید سلاح های اتمی گام برمی داشته اما برای پیوستن به «پیمان عدم تولید و گسترش سلاح های اتمی» از آن صرفنظر کرده و در نتیجه از اعتبار ویژه ای در این زمینه برخوردار است.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده برای نزدیک تر شدن به این هدف و تحقق سخنرانی پرزیدنت اوباما در پراگ از تبدیل یک دیدگاه به واقعیت، با آفریقای جنوبی همکاری خواهد کرد. آمریکا در جهت افزایش مشورت ها و همکاری هایش در راستای دیدگاه جهانی عاری از سلاح و همچنین کاهش خطر تولید سلاح اتمی گام برمی دارد.

... و اما هدف پرزیدنت اوباما برای به وجود آوردن جهانی خالی از سلاح های اتمی در حالی است که آمریکا در دو جنگ – افغانستان و عراق – شرکت دارد، با چالش های تهران و پیونگ یانگ و همچنین تهدید های افراط گرایان در جهان روبروست. با این همه، هدف و تمرکز دولت اوباما در فراسوی این چالش هاست، چالش هایی مانند برقراری صلح در خاورمیانه و تغییرات آب و هوایی جهان.

XS
SM
MD
LG