لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

شايعات تجاوز به زندانيان پس از انقلاب اسلامی اکنون علنی شده است


شايعات تجاوز به زندانيان پس از انقلاب اسلامی اکنون علنی شده است
شايعات تجاوز به زندانيان پس از انقلاب اسلامی اکنون علنی شده است

<!-- IMAGE -->

* سرکوبی بيشتر فقط نارضائی را بيشتر ميکند

نيويورک تايمز در سرمقاله خود زيرعنوان "خجالت برای دولت ايران" می نويسد اپوزيسيون سياسی ايران به چالش گرفتن ملاهای تندرو حاکم را بيشتر از آنچه بسياری ممکن است پيش بينی کرده باشند ادامه ميدهد. اعتراض هائی خيابانی که کشور را پس از انتخابات ساختگی دوازدهم ژوئن رياست جمهوری تکان داد کم رنگ شده است، اما جرات صحبت کردن عليه بدرفتاری فزاينده رژيم از بين نرفته است.

نيويورک تايمز می نويسد اوايل اين ماه مهدی کروبی، معمم اصلاح طلب نفر چهارم در ميان رقيبان رياست جمهوری، با طرح اين اتهام که به بعضی از هزاران مرد و زن بازداشتی در اعتراض های پس از انتخابات مورد اختلاف تجاوز شده است، بسياری از ايرانيان را به حيرت کشاند. آقای کروبی حتی بعد از آنکه دولت اتهام را به عنوان دروغ محض رد کرد پای حرف خود ايستاد. او خواستار تحقيق شد و گفت چهار نفر حاضرند شهادت بدهند به اين شرط که ايمنی شان تضمين شود. او گفت اگر دولت به تکذيب حقايق ادامه دهد و وی را برای گفتن حقيقت به ترساند نا گفته ها را ميگويد.

نيويورک تايمز می نويسد مير حسين موسوی رهبر اپوزيسيون مواردی تکميلی ارائه داد. او گفت ايادی حکومت مسئول تجاوزها بوده اند، و روز سه شنبه يک نماينده معرفی نشده مجلس گفت تحقيقی رسمی مويد آن است که تجاوزها رخ داده است. اين موضوعی حساس است. شايعات راجع به آزار جنسی در زندان های ايران پس از انقلاب ۱۹۷۹ رايج بوده است اما اين نخستين بار است که علنا مطرح ميشود.

نيويورک تايمز می نويسد بدبختانه بنظرميرسد دولت دراذعان به اينکه بعضی از بازداشتی ها شکنجه شده اند کمتر خجالت می کشد. قربانعلی دری نجف آبادی، مقامی ارشد در قوه قضائيه، در يک کنفرانس خبری گفت اين وقايع اشتباه بوده است. در قانون اساسی و ديگر قوانين ايران شکنجه منع شده است، اما گزارش سال ۲۰۰۸ وزارت امورخارجه آمريکا در باره حقوق بشرحاوی مواردی متعدد و موثق ازشکنجه زندانيان طی سالها توسط نيروهای امنيتی و زندانبانان است.

نيويورک تايمز می نويسد انتخابات و خشونت های پس از آن در ميان رهبران سياسی و مذهبی کشور شکاف و جدائی بيسابقه ای بوجود آورده است. سرکوبی بيشتر، به احتمال قوی فقط نارضائی را بيشتر ميکند. ما اميدواريم محافظه کاران بيشتری در طلب مجازات برای کسانی که با زندانيان بدرفتاری کرده اند به اپوزيسيون ملحق شوند، و تندروها نيز در تهديد های شوم عليه آقای کروبی و آقای موسوی بخاطر صحبت کردن تجديد نظر کنند.

* شورايعالی انقلاب فرهنگی احتمال تاخير در بازگشائی دانشگاهها را به آنفلوآنزای خوکی نسبت داده است

<!-- IMAGE -->

واشنگتن تايمز زير عنوان "بازگشائی دانشگاههای ايران ممکن است به تاخير بيفتد" می نويسد در ايران بازگشت به کلاس های درس ممکن است به معنای بازگشت به اعتراض های گسترده باشد - چشم اندازی که می تواند مقامات را بر آن دارد بازگشائی دانشگاهها را به تاخير بياندازند.

واشنگتن تايمز می نويسد در حاليکه مقامات ايران برنامه ريزی برای تاخيردر بازگشائی روزبيست و سوم سپتامبر را تکذيب ميکنند، شورايعالی انقلاب فرهنگی هفته گذشته اطلاعيه ای داده است که ميگويد بسياری از دانشگاهها ممکن است برای اجتناب از شيوع آنفلوآنزای خوکی تعطيل بمانند.

واشنگتن تايمز می نويسد پسر يک استاد ايرانی عضوشورا، که خواسته است فقط با ذکر نام اول او، مهدی، معرفی شود تا از مجازات توسط دولت در امان باشد، به اين روزنامه گفته است پدرش در يک جلسه شورا که به بررسی عواقب تعطيل احتمالی دانشگاهها اختصاص داشت شرکت کرده بود.

واشنگتن تايمز می نويسد به گفته وی شورا نگران اعتراض دانشجويان به انتخابات دوازدهم ژوئن بود که پيروزی لکه داری را به محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری شاغل داده است.

واشنگتن تايمز می نويسد کلاسها اين هفته در شيراز با حضورمحافظين امنيتی در گوشه و کنار، و اطلاعيه های هشدار به دانشجويان در باره فعاليت های سياسی شروع شده است.

XS
SM
MD
LG