لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

زيان ۱۲۳ ميلياردی ايران خودرو بزرگ ترين خودرو ساز خاورميانه


زيان ۱۲۳ ميلياردی ايران خودرو بزرگ ترين خودرو ساز خاورميانه
زيان ۱۲۳ ميلياردی ايران خودرو بزرگ ترين خودرو ساز خاورميانه
<!-- IMAGE -->

ايران خودرو بزرگ ترين خودرو ساز خاورميانه در سال گذشته از زيان ۱۲۳ ميليارد تومان سخن گفت و همچنين شايعه ورشکستگی آن نيز در هفته های اخير به کرات شنيده شده است.

در جريان مجمع عمومی ايران خودرو جواد نجم الدين، مدير عامل اين شرکت از عدم پرداخت سود برای تقسيم بين سهام داران ايران خودرو خبر داد.

البته هيات مديره فارغ از اين مجمع تصميم به ارائه طرحی برای راضی شدن سهام داران جز گرفته که طبق آن به ازای هر سهم ۱۰ تا ۲۰ تومان تا سقف ۵۰ هزار سهم به سهام داران حقيقی و حقوقی برای تخفيف در خريد خودرو ارائه شود. زمانی نيز مقرر خواهد شد که اگر شخص تا زمان ياد شده خودرو خريداری نکرد با مراجعه به محل مربوطه مبلغ مورد نظر را دريافت کند.

به گفته آقای نجم الدين اين طرح حدود ۱۳۲ هزار سهامدار را تحت پوشش قرار می دهد و تلاش ايران خودرو ست تا بتواند بخشی از حق سهام داران خود را ادا کرده باشد. در مجمع ساليانه ايران خوردو اعلام شد مديران اين شرکت به دليل سود صفر درصدی سهام ايران خودرو امسال پاداشی دريافت نخواهندکرد. همچنين اين وعده داده شد که ايران خودرو امسال به سودآوری معادل ۲۲۰ ميليارد تومان خواهد رسيد.

<!-- IMAGE -->

در جريان اين نشست اعلام شد ظرف ۲ سال آينده ايران خودرو - ۳۵ شرکت از زير مجموعه های خود را خواهد فروخت.

پيش از برگزاری نشست سالانه ايران خودرو منوچهر منطقی ریيس هيات مديره گروه صنعتی ايران خودرو، از سازمان بورس خواست امضايش را از پای صورتهای مالی اين شرکت بردارد. آقای منطقی که از طرف مديران جديد ايران خودرو مسبب بروز مشکل نقدينگی در بزرگ ترين خودروساز خاورميانه شناخته شده است بر اين باور است که نگاهی که در حال حاضر به مشکلات مالي ايران خودرو می شود سخت گيرانه - و در عين حال جهت دار است .

عده ای از آگاهان بر اين باورند که دست هايی در ميان است تا با اعلام زيان دهی ايران خودرو که به افت سهامِ اين بنگاه بزرگ اقتصادی ايران منجر خواهد شد در آينده نزديک شرايط را برای خريداری سهام ايران خودرو آن هم به صورت گسترده و با کمترين بها هموار کنند.

XS
SM
MD
LG