لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

نمایندگان بلند پایه اسراییلی و فلسطینی درباره روابط اقتصادی گفت و گو می کنند 


نمایندگان بلند پایه اسراییلی و فلسطینی درباره روابط اقتصادی گفت و گو می کنند 
نمایندگان بلند پایه اسراییلی و فلسطینی درباره روابط اقتصادی گفت و گو می کنند 
<!-- IMAGE -->

مقامات اسراییلی و فلسطینی روز چهارشنبه بلند پایه ترین مذاکرات خود را از زمان آغاز دوره نخست وزیری بنیامین نتانیاهو برگزار کردند.

باسم خوری، وزیر اقتصاد فلسطینی و سیلوان شالوم، معاون نخست وزیر اسراییل، برای گفت و گو درباره مسایل اقتصادی در اورشلیم ملاقات کردند. این دیدار به عنوان نشانی از گرم شدن روابط میان دو طرف قلمداد می شود.

همچنین قرار است روز چهارشنبه جرج میچل، نماینده آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه، در نیویورک با مقامات اسراییلی ملاقات و درباره مذاکرات صلح که از دسامبر گذشته، بیش از ۹ ماه پیش متوقف شده، گفت و گو کند.

آقایان نتانیاهو و میچل اواخر ماه گذشته در لندن ملاقات کردند. آنان توافق کردند که هم اسراییل و هم فلسطینی ها باید گام هایی عملی برای ارتقای صلح بردارند.

فلسطینی ها گفته اند به مذاکرات صلح نمی پیوندند مگر آن که ساخت شهرک های یهودی نشین متوقف شود. واشنگتن از اسراییل خواسته است ساخت و ساز در سرزمین های اشغالی شرق اورشلیم و کرانه غربی رود اردن را متوقف کند.

از سوی دیگر اسراییل روز چهارشنبه ۹ قانون گذار فلسطینی را به دنبال پایان محکومیت ۴۰ ماهه در زندان، آزاد کرد. این افراد از جمله ۳۰ عضو پارلمان فلسطینی از گروه شبه نظامی حماس هستند که در سال ۲۰۰۶ و پس از بازداشت یک سرباز فلسطینی دستگیر شدند. بیست تن باقیمانده هنوز در زندان به سر می برند.

در خبری دیگر، گروهی از یهودیان ارتدوکس افراطی بامداد چهارشنبه در یک تظاهرات خشونت بار در محله ای از اورشلیم به یک راننده تاکسی فلسطینی حمله کردند. پلیس می گوید این مرد جراحت خفیفی برداشته است و مسئولان درحال تحقیق درباره این رویداد هستند.

XS
SM
MD
LG