لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

گزارش سیاسی: لیبی می گوید استقبال از مقراحی با سوتفاهم همراه بوده است


گزارش سیاسی: لیبی می گوید استقبال از مقراحی با سوتفاهم همراه بوده است
گزارش سیاسی: لیبی می گوید استقبال از مقراحی با سوتفاهم همراه بوده است
<!-- IMAGE -->

الیزابت آروت، خبرنگار صدای آمریکا، تریپولی

پس از گذشت چند سال مذاکره محتاطانه با هدف ترمیم مناسبات لیبی با دشمنان دیرینه این کشور، ایالات متحده و بریتانیا به دلیل استقبال از بازگشت عبدالباسط علی مقراحی، مرد محکوم به بمب گذاری لاکربی، لیبی را مورد توبیخ و سرزنش شدید قرار دادند.

در شرایطی که این موضوع یکی از دلایل عمده عدم شرکت بسیاری از شخصیت های غربی در جشن های ملی هفته جاری لیبی شده است، مردم لیبی از این واکنش ها شگفت زده شده اند.

این درحالی است که بستگان مقراحی خود را برای پذیرایی از افرادی که به منظور ادای احترام به دیدار وی می آیند، آماده می کنند. آن ها تردیدی ندارند که مقراحی بیگناه است و بازگشت او به وطن جای شکرگزاری دارد.

با وجود اینکه بسیاری از مردم لیبی از بازگشت مقراحی خشنودند اما این امر هنوز از حساسیت بسیاری برخوردار است.

دولت های بریتانیا و ایالات متحده از استقبال گرم از مقراحی همچون بازگشت یک قهرمان به وطن ابراز خشم فراوان کرده اند زیرا این مامور امنیتی پیشین لیبی تنها فردی ست که در پرونده بمب گذاری هواپیمای پان امریکن در سال ۱۹۸۸ محکوم شده است.

بسیاری از بستگان قربانیان این سانحه نیز از بازگشت مقراحی به لیبی خشمگین شده اند. آن ها تصور می کردند مقراحی تا پایان عمر زندانی خواهد بود.

بسیاری از آن ها از تصمیم اسکاتلند در آزادی و بازگشت مقراحی که به سرطان مبتلا ست و چند صباحی بیشتر زنده نخواهد ماند، شگفت زده شده اند.

همزمان با استقبال گرم از مقراحی در فرودگاه لیبی، این حس به انزجار بدل شده است. برخی از ناظران غربی ابراز خوشحالی مردم لیبی را با شادی جهان عرب پس از حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر مقایسه کرده اند.

مقامات لیبی ادعا می کنند استقبال از مقراحی با سوء تعبیر و سوء تفاهم های بسیار همراه بوده است.

عبدل عبد الدورسی، رییس شرکت رسانه های خارجی لیبی می گوید :« پرونده ای که علیه مقراحی تشکیل شده بود ادعاهای ضعیفی را مطرح می کرد و وی صرفاً برای مبری کردن نام خود و کشورش در دادگاه حاضر شد. پرونده لاکربی به اعمال تحریم های شدیدی علیه لیبی منجر شده است. وی داوطلبانه حاضر شد در دادگاه حاضر شود و کشورش را از این تحریم های سنگین که مردم لیبی بهای بسیار سنگینی برای آن پرداختند، نجات دهد. به همین دلیل ما از وی استقبال گرمی به عمل آوردیم و معتقدیم او مرد شجاعی ست و اقدام درستی انجام داده بود.»

الدورسی و دیگران به نظر دادگاه اسکاتلند اشاره می کنند که اعلام کرده ممکن است در پرونده مقراحی عدالت به طور کامل رعایت نشده باشد.

با وجود اینکه لیبی سابقه طولانی در حمایت از اقدامات تروریستی دارد، مظنونان دیگری نیز در این پرونده وجود دارند. ایران در صدر کشورهای مظنون است که هنوز عزادار کشته شدن مسافران هواپیمای غیر نظامی ست که در اوایل همان سال بر اثر حمله نیروی دریایی ایالات متحده سقوط کرد.

الدورسی و دیگران با قربانیان انفجار لاکربی ابراز همدردی می کنند.

پدر مقراحی اخیراً به روزنامه الشرق الاوسط گفته است اگر شاهدی مبنی بر اثبات نقش پسرش در این جنایت هولناک وجود داشت، خودش پسرش را می کشت.

امام مسجد کوچکی در تریپولی ضمن انعکاس دیدگاه بسیاری از مردم لیبی، بازگشت مقراحی را نعمتی بزرگ قلمداد می کند و می گوید همزمانی ورود او با ماه مبارک رمضان و انقلاب لیبی خبر خوشایندی است.

تصمیم اسکاتلند در آزادی مقراحی بر اساس اقدامات بشردوستانه بود و با وجود اینکه بسیاری در غرب از این امر خشمگین شده اند، برخی دیگر در لیبی با قدرشناسی آن را پذیرفته اند.


XS
SM
MD
LG