لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۲

چه نهادی در ايران مسئول تحقيق درباره بررسی دفن اجساد گمنام است؟


چه نهادی در ايران مسئول تحقيق درباره بررسی دفن اجساد گمنام است؟
چه نهادی در ايران مسئول تحقيق درباره بررسی دفن اجساد گمنام است؟
<!-- IMAGE -->

اخبار مربوط به دفن مخفیانه تعداد زيادی اجساد برای اولين بار در ۳۱ مرداد ماه در سايت خبری نوروز، پایگاه اطلاع رسانی جبهه مشارکت، منتشر شد. در اين خبرنامه به نقل از یکی از کارمندان قبرستان بهشت زهرا آمده است: «در روزهای۲۱ و ۲۴ تیرماه، جنازههایی بدون نام و مشخصات و تحت تدابیر شدید امنیتی، به این قبرستان آورده شده و با صدور اجباری جواز دفن برای آنها در قطعه ۳۰۲ به خاک سپرده شده اند.»

در همين رابطه علی لاریجانی، رییس مجلس، روز سوم شهریور در جلسه علنی مجلس اعلام کرده است که باید به ماجرای دفن اجساد بی نام و نشان رسیدگی شود. گفته می شود همان روز تعدادی از نمایندگان مجلس برای بازدید از قطعه ۳۰۲ که گفته شد اجساد در آنجا دفن شده اند، راهی بهشت زهرا شدند. اما هنوز هیچ خبری از این دیدار منتشر نشده است.

حنيف مزروعی، روزنامه نگار و مسئول سايت خبری نوروز، در مقاله ای در که خبرنامه «روز» منتشر کرده می نويسد: «وی و همکارانش گزارش هايی دريافت کرده اند مبنی بر اینکه برخی جنازه های تحویل داده شده به خانواده قربانیان یخ زده بوده اند و در تصاویری که از يکی از قربانيان به نام بهزاد مهاجر منتشر شد ه کاملا مشخص است که جسد وی فرم و قالب یخ زده گرفته بود.

به گفته مسئولان نوروز «اجساد در سردخانه های پزشکی منجمد نمی شود، اما به این دلیل که این جنازه ها در سردخانه های صنعتی نگهداری شده بودند، منجمد شده و فرم خود را از دست داده بودند.»

در خبرنامه نوروز آمده است: «به نظر می رسد که وحشت از انتشار اخبار مربوط به جنازه ها در سردخانه های صنعتی باعث شده که جنازه ها را بدون شناسایی به بهشت زهرا ببرند و به خاک بسپرند. و اين در حالیست که به هیچ عنوان اجسادی که در پزشکی قانونی نگهداری می شوند حتی بعد از گذشت ۴۰ روز به این صورت در نمی آیند.»

حنيف مزروعی می افزايد در شب ۲۱ و ۲۴ تیر ماه تعداد قابل توجهی خودرو که متعلق به سازمان بهشت زهرا نبوده اند اجسادی را به بهشت زهرا منتقل کرده اند.

در اين رابطه مسئولان نوروز می گويند توانسته اند مستندات مربوط به دفن اجساد و تمامی شماره جوازهای دفن را نیز جمع آوری کنند. اما مسئولین بهشت زهرا در آن زمان خبر را نه تایید و نه رد کرده اند.

قابل توجه است که يک روز پس از انتشار اخبار نگران کننده دفن اجساد بی نام و نشان، خبرگزاری مهر از بازنشستگی محمود رضاییان با داشتن ۴۲ سال سابقه مديريت سازمان بهشت زهرا خبر داد.

حمید کاتوزیان، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو «کمیته حقيقت ياب» مجلس در رابطه با پی گيری حوادث پس از برگزاری انتخابات رياست جمهوری به پارلمان نيوز گفته است: نمایندگان این موضوع را بررسی می کنند.

مقامات حکومت جمهوری اسلامی اعتراف کرده اند که در جریان تظاهرات مسالمت آميز برای اعتراض به نتايج انتخابات در دو ماه گذشته در تهران حدود ۳۰ نفر کشته شده و ۴ هزار تن در سراسر کشور بازداشت و زندانی شده اند. اين در حاليست که علیرضا بهشتی، عضو کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان ستادهای مهدی کروبی و میرحسین موسوی از مرگ دست کم ۶۹ نفر در این حوادث خبر داده است.

«موج سبز آزادی» در ايران با انتشار فراخوانی برای کشف هویت ده ها پیکر بی نام و نشان مدفون شده در بهشت زهرا اعلام کرده است: «این فاجعه بدان معناست که عده ای از خانواده های چشم به راه تا ابد باید منتظر بازگشت عزیزی باشند که در یکی از این دو روز سیاه در گورستان به طور پنهانی دفن شده است.»

XS
SM
MD
LG