لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

چهار گوشه جهان: آتش سوزی در جنگلهای شمال کاليفرنيا و خبرهای ديگر


چهار گوشه جهان: آتش سوزی در جنگلهای شمال کاليفرنيا و خبرهای ديگر
چهار گوشه جهان: آتش سوزی در جنگلهای شمال کاليفرنيا و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

آتش سوزی در جنگلهای شمال کاليفرنيا

آتش سوزی در جنگل های کاليفرنيا همچنان ادامه دارد و هزاران خانه تخليه شده اند. فرماندار کاليفرنيا می گويد مقامات اين ايالت تا کنون ٦٦٠٠ خانه را به منظور حفاظت از ساکنان آن تخليه کرده اند . آرنولد شوارتزِنِگِر، فرماندار کاليفرنيا، روز يکشنبه به خبرنگاران گفت ٣ خانه در آتش سوخته و ١٤٠٠٠ هکتار زمين جنگلی نابود شده است. اين آتش سوزيها ٣ مجروح نيز بر جای گذاشته است. جنگل های چندين منطقه کاليفرنيا دچار حريق شد انده، اما آتش سوزیی که از روز چهار شنبه گذشته در شمال لوس آنجلس آغاز شد ، شديدتر و کنترل آن مشکل تر بوده است. آتش نشانان می کوشند از زمين و هوا شعله های آتش را کنترل کنند، اما هوای گرم و خشک مانع از به ثمر رسيدن تلاشهای آنها بوده است.

<!-- IMAGE -->

سفر پنج روزه دالايی لاما به تايوان

دالائی لاما در آغاز سفری که آن را صرفا ً انسان دوستانه توصيف کرد ، گفت که هيچ دستور کار سياسی ندارد. سفر ٥ روزه دالائی لاما به تايوان که از روز يکشنبه آغاز شد، به گفته وی تنها و تنها به منظور تسکين دادن به قربانيان طوفان اين کشور بوده است . گرچه رهبر روحانی تبتی های چين قبلا هم به تايوان سفر کرده است ظاهرا هدف دلائی لاما از اين اظهارات جلوگيری از خشم احتمالی چين است.

<!-- IMAGE -->

چهار سرباز ترک در حمله شورشيان کرد کشته شدند

در حمله شورشيان کرد به سربازان در جنوب شرق ترکيه ٤ سرباز ترک کشته شدند. به گفته مقام ها شورشيان با نارنجک به سربازانی که در استان حکاری در حال انجام عمليات امنيتی بوده اند حمله کردند. ارتش ترکيه نيز در واکنش با استفاده از نيروی هوائی به مواضع کردها حمله کرده است. ژنرال ايلکر باسبوق، فرمانده ارتش ترکيه، گزينه گفتگو با اعضای حزب کارگران کردستان ترکيه پ کا کا را رد کرده است. اعضای حزب کارگران کردستان از سال ١٩٨٤ برای دست يافتن به خودمختاری با ارتش ترکيه مبارزه کرده اند. در تحولی ديگر در ترکيه روز يکشنبه به مناسبت روز پيروزی رژه ی بزرگی از سوی ارتش اين کشور در آنکارا برگزار شد. اين مراسم برای بزرگداشت پيروزی ترکيه بر ارتش يونان در سال ١٩٢٢ برگزار می شود.

<!-- IMAGE -->

درگيری دولت نظامی برمه با شورشيان مسلح کوکان

مقام های برمه از آرام شدن اوضاع در پی روزها درگيری ميان سربازان اين کشور با ستيزه جويان کوکان در مرز شمال شرقی اين کشور با چين خبر می دهند. دولت نظامی برمه روز يکشنبه اعلام کرد ٢٦ سرباز ارتش و ٨ شورشی در درگيريها کشته شده و يک دولت هوادار برمه کنترل منطقه را برعهده گرفته است. دفتر آوارگان سازمان ملل متحد می گويد ٣٠ هزار تن از ساکنان منطقه برای فرار از خطر از مرز عبور کرده و به چين گريخته اند. اما رسانه های چين می گويند آوارگان در حال ترک اين کشور و بازگشتن به محل زندگی خود هستند و مقام های برمه نيز به دليل تلفاتی که اين درگيريها در پی داشته عذرخواهی کرده اند. شورشيان مسلح کوکان روز يکشنبه سلاحهای خود را به مقام های چين تسليم کردند.

<!-- IMAGE -->

خطر دو توفان دريايی جيمنا و کوين

به گزارش مراکز هواشناسی خطر توفان جيمنا در سواحل غربی مکزيک افزايش يافته است. مرکز ملی توفانِ آمريکا روز يکشنبه ميزان خطر توفان جيمنا را درجه چهار اعلام کرد. خطرناک ترين توفانها را درجه ٥ طبقه بندی می کنند. سرعت بادهای اين توفان ٢٢٠ کيلومتر در ساعت گزارش شده و گفته می شود که احتمال افزايش سرعت بادها وجود دارد. توفان دريائی با اين قدرت بسيار خطرناک است و در صورت برخورد با خشکی می تواند با خسارت شديدی همراه باشد بنا به گزارشها توفان دريائی کوين نيز در اقيانوس آرام در حال حرکت است. فاصله اين توفان از مکزيک بيشتر از فاصله توفان جيمنا گزارش شده است. سرعت بادهای توفان کوين ٧٥ کيلومتر در ساعت گزارش شده و گفته می شود احتمال تقويت بادهای اين توفان وجود دارد.

<!-- IMAGE -->

تأثير منفی تنش واشنگتن و تل آويو بر افکار عمومی در اسرائيل

بنا بر نتايج يک نظرسنجی در اسرائيل تنش ميان واشنگتن و دولت اسرائيل تاثيری منفی بر افکار عمومی مردم آن کشور داشته است. نظرسنجی جروسلم پست که روز شنبه منتشر شد نشان می دهد تنها چهار درصد از يهوديان اسرائيل پرزيدنت اوباما را حامی آن کشور* می دانند. به اعتقاد پنجاه و يک درصد از پرسش شوندگان رئيس جمهوری آمريکا حامی فلسطينيان است و سی و پنج درصد نيز ديدگاه پرزيدنت اوباما را خنثی می دانند. ده درصد از اسرائيليان در اين نظرسنجی به اين پرسش پاسخی نداده اند. حاميان پرزيدنت اوباما می گويند او می کوشد نسبت به رهبران پيشين آمريکا رويکردی متعادلتر در برابر مناقشه در خاورميانه داشته باشد.

<!-- IMAGE -->

همکاری فضايی آمريکا و چين

به گفته خبرگزاری رسمی چين احتمال دارد فضانوردان آن کشور و ايالات متحده در پروژه بزرگترين تلسکوپ جهان، همکاری کنند. هدف از ساختن اين تلسکوپ ديد عميق تر به فضا به منظور شناخت بهتر از اولين مراحل تشکيل کيهان است. انتظار می رود ساخت اين تلسکوپ سی متری که در کاليفرنيا در حال انجام است تا سال ٢٠١٩ تکميل شود. گفته می شود مسئولانِ آمريکايی ساختِ اين تلسکوپ، خواستار همکاری چين در اين پروژه هستند.

XS
SM
MD
LG