لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

مجلس بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی احمدی نژاد را ادامه می دهد


<!-- IMAGE -->

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد که روز یکشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد امروز نیز ادامه یافت.

بررسی صلاحیت نامزدهای کابینه دهم، فردا نیز ادامه خواهد یافت و رای‌ گیری برای تعیین ۲۱ وزیر کابینه، روز چهارشنبه ۱۱ شهریور انجام می شود.

در جلسه روز گذشته نمايندگان موافق و مخالف كابينه، ديدگاه های خود را در مورد وزرای پیشنهادی بيان كردند.

سعدالله نصيری قيدار، یکی از نمایندگان مجلس گفت از وزرای معرفی شده ۴۳ درصد تحصيلات مرتبط و ۵۷ درصد تحصيلات غيرمرتبط دارند، بنابراين اكثريت وزرا تخصص و تحصيلات مرتبط را ندارند. وی با ارائه آماری دیگر در خصوص تجربه کاریِ وزرای پیشنهادی، افزود درصد بيشتری از وزرا، تجربه كاری مرتبط ندارند.

علی اصغر يوسف نژاد، یکی دیگر از نمایندگان مخالف وزرای پیشنهادی نیز گفت در برنامه ۵۰ صفحه ای برخی وزرا تكاليف و ديدگاه هايی عنوان شده كه خارج از حوزه كاری وزير است.

محمد مهدی شهرياری، نماينده بجنورد نیز به عنوان نماينده مخالف با كابينه گفت معتقدم افراد معرفی شده از ضعفهای غيرقابل برگشتی برخوردار هستند كه دولت دهم را نسبت به دولت نهم ضعيف تر می كند.

پيشتر اعلام شد که در کابينه پيشنهادی آقای احمدی نژاد ٣ زن حضور دارند. مصطفی نجار وزير دفاع دولت نهم سرپرستی وزارت کشور را بر عهده می گيرد و احمد وحيدی وزير دفاع می شود. منوچهر متکی وزير امور خارجه همچنان در سمت خود باقی می ماند. حيدر مصلحی برای پست وزارت اطلاعات و مسعود مير کاظمی برای وزارت نفت معرفی شده اند.

<!-- IMAGE -->

در همين ارتباط احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و عضو مجلس خبرگان خواستار «تعامل مثبت و سازنده مجلس با رئيس جمهوری شده است.» اين در حالی است که محمد رضا مير تاج الدينی، عضو هيات رئيسه مجلس شورای اسلامی گفته است ٥ وزير پيشنهادی رای اعتماد نمی آورند. حشمت الله فلاحت پيشه، نماينده اسلام آباد غرب کابينه پيشنهادی را يک کابينه متوسط دانسته و گفته است انتظار داشتيم کابينه قوی تری معرفی شود.

عباسعلی نورا نماينده زابل چيدمان کابينه دهم را دچار اشکال دانسته و گفته وزرای پيشنهادی دارای توانمندی های وزرای قبلی نيستند. در حالی که محمد علی رضایی ،رئیس مجمع نمايندگان استان خراسان گفته است کابينه معرفی شده به نسبت کابينه نهم ضعيف تر نيست اما برخی وزيران پيشنهادی سابقه کار اجرایی مهم ندارند.

در خبر ديگر حجت الاسلام محمد جعفر منتظری، رئيس جديد ديوان عدالت اداری، گفته لازم است محمود احمدی نژاد برای اجرای عدالت ابتدا از درون دولت خود شروع کند. وی گفته است رئيس جمهوری بايد اهتمام لازم را بکار برد تا اجرای عدالت از درون دولت آغاز شود. آقای منتظری از دولت خواسته است با دستگاه قضائی تعامل داشته و سعی کند بهداشت قضائی را به مرحله بروز و ظهور برساند.

XS
SM
MD
LG