لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

چهارگوشه جهان: بزرگترين کشتی تفريحی جهان در فنلاند و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: بزرگترين کشتی تفريحی جهان در فنلاند و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: بزرگترين کشتی تفريحی جهان در فنلاند و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

تعهد يک ميليارد دلاری بريتانيا به پاکستان

بريتانيا تعهد کرد يک ميليارد دلار به تلاش ها برای برقراری ثبات در پاکستان و رسيدگی به عوامل ريشه ای افراط گرايی کمک کند. گوردن بروان نخست وزير بريتانيا روز جمعه در ملاقات با آصف علی زرداری نخست وزير پاکستان در لندن اين مطلب را تاييد کرد. دفتر نخست وزيری بريتانيا می گويد آقای براوان حمايت خود را از مقابله ی نظامی پاکستان با نيروهای طالبان، اعلام کرده است. يک سخنگوی رياست جمهوری پاکستان اما می گويد اين کشور کمک بيشتری برای توقيت نيروهای امنيتی خود احتياج دارد. اين سخنگو همچنين در خواست کرد که به منظور کمک به اقتصاد پاکستان، اين کشور دسترسی بيشتری به بازارهای اتحاديه اروپا داشته باشد.

<!-- IMAGE -->

کارشناسان: ممکن است مقبره کشف شده در يونان متعلق به پسر اسکندر مقدونی باشد

باستان شناسان يونانی روز جمعه اعلام کردند دو مقبره باستانی را کشف کرده اند. يک گروه از اين باستان شناسان زمانی که در حال حفر در آييگی پايتخت باستانی مقدونيه در شمال يونان بودند، بقايای دو جسد را کشف کردند. بقايای اين دو تن، که هويت شان مشخص نيست در کوزه های بزرگ نقره قرار داشته است. اين بقايا تنها به فاصله چند متری مقبره ای است که باستان شناسان سال پيش کشف کرده بودند و کارشناسان می گويند ممکن است متعلق به پسر اسکندر مقدونی باشد. گروه دوم باستان شناسان مقبره ٢ هزار و ٩٠٠ ساله ای را در جزيره کرت يونان کشف کردند. در اين مقبره بقايای سه زن کشف شده است.

<!-- IMAGE -->

مرگ مايکل جکستون قتل اعلام شد

پزشکی قانونی شهر لس آنجلس روز جمعه رسماً علت مرگ مايکل جکستون ستاره موسيقی را قتل اعلام کرد. قتل خواندن، مرگ مايکل جکسون به اين معنا نيست که شخصی با نيت قتل او را کشته و يا اينکه اتهام های جنايی وارد خواهد شد. بلکه «قتل» يکی از گزينه هايی است که پزشکی قانونی می تواند مانند «مرگ طبيعی» به عنوان علت فوت برگزيند. در بيانيه ی پزشکی قانونی لس آنجلس آمده است بر اساس آزمايش های انجام شده پروپوفل،يک داروی بيهوشی قوی، همراه با چهار داروی ديگر در بدن اين ستاره موسيقی وجود داشته است. پزشکی قانونی می گويد گزارش کامل علت مرگ مايکل جکسون به درخواست پليس لس آنجلس منتشر نخواهد شد. پلس لس آنجلس تحقيقی را در مورد چگونگی مرگ مايکل جکسون که در ٢٥ ماه ژوئيه پس از يک سکته قلبی در گذشته آغاز کرده است. چندين دکتر در مرکز توجه اين تحقيق ها قرار دارند به خصوص کانرد ماری، پزشک شخصی جکسون، که در زمان مرگ همراه او بوده است.

<!-- IMAGE -->

تظاهرات در يونان برای حفاظت بهتر از جنگل ها

صدها تظاهرکننده روز جمعه در مقابل پارلمان يونان تظاهرات کرده و خواهان حفاظت بهتر از جنگ های اين کشور شدند. اين تظاهرات پس از آن صورت می گيرد که قسمت بزرگی از جنگ های نزديک آتن در حريق سوخت. تظاهرکنندگان که اکثر جوان بودند و لباس های سياه بر تن داشتن پلاکاردهايی در دست گرفته بودندکه بر آنها نوشته شده بود «حمله سبز» و «درختان می سوزند، ويلاها بزرگ می شوند.» آتش در جنگل های يونان که در نهايت روز چهارشنبه خاموش شد، ٢٠٧ کيلومتر مربع از جنگ های اين کشور را سوزاند. گروه های مدافع محيط زيست، در اين راستا دولت يونان را بی کفايتی متهم کرده ند. اين حريق به حدود ٣٠٠ ساختمان نيز صدمه وارد کرد.

<!-- IMAGE -->

بزرگترين کشتی تفريحی جهان در فنلاند

کارکنان کشتی سازی تورکو در فنلاند، بشدت در تلاشند تا بزرگترين کشتی تفريحی جهان را برای اولين سفر دريايی آماده کنند. اين کشتی آبادی در درياها نام دارد و از اول دسامبر سال جاری سفرهای گردشگری خود را از آب های فلوريدا در آمريکا آغاز خواهد کرد. اين کشتی در مراحل پايانی ساخت قرار دارد . اين کشتی ٣٦٠ متر طول و ٦٥ متر ارتفاع دارد. کشتی آبادی در درياها ، با ١٨ عرشه ، ظرفيت پذيرايی از ٥٤٠٠ مسافر را دارد و تعداد پرسنل آن بيش از ٢٠٠٠ نفر برآورد شده است. اين کشتی مجلل دارای استخر ، سونا ، اسپا ، تفريحگاه ، رستوران ، کازينو ، سالن ورزش و بسياری امکانات و تجهيزات متنوع است و حدود يک ميليارد يورو برای ساخت آن سرمايه گذاری شده است.

فوگ راسموسن ، دبيرکل سازمان آتلانتيک شمالی ، ناتو در جريان ديدار از ترکيه گفت ، ناتو خواهان تقويت آموزش نيروهای امنيتی افغانستان است و نيروهای نظامی ناتو تا زمانی که لازم باشد در افغانستان باقی خواهند ماند. راسموسن گفت ، در جريان انتقال کنترل امنيت افغانستان از سوی نيروهای غربی به نيروهای داخلی ، که نهايتاً به خروج نيروهای خارجی از آن کشور منجر خواهد شد ، لازم است نيروهای امنيتی افغان به 400 هزار پرسنل افزايش يابد. راسموسن در اوائل ماه جاری در رابطه با افزايش نيروهای ناتو در افغانستان گفته بود ، منتظر است ، فرماندهی نيروهای آمريکايی و ناتو در هفته های آينده ، نتايج بررسيهای خود را از تنش های موجود در افغانستان منتشر کنند.

مسلمانانِ فلسطيني اولين نماز جمعة ماه رمضان را در مسجدُ الاقصي در شرق اورشليم برگزار کردند. به گزارشی در اين زمينه توجه کنيد

XS
SM
MD
LG