لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

خبرهای بازداشت شدگان و جانباختگان و انتصابات تازه در قوه قضایيه ايران


خبرهای بازداشت شدگان و جانباختگان و انتصابات تازه در قوه قضایيه ايران
خبرهای بازداشت شدگان و جانباختگان و انتصابات تازه در قوه قضایيه ايران
<!-- IMAGE -->

موج سبز آزادی: سعيده پورآقايی پس از بازداشت مورد تجاوز قرار گرفته و سپس به قتل رسيده است

منابع خبری اصلاح طلبان نام و هويت يکی ديگر از کشته شدگان حوادث پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری را منتشر کردند. اين فرد سعيده پورآقايی (آمايی) نام دارد که فرزند يک خانواده ی شهيد بوده و گفته می شود پيکر او در يکی از قبور گمنام قطعه ٣٠٢ بهشت زهرا دفن شده است. به گزارش سايت خبری موج سبز آزادی، سعيده پورآقايی در يکی از شب‌های پس از اعلام نتايج انتخابات در حالی که به الله اکبر گفتن شبانه بر پشت بام خانه‌شان در خيابان دولت تهران مشغول بود، از سوی نيروهای لباس شخصی وابسته به بسيج دستگير و پس از ٢٠ روز جنازه او در يکی از سردخانه ‌های جنوب تهران از سوی مادرش شناسايی شد. بر اساس اين گزارش، خانواده اين فرد در هفته‌های اخير به شدت تحت فشار بودند تا از افشای ماجرا خودداری کنند. پايگاه خبری موج سبز آزادی به نقل از منابع مطلع اش نوشته است که سعيده پورآقايی پس از بازداشت مورد تجاوز قرار گرفته و سپس به قتل رسيده است. بنا بر اين گزارش جنازه‌ سعيده از زانو به بالا در اسيد سوزانده‌ شده تا آثار باقی مانده به صورت کامل از بين برود. مراسم ختم سعيده پورآقايی روز شنبه هفتم شهريور به صورت محدود در مسجد جامع قلهک برگزار شد. همزمان با انتشار خبر کشته شدن سعيده پورآقايی، پايگاه خبری فراکسيون اقليت مجلس نيز تصاويری از سعيده و اعلاميه ختم اش را منتشر کرده و نوشته که مير حسين موسوی در مراسم ختم وی شرکت کرده است.

<!-- IMAGE -->

کميته ويژه بررسی گزارش دفن اجساد مجهول ‌الهويه در بهشت ‌زهرا

برای بررسی گزارش دفن اجساد مجهول ‌الهويه در بهشت ‌زهرا کميته ای ويژه تشکيل شد. خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران، از تشكيل اين كميته در شورای شهر تهران خبر داده و گفته است، محمد باقر قاليباف، شهردار تهران در جلسه علنی اين شورا حضور داشته و به سوالات نمايندگان در خصوص دفن اجساد مجهول ‌الهويه در بهشت‌زهرا پاسخ داده است. قاليباف در واکنش به خبر برکناری مدير عامل سازمان بهشت زهرا گفته است بازنشستگی رضائيان ارتباطی به اين مسایل ندارد و رضائيان ٤٢ سال و دو ماه و ١٧ روز سابقه كاری داشته و مدت‌ها درخواست بازنشستگی داشته است. آقای قاليباف در خصوص دفن اجساد مجهول ‌الهويه اظهار داشته «نه تنها در شهر تهران بلكه در اكثر كلان شهرها در گورستان‌ها، محلی برای دفن مجهول ‌الهويه ‌ها در نظر می ‌گيرند چرا كه اين مساله اجتناب‌ناپذير است.» به گفته سخنگوی شهرداری تهران شهرداری اعلام كرده كه DNA افراد مجهول ‌الهويه را ثبت كرده و در آينده امكان تشخيص هويت آنها وجود دارد.

<!-- IMAGE -->

رسيدگی به نامه مهدی کروبی در خصوص تجاوز به بازداشت شدگان

رسيدگی نامه مهدی کروبی در خصوص تجاوز به بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات به هيات سه نفره ای که ریيس قوه قضاييه تعيين کرده، ارجاع داده شده است. خبرگزاری دولتی ايرنا در اين باره نوشته که صادق لاريجانی، ریيس جديد قوه قضاييه، خواستار بررسی کامل موارد مندرج در نامه مهدی کروبی در خصوص حوادث اخير از سوی هيات سه نفره و ارايه گزارش در خصوص نتيجه نهايی بررسی شد. صادق لاريجانی روز شنبه گذشته با صدور حکمی معاون اول قوه قضاييه، دادستان کل کشور و رييس حوزه رياست قوه قضاييه را مامور نظارت بر رسيدگی به پرونده های حوادث اخير کرد. در همين حال روزنامه سرمايه امروز گزارش داد ١٠ تن از بازداشت شدگان حوادث اخير به همراه اعضای خانواده هايشان با مهدی کروبی ديدار و گفت وگو کردند. در اين ديدار بازداشت شدگان از نحوه بازداشت خود و از رفتار و برخوردهايی که با آنها در بازداشتگاه ها شده صحبت کرده و گزارشی را به اطلاع دبيرکل حزب اعتماد ملی رساندند.

<!-- IMAGE -->

گردهمايی مادران برای در پارک لاله

گردهمايی مادران برای حمايت از مادرانی که فرزندانشان در حوادث اخير کشته شده اند روز شنبه با حضور بيش از ٨٠ نفر در پارک لاله برگزار شد. در اين مراسم رخشان بنی ‌اعتماد، فيلم ساز ، شهلا لاهيجی، نويسنده و مترجم، و خديجه مقدم، فعال جنبش زنان، حضور داشتند.

<!-- IMAGE -->

سعيد مرتضوی معاونت جديد دادستانی تهران و انتصابات تازه ديگر در قوه قضائيه ايران

صادق آملی لاريجانی، ریيس جديد قوه قضایيه، سعيد مرتضوی دادستان تهران را به عنوان معاون دادستان كل كشور منصوب کرد. پيشتر غلامحسين محسنی اژه ای که ماه گذشته از سوی محمود احمدی نژاد از سمت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی برکنار شد، به عنوان دادستان کل کشور انتخاب گرديده بود. آقای لاريجانی همچنين غلامحسين اسماعيلی را به عنوان ریيس سازمان زندانها منصوب كرده است. منابع ايرانی از ادامه فعاليت قاضی پرونده بازداشتگاه کهريزک خبر می دهند. بنا بر اين گزارش ها علی رغم انتشار اخباری در خصوص برخورد با مسئولين مرتبط با پرونده حوادث بازداشتگاه کهريزک، قاضی حيدری فر که گفته شده قاضی شعبه اول امنيت دادگاه انقلاب تهران است در روزهای گذشته به دفتر کارش بازگشته است. صادق آملی لاريجانی، هيات ٣ نفره ای را برای رسيدگی به وقايع پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری تعيين کرده است. ابراهيم رئيسی ، معاون اول قوه قضایيه، غلامحسين محسنی اژه ای ، دادستان کل کشور و علی خلفی، مشاور رياست قوه قضایيه اعضای اين هيات ٣ نفره را تشکيل می دهند. در متن حکم، ریيس قوه قضایيه بر ضرورت رسيدگی عادلانه، قاطع و سريع به پرونده های مربوط به حوادث اخير، از جمله آنچه که در بازداشتگاه کهريزک گذشته و نيز ماجرای کوی دانشگاه تاکيد شده است. آقای لاريجانی پيگيری مستمر و نظارت بر روند دادرسی و شناسائی عوامل و مسببان اصلی و برخورد قانونی و قاطع با متخلفين را لازم دانسته است. ریيس قوه قضایيه، با صدور حکم ديگری سعيد مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران را برکنار و عباس جعفری دولت آبادی را به جای وی منصوب کرد. آقای جعفری دولت آبادی پيش از اين ریيس دادگستری خوزستان بود.

<!-- IMAGE -->

سعيد مرتضوی که بعد از برکناری از دادستانی تهران مجدداً از سوی صادق آملی لاريجانی در انتصاب های تازه به معاونت دادستانی تهران منصوب شده است، پيش از دادستانی تهران، ریيس دادگاه مطبوعات بود، حکم توقيف بيش از ١١ روزنامه را صادر کرد . بازداشت و محکوميت تعداد زيادی از فعالان سياسی و مدنی هم در دوران دادستانی او انجام گرفت. زهرا کاظمی، عکاس- خبرنگار ايرانی – کانادایی هنگامی که به حکم آقای مرتضوی در زندان اوين بود به قتل رسيد. برخورد با دست اندر کاران پرونده نظر سنجی، وبلاگ نويسان و برخورد با اصلاح طلبان و دگرانديشان در دوران دادستانی آقای موتضوی انجام گرفت. در ادامه تغيير و تحولات در قوه قضایيه، صادق لاريجانی همچنين احمد شفيعی را به عنوان دادستان انتظامی قضات و احمد واعظی را به سمت معاون آموزشی قوه قضایيه منصوب کرد.

XS
SM
MD
LG