لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

فیلم لعنتی های مفتضح، تعریف تازه تارانتینو از جنگ جهانی دوم


فیلم لعنتی های مفتضح، تعریف تازه تارانتینو از جنگ جهانی دوم
فیلم لعنتی های مفتضح، تعریف تازه تارانتینو از جنگ جهانی دوم

<!-- IMAGE -->

در فیلم تازه «لعنتی های مفتضح»، «کونتین تارانتینو» کارگردان مطرح هالیوود، تاریخ را تحریف کرده است. یعنی او در این فیلم با استفاده از طنزی تلخ، وقایع جنگ جهانی دوم را از دیدگاه خاص خود توصیف می کند. فیلم که به دوران اشغال فرانسه توسط نازی های آلمان باز می گردد، یک گروه هشت نفره از سربازان یهودی تبار آمریکایی را نشان می دهد که به شکار و کشتار «نازی ها» اشتغال دارند. این سربازان بی رحم اما درعین حال بسیار خلاق هستند! آن ها در عملیات خود، پوست از سر افسران نازی می کنند و اعمال خوف انگیز وخشونت بار آنان، ترس و وحشتی بی سابقه درمیان افسران ارتش آلمان نازی بوجود می آورد.

تارانتینو، در این فیلم نیز چون فیلم های دیگر خود از جمله «پالپ فیکشن» با بافتی خیالی، خشونت بار و طنزآلود شرایطی ایجاد می کند که درعین حالی که تماشاگر را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد گاه او را به صورت آزاردهنده ای به خنده وامی دارد.

دیالوگ های هوشمندانه، کنایه آمیز و بذله گوی کونتین تارانتینو، در فیلم لعنتی های مفتضح، با صحنه های غیرقابل پیش بینی و به شدت خشونت بار ادغام شده اند. این معجونی است تکان دهنده که چون بسیاری از فیلم های دیگر این کارگردان، سرسپاری است به فیلم های قدیمی و مورد توجه هالیوود. فیلم لعنتی های مفتضح در حقیقت نوعی سرسپاری است به فیلم «دوازده مرد خبیث »، یکی از برجسته ترین آثار کارگردان قدیمی هالیوود، رابرت آلدریج که در سال ۱۹۶۷ به روی اکران آمد و توانست در سراسر جهان مورد توجه تماشاگران قرار گیرد.

فیلم لعنتی های مفتضح هنگامی به اوج خود می رسد که اعضای گروه «لعنتی ها» تصمیم می گیرند در شب گشایش یک فیلم تازه توسط «نازی ها» در پاریس، سینمای محل نمایش فیلم را با تماشاران آن که اغلب افسران بالارتبه نازی هستند را منفجر کنند. بریژیت وون همراسمارت، یک ستاره معروف و زیبای آلمانی و یک جاسوسه دوجانبه به سرگرد رین (برد پیت) اطلاع داده است که گروهی از رهبران رایش سوم در این مراسم شب گشایش شرکت خواهند داشت.

سرگرد رین مطمئن است که در انجام این ماموریت موفق خواهد شد اما به زودی متوجه می شود که همتای آلمانی او، افسرقصی القلبی به نام «هانس لاندا» که به او لقب « یهودی شکار» داده شده است وشخصا توسط آدولف هیتلر انتخاب شده تا به جستجو و یافتن یهودیان بپردازد و همانجا در محل آن ها را اعدام کند مامور محافظت از سینمای محل نمایش فیلم است. کلنل لاندا، با صورتی بچه گانه، رفتاری موقر و سرو رویی پاکیزه نما به خوبی توانسته است هیبت بی رحم و دهشتناک خود را از انظار مخفی نگاه دارد. اما لاندا که تشابهی است که «تارانتینو» میان انسان و شیطان می بیند، به یهودیان به چشم موش هایی منحوس نگاه می کند.

کونتین تارانتینو در ضمن شخصیت دیگری را نیز در این فیلم خلق کرده است. زن جوان یهودی تباری که می خواهد انتقام خود را از رایش سوم و نازی های آلمانی بگیرد. شوشانا درایفوس که نقش او را بازیگر جوان فرانسوی «ملانی لورنت» ایفا می کند، یک قربانی و تنها بازمانده یکی از کشتارهای «کلنل لاند» است. او به پاریس می گریزد، نام خود را عوض می کند و تبدیل با صاحب یک سینمای کوچک در این شهر می شود. دست بر قضا، این همان سینمایی است که قرار است در آن فیلم تازه آلمان های نازی به نمایش درآید!

شوشانا تصمیم می گیرد تا ضمن نمایش فیلم سینما را به آتش بکشد. در همین حال گروه «لعنتی ها» نیز در نظر دارند تا حمله ای جداگانه را به این محل تدارک ببینند.

شخصیت های فیلم «لعنتی های مفتضح » هیجان و اشتیاق زیادی به آن می بخشند که تا لحظه پایان غیرمترقبه فیلم ادامه دارد. درواقع کونتین تارانتینو، تاریخ را نه تنها تحریف کرده بلکه به شکل تازه و خلاقی دگرگون کرده است. فیلمبرداری و توجهی که به جزئیات در این فیلم شده به اندازه بازیگران برجسته ای که در آن به کار گرفته شده اند بر روی تماشاگرتاثیر می گذارد.

برد پیت در نقش سرگرد رین، نام آورترین بازیگر فیلم است اما بازی او به شدت تحت تاثیر ایفای نقش بازیگر آلمانی تبار، کریستوفر والتز قرار دارد که نقش «هانس لاندا» را با مهارتی کم نظیر ارائه داده است. لاندا امسال در جشنواره سینمایی«کن» در جنوب فرانسه برای بازی در این نقش جایزه بهترین بازیگر مرد سال را از آن خود ساخت و از هم اکنون شایعاتی در رابطه با نامزدی او برای جایزه اسکار بر سرزبان هاست.

لعنتی های مفتضح یکی از بهترین فیلم های کونتین تارانتینو محسوب می شود. فیلمی که برخی به خاطر صحنه های خشونت آمیز و خونبار، طاقت تماشای آن را ندارند. صحنه هایی که از مشخصات ویژه آثار تارانتینو به شمار می روند. کارگردانی که معتقد است«هیچ زندگی مقدس نیست» و در فیلم های او از هیچ عاملی برای رسیدن به این مقصود صرفنظر نمی شود.

XS
SM
MD
LG