لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

درگذشت دامینیک دان، روزنامه نگار و رمان نویس سرشناس آمریکایی


درگذشت دامینیک دان، روزنامه نگار و رمان نویس سرشناس آمریکایی
درگذشت دامینیک دان، روزنامه نگار و رمان نویس سرشناس آمریکایی

دامینیک دان رمان نویس و روزنامه نگار جستاری که در سال های اخیر به خاطر گزارش هایش از دادگاه های پرسروصدا و جنجالی شخصیت های شناخته شده ای چون کلاوس وون بیولو و او.جی. سیمپسون به معروفیت رسیده بود روز گذشته در نیویورک درگذشت. او هنگام مرگ ۸۳ سال داشت و مدت ها بود که از بیماری سرطان مثانه رنج می برد.

دامینیک دان زندگی حرفه ای خود را به عنوان تهیه کننده فیلم های سینمایی و تلویزیونی در هالیوود آغاز کرد و همزمان به اداره یک تئاتر کوچک پرداخت. اما در همان دوران به علت زیاده روی در مصرف مواد مخدر و الکل کم کم از این کار کناره گرفت به ایالت اورگان رفت و در تنهایی و انزوا بنا برگفته خود او« برشیطان درون خود چیره شد.»

مدتی پس از ترک اعتیاد، دامینیک دان در یک آغاز تازه، به رمان نویسی روی آورد و داستان های او، اغلب بازگو کننده ماجراهایی در رابطه با رسوایی و جنایت در شهرهای بزرگ بود.

دامینیک دان پس از قتل دلخراش دخترنوجوانش،«دومینیک» به دست یک جانی در خیابان های لس آنجلس در سال ۱۹۸۲، مقاله ای تاثربرانگیز و تاثیرگذارتحت عنوان «خاطرات یک پدر از محاکمات قاتل دختر او» را در مورد عمق بی عدالتی این فاجعه به رشته تحریر درآورد و قاتل را سزاوار مجازاتی بیش از آنچه که دادگاه برای او تعیین کرده بود خواند.

چاپ و انتشار این مقاله در ماهنامه «ونیتی فر» و استقبال خوانندگان از آن، سرآغاز زندگی حرفه ای تازه ای برای دامینیک دان بود که از آن پس به طور مستمر به نوشتن گزارش هایی درباره دادگاه های پرسروصدای شخصیت های معروف، سرشناس و جنجال برانگیز آمریکایی پرداخت. این مقالات درسال های بین دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی تبدیل به پرخواننده ترین و پرطرفدارترین مقالات نشریه«ونیتی فر» شدند.

گزارش دادگاه برادران ماندز، اریک و لیل که در سال ۱۹۸۹ پدر و مادر ثروتمند خود را قصر مسکونی آن ها در شهر بورلی هیلز در لس آنجلس با اسلحه به قتل رساندند از معروف ترین مقالات دامینیک دان به شمار می رود.

پیش از این نیز، در سال ۱۹۸۴، دامینیک دان جریان وقایع دادگاه یکی از اشرافیان اروپایی به نام «کلاوس وون بیولو» را که به اتهام کوشش برای قتل همسر اشراف زاده اش «سانی» در رود آیلند محاکمه می شد برای «ونیتی فر» پوشش داده بود. وون بیولو که از شخصیت های تحصیل کرده و سرشناس شرق آمریکا به شمار می رفت و مدتی هم به عنوان دستیار با «جان پل گتی» معروف به کار اشتغال داشت طبق این اتهامات ، از طریق تزریق مقادیر زیادی «انسولین» همسرش را به حالت اغماء کشانده بود. در نتیجه این عمل وون بیولو، «سانی » دچار مرگ مغزی شده و هرگز از این بیهوشی و حالت کوما بیرون نیامد.

وون بیولو که در نخستین دوره محاکمات خود در دادگاه به ۳۰ سال زندان محکوم شده بود با کمک تیم وکلای مجرب و با تجربه در نهایت تبرئه شد اما دامینیک دان در مقالاتی که در «ونیتی فر» به چاپ رسید، به خواننده ثابت می کند که «کلاوس وون بیولو» گناهکار بوده و با با تزریق نسولین عملا قصد قتل همسر خود را داشته است اما توانسته است با استفاده از قدرت و ثروت بی حساب خود از این مجازات رهایی یابد.

در جریان دادگاه او. جی . سیمپسون، ستاره پیشین فوتبال آمریکا که متهم به قتل همسر سابق خویش« نیکول سیمپسون» و یکی از دوستان او«رونالد گلدمن» شده بود، دامینیک دان بر روی یکی از صندلی های ردیف جلوی دادگاه نشست و جریان کامل این دادگاه را به صورت دنباله دار برای مطبوعات و رسانه های مختلف گزارش داد.

در یکی از پنج رمانی که از دامینیک دان منتشر شده به نام « این شهر نه شهر من است»، داستان وقایع دادگاه او. جی. سیمپسون و نظرات دامینیک دان دررابطه با این وقایع نوشته شده است. در این کتاب که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد، دامینیک دان یک بار دیگر به خواننده خود ثابت می کند که علیرغم برائت از دادگاه، او. جی. سیمپسون گناهکار بوده است.

یکی دیگر از آثار جستاری معروف دامینیک دان، مقاله ای درباره اثبات واقعه تجاوز ویلیام کندی اسمیت، از خاندان سرشناس و ثروتمند کندی به یک دختر ناشناس وفقیر بوده است. سلسله مقالات زندگی نامه های شخصیت های معروف هالیوود از جمله الیزابت تیلور که به این نویسنده چهره شاخصی داده است.

آخرین گزارش دامینیک دان برای «ونیتی فر»، پوشش وقایع دادگاه اخیر او. جی . سیمپسون به اتهام سرقت مسلحانه در یکی از هتل های شهرلاس وگاس بودن که این نویسنده را برانگیخت تا برای تهیه آن از نیویورک به لاس وگاس سفر کند.

دامینیک دان که یکی از قهرمانان جنگ جهانی دوم به شمار می رفت در دوران جنگ به خاطر خدماتش موفق به دریافت «ستاره برنز» شد. او بعدها خاطرات خود از آن دوران را به صورت کتابی درآورد که به نام «راه زیستن ما» در سال ۱۹۹۹ منتشر شد.

XS
SM
MD
LG