لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

درخواست از مراجع تقلید و شخصیت های سیاسی برای مقاومت در برابر کودتاگران


درخواست از مراجع تقلید و شخصیت های سیاسی برای مقاومت در برابر کودتاگران
درخواست از مراجع تقلید و شخصیت های سیاسی برای مقاومت در برابر کودتاگران
<!-- IMAGE -->

صدها چهره سياسی، فعال مدنی و روزنامه‌ نگار با ارسال نامه‌ای برای مراجع تقليد و آقايان هاشمی، خاتمی، موسوی و کروبی از آنها خواستند در برابر کسانيکه آنها را کودتاچيان ناميده اند مقاومت کنند و به اقدامات عملی رو بياورند. در اين نامه که به امضای ۲۹۳ روزنامه نگار و فعال سياسی رسيده و با انا لله و انا اليه راجعون آغاز می شود آمده است «آنچه در ٦٠ روز گذشته بر سر اين ملت رفته، يورش به خوابگاه‌های دانشجويی و خانه‌های مردم، خون‌های پاک ريخته شده در خيابان‌ها، جنايت‌های رخ‌ داده در بازداشتگاه‌هايی چون کهريزک و بازداشت گسترده‌ی فعالان خوش‌ نام سياسی و اجتماعی و فرهنگی و جمع کثيری از شهروندان ايران زمين بی ‌ترديد بخشی از سياه ‌ترين برگ‌های تاريخ ايران است.» چهره های سياسی و روزنامه نگاران در اين نامه از مراجع دينی و نخبگان سياسی خود خواسته اند تا تمام توان خود را برای خدمتی تاريخی به کشور به کار ببندند. در اين نامه آمده «کودتاگران عليه جمهوريت نظام نه ‌تنها با وجود مقاومت تحسين ‌آميز ملت ايران از ادامه‌ اين مسير ويرانگر دست نکشيده ‌اند که هر روز بيش از گذشته خط و نشان مي‌کشند و بازی ‌ها و نمايش‌ های تازه ‌ای را برای مايوس ساختن مردم به‌راه مي‌اندازند.» در پايان اين نامه خطاب به مراجع تقليد گفته شده «يا بايد همين امروز اقدام فرماييد و يا هيچ ‌وقت ديگری برای رسالت دين خود نخواهيد يافت.»

<!-- IMAGE -->

فرهاد تجری: در موضوعِ ترانه موسوی هنوز ابهام وجود دارد

فرهاد تَجری عضو کميته ويژه مجلس در تازه ترين اظهار نظر خود گفته است در موضوعِ ترانه موسوی هنوز ابهام وجود دارد. پيش از اين تلويزيون جمهوری اسلامی، طی گزارشی اعلام کرده بود، ترانه موسوی، دختری که ادعا می شود در جريان اعتراض ها به نتيجه انتخابات مورد آزار جنسی قرار گرفت و کشته شد، در کانادا زندگی می کند. اما مهدی کروبی، با انتشار نامه ای، با بيان جزئيات پرونده ترانه موسوی، اعلام کرد گزارشی که صدا و سيمای جمهوری اسلامی ساخته، دروغ پردازی بوده و با درخواست حسين طائب، فرمانده بسيج و تحت فشار قرار دادن باجناقش تهيه شده است. تعدادی از نمايندگان مجلس از جمله کاظم جلالی، علی مطهری و فرهاد تجری، از نمايندگان اصولگرای مجلس، برای بررسی موضوع تجاوز جنسی به شماری از دختران و پسران بازداشت شده روزهای پس از انتخابات در زندان های جمهوری اسلامی، با مهدی کروبی، دبيرکل حزب اعتماد ملی ديداری سه ساعته در دفتر وی داشتند. آقای کروبی پيش از اين در نامه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی خواستار بررسی اين موضوع و مطرح شدن آن نزد رهبر جمهوری اسلامی شده بود. اما اين مسئله واکنش تند رسانه های حامی دولت محمود احمدی نژاد، شماری از خطيبان نماز جمعه کشور و ديگر شخصيت های حامی دولت محمود احمدی نژاد را در پی داشت و آنان موضوع تجاوز را تکذيب کردند.

<!-- IMAGE -->

خبرنگار روزنامه اعتماد ملی با قرار وثيقه آزاد شد

مهسا امرآبادی، خبرنگار روزنامه اعتماد ملی، روز دوشنبه دوم شهريور ماه با قرار وثيقه آزاد شد. وی که باردار است، حدود ۷۰ روز پيش بازداشت شده بود. همسر وی، مسعود باستانی سردبير سايت خبری جمهوريت، سه هفته پس از او بازداشت شد و هنوز در زندان است. به دنبال اعتراضات مردم به نتيجه انتخابات دهمين دوره ی رياست جمهوری در ايران، ماموران امنيتی شماری گسترده از فعالان سياسی، دولتمردان پيشين، خبرنگاران، عکاسان و حقوق دانان را به اتهام های گوناگون بازداشت کردند

<!-- IMAGE -->

درخواست از مجلس خبرگان برای رسيدگی به عملکرد رهبری در وقايع اخير

همزمان با وقايع اخير، برخی از چهره های سرشناس از مجلس خبرگان خواسته اند بطور جدی به عملکرد رهبری در وقايع اخير بپردازند. هرچند از لحاظ سياسی و قانونی اين مجلس حق نظارت و حتی عزل رهبری را دارد با اين حال برخی معتقدند که مجلس خبرگان توان استفاده از اين ظرفيت را ندارد. احمد قابل پژوهشگر و تحليلگر مسايل سياسی از جمله کسانی است که چندان اميدی به مجلس خبرگان ندارد. آقای قابل در گفت و گو با صدای آمريکا خاطر نشان کرد که اگر حاکميت در روزهای آينده به تامين مطالبات مردم همت نکند، با آغاز سال تحصيلی، همه فرصت ها از دست نظام خارج می شود.

XS
SM
MD
LG