لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

سارکوزی: فرانسه از وضع تحریم های سخت تر علیه ایران پشتیبانی می کند


<!-- IMAGE -->

نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، از رهبران جمهوری اسلامی ایران به دلیل برخورد با اعتراضات پس از انتخابات و برنامه اتمی انتقاد کرده است.

سارکوزی روز چهارشنبه در سخنرانی سالانه سیاست خارجی کشور، که در جمع سفیران فرانسه در پاریس ایراد شد، وضع تحریم های جدی علیه ایران، در صورت ادامه فعالیت های اتمی را امکان پذیر دانست و گفت: «رهبران ایران همان کسانی هستند که می گویند برنامه اتمی جمهوری اسلامی صلحجویانه است و انتخابات صادقانه بود» و پرسید: آیا کسی حرف های آنها را باور دارد؟

سارکوزی گفت اگر ایران فعالیت هایش را متوقف نکند، فرانسه از تحریم های جدید و افزایش قدرت بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی، حمایت خواهد کرد. وی همچنین خواهان کوشش های بیشتر برای پیشبرد صلح در خاورمیانه شد، در همین حال بار دیگر از اسراییل خواست به ساختن محله های یهودی نشین در سرزمین های فلسطینی پایان دهد و گفت او هفته آینده در پاریس با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ملاقات خواهد کرد.

رییس جمهوری فرانسه اظهار داشت واقعیت این است که تا عملیات خانه سازی ادامه داشته باشد، صلحی در کار نخواهد بود.

سارکوزی همچنین بر قاطعیت خود در مقابله با تهدید تروریستی یک شاخه القاعده در الجزایر تاکید گذاشت و گفت فرانسه به القاعده اجازه نخواهد داد در یک قدمی فرانسه، در آفریقا، یک پناهگاه تروریستی به وجود آورد.

XS
SM
MD
LG