لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

اظهارات مرکل و سارکوزی در ارتباط با مذاکرات اتمی با ايران


اظهارات مرکل و سارکوزی در ارتباط با مذاکرات اتمی با ايران
اظهارات مرکل و سارکوزی در ارتباط با مذاکرات اتمی با ايران
<!-- IMAGE -->

صدر اعظم آلمان و ریيس جمهوری فرانسه روز دوشنبه در برلين پايتخت آلمان پيش از نشست گروه ٢٠ ملاقات و گفتگو کردند. قرار است در نشست گروه ٢٠ پيتزبرگ احتمال اعمال تحريم های بيشتر عليه دولت ايران بررسی شود.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز دوشنبه تاکيد کرد ايران بايد متوجه شود که ضرب العجل تعيين شده برای پاسخ به پيشنهاد آمريکا برای گفتگو در مورد برنامه هسته ای، بسيار جدی است. خانم مرکل در کنفرانس خبری مشترکی با نيکلای سارکوزی، ریيس جمهوری فرانسه، گفت «ايران بايد بداند که ما درمورد ضرب العجل تعيين شده در ماه سپتامبر بسيار جدی هستيم و به توافقی که در نشست جی ٨ در لاکيلا به آن دست يافتيم وفاداريم.»

ديدار روز دوشنبه صدر اعظم آلمان و ریيس جمهوری فرانسه پيش از نشست گروه ٢٠ در پيتزبرگ صورت گرفت. آقای سارکوزی نيز در اين کنفرانس خبری تاکيد کرد در صورتی که ايران در مدت تعيين شده همکاری نکند، آلمان و فرانسه در مورد اعمال تحريم های بيشتر بر جمهوری اسلامی گفتگو خواهند کرد.

<!-- IMAGE -->

آقای سارکوزی گفت «در مورد ايران ما دقيقاً با آلمان هم عقيده ايم. ما از پرزيدنت اوباما که دست خود را بسوی ايران دراز کرده حمايت کرديم اما نمی توانيم تا ابد اين دست را به سوی رهبرانی که واکنش نشان نمی دهند، نگاه داريم. برای همين است که در ماه سپتامبر بسته به اينکه ايران به اين پيشنهاد پاسخ دهد يا خير بايد واکنش نشان دهيم. اگر ايران خواهان همکاری است ما نيز با اين همکاری موافقيم. اما اگر نمی خواهد همکاری کند، آنوقت آلمان و فرانسه اعمال تحريم های بيشتر را مورد بررسی قرار خواهند داد.»

باراک اوباما، ریيس جمهوری آمريکا، تا ماه سپتامبر به ایران مهلت داده است که به پيشنهاد شرکت در گفتگوهای شش جانبه در مورد برنامه هسته ای اش پاسخ دهد. در حالی که کشورهای غربی جمهوری اسلامی را به تلاش برای دست يافتن به سلاح هسته ای متهم می کنند، ايران تاکيد دارد برنامه هسته ای اش تنها با مقاصد صلح آميز دنبال می شود. آژانس بين المللی انرژی هسته ای هفته گذشته گزارشی را تهيه کرد که در آن تاکيد شده با وجوديکه ايران به فعاليت های غنی سازی اورانيوم خود ادامه می دهد اما روند اين فعاليت ها کاهش يافته است.

XS
SM
MD
LG