لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

بررسی رأی اعتماد نمايندگان مجلس به كابينه پيشنهادی محمود احمدی نژاد ادامه دارد


<!-- IMAGE -->

بررسی رای اعتماد نمايندگان مجلس به كابينه پيشنهادی محمود احمدی نژاد امروز، دوشنبه، ادامه دارد. فردا سه شنبه نيز نمايندگان مجلس شورای اسلامی کار بررسی صلاحيت نامزد ها را دنبال خواهند کرد.

در جلسه روز يکشنبه در ابتدا محمود احمدی نژاد از وزرای پيشنهادی خود دفاع کرد و پس از آن نمايندگان موافق و مخالف كابينه، ديدگاه ‌های خود را در قالب نطق بيان كردند.

سعدالله نصيری قيدار يکی از نمايندگان مخالف وزرای پيشنهادی محمود احمدی نژاد بود که گفت از وزرای معرفی شده ٤٣ درصد تحصيلات مرتبط و ٥٧ درصد تحصيلات غيرمرتبط دارند. اين نماينده ی اقليت مجلس با ارائه آماری ديگر در خصوص تجربه کاری وزرای پيشنهادی، افزود درصد بيشتری از وزرا تجربه كاری مرتبط ندارند.

علی ‌اصغر يوسف ‌نژاد يکی ديگر از نمايندگان مخالفت با كابينه پيشنهادی احمدی نژاد نيز گفت برنامه ٥٠ صفحه‌ای برخی وزرا را كه مطالعه كردم مشاهده كردم كه تكاليف و ديدگاه‌هايی را عنوان كرده ‌اند كه خارج از حوزه كاری وزير است.

محمدمهدی شهرياری نماينده بجنورد نيز به عنوان نماينده مخالف با كابينه گفت معتقدم افراد معرفی شده از ضعف‌های غيرقابل برگشتی برخوردار هستند كه دولت دهم را نسبت به دولت نهم ضعيف‌تر مي‌كند. اين نماينده مجلس با انتقاد از عدم ارائه برنامه مکتوب وزرای پيشنهاد شده از سوی دولت به مجلس اظهار داشت ما ناچار به رجوع به عملكرد چهار ساله دولت نهم و برنامه تقديمی وزيران و سخنان امروز آقای احمدی ‌نژاد هستيم.

پيشتر اعلام شد که در کابينه پيشنهادی آقای احمدی نژاد ٣ زن حضور دارند. مصطفی نجار وزير دفاع دولت نهم سرپرستی وزارت کشور را بر عهده می گيرد و احمد وحيدی وزير دفاع می شود. منوچهر متکی وزير امور خارجه همچنان در سمت خود باقی می ماند. حيدر مصلحی برای پست وزارت اطلاعات و مسعود مير کاظمی برای وزارت نفت معرفی شده اند.

<!-- IMAGE -->

در همين ارتباط احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و عضو مجلس خبرگان خواستار «تعامل مثبت و سازنده مجلس با رئيس جمهوری شده است.» اين در حالی است که محمد رضا مير تاج الدينی، عضو هيات رئيسه مجلس شورای اسلامی گفته است ٥ وزير پيشنهادی رای اعتماد نمی آورند. حشمت الله فلاحت پيشه، نماينده اسلام آباد غرب کابينه پيشنهادی را يک کابينه متوسط دانسته و گفته است انتظار داشتيم کابينه قوی تری معرفی شود.

عباسعلی نورا نماينده زابل چيدمان کابينه دهم را دچار اشکال دانسته و گفته وزرای پيشنهادی دارای توانمندی های وزرای قبلی نيستند. در حالی که محمد علی رضائی ، رئيس مجمع نمايندگان استان خراسان گفته است کابينه معرفی شده به نسبت کابينه نهم ضعيف تر نيست اما برخی وزيران پيشنهادی سابقه کار اجرائی مهم ندارند.

در خبري ديگر حجت الاسلام محمد جعفر منتظری، رئيس جديد ديوان عدالت اداری، گفته لازم است محمود احمدی نژاد برای اجرای عدالت ابتدا از درون دولت خود شروع کند. وی گفته است رئيس جمهوری بايد اهتمام لازم را بکار برد تا اجرای عدالت از درون دولت آغاز شود. آقای منتظری از دولت خواسته است با دستگاه قضائی تعامل داشته و سعی کند بهداشت قضائی را به مرحله بروز و ظهور برساند.

XS
SM
MD
LG