لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

گزارش اجتماعی: ترویج وقت شناسی بین کارمندان دولتی در هند


<!-- IMAGE -->

گزارش اجتماعی: ترویج وقت شناسی بین کارمندان دولتی در هند

آنجانا پاسیرچا، خبرنگار صدای آمریکا، دهلی نو

سالیان متمادی کارمندان دولتی هند به بد قولی و وقت نشناسی معروف بوده اند اما احتمال دارد آنها ناچار شوند عادت های قدیمی را کنار بگذارند.

در تلاشی به منظور ترویج وقت شناسی در وزارت کشور هند، اسکنرهای بیومتریک در اداره های این کشور نصب شده است.

پی چیدامبارم، وزیر کشور هند پیام خود مبنی بر وقت شناسی کارمندان دولت و حضور سروقت آنها در ادارات را به روشنی ارسال کرده است. وی اخیراً با استفاده از اسکنرهای بیومتریک و قرار دادن انگشت اشاره اش بر روی دستگاه، ساعت ۹ بر سر کار حاضر شد.

از این پس هزاران کارمند وزارت کشور، همچون وزیر باید مقررات مشابهی را برای اعلام حضور و نیز ترک محل کار رعایت کنند.

سه بار تاخیر ۱۰ دقیقه ای در ماه به منزله یک روز مرخصی محسوب می شود.

این امر به نشانه سرآغاز ایجاد انگیزه بین کارمندان دولتی است که به دیر آمدن و زود ترک کردن محل کار شهره اند.

وزیر کشور هند امیدوار است که این پیام نه تنها به خوبی به کارمندان دولتی ارسال شود بلکه دیگران نیز از آن درس بگیرند.

وی می گوید :« امیدوارم مردم از این ایده و اهداف آن استقبال کنند. این امر در واقع پیامی ست که به مردم سراسر کشور ارسال شده است و همه باید در زمان مقرر بر سر کار حاضر شوند. من هم با انعطاف پذیری در محیط کار موافقم اما این به آن معناست که اگر ۱۰ یا ۱۵ دقیقه دیر به سر کار می آیید، در پایان روز نیز به همان میزان بیشتر کار کنید.»

ایجاد انگیزه برای وقت شناسی بین کارمندان دولتی، برای هزاران تن از مردم هند که به انتظار کشیدن برای حضور کارمندان در دفاتر و تاخیرهای بی پایان در تکمیل مراحل اداری رسیدگی به مدارکی همچون گذرنامه عادت کرده اند، خبر بسیار خوشایندی است.

آنها امیدوارند حدود سه میلیون کارمند دولت فدرال نیز از این مقررات پیروی کنند.

با این وجود کارشناسان جامعه شناسی خاطرنشان می کنند که تنها توبیخ و سرزنش کارمندان دولتی به دلیل وقت نشناسی منصفانه نیست.

وقت شناسی چه در سطح رسمی و چه در سطح اجتماعی بین مردم هند یک ویژگی برگزیده محسوب نمی شود. تاخیر در حرکت قطار و یا حضور مردم در جلسات رسمی امری عادی است. میهمانان نگران تاخیرهای چند ساعته برای حضور در میهمانی های ناهار و یا شام نیستند و مراسم عروسی غالباً با تاخیرهای طولانی برگزار می شود.


XS
SM
MD
LG