لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

صد ها نفر در دلتای رود نيجر با تحويل سلاحهای خود به مقامهای دولت نيجريه مشمول عفو شدند


صد ها نفر در دلتای رود نيجر با تحويل سلاحهای خود به مقامهای دولت نيجريه مشمول عفو شدند
صد ها نفر در دلتای رود نيجر با تحويل سلاحهای خود به مقامهای دولت نيجريه مشمول عفو شدند

<!-- IMAGE -->

صد ها تن از افراد يک گروه مسلح در دلتای رود نيجر، با تحويل سلاحهای خود به مقامهای دولت نيجريه مشمول عفو آن دولت شدند.

***

دولت نيجريه دو هفته پيش اعلام کرده بود عناصر مسلحی که در دلتای رود نيجر دست به حمله مسلحانه می زنند در صورت تحويل سلاح های خود بخشوده خواهند شد. اين بخشودگی بخشی از برنامه دولت به منظور پايان دادن به نا آرامی ها در دلتای نفت خيز رود نيجر است.

ده ها گروه شبه نظامی، بخشودگی ٦٠ روزه دولت «عمرو يارا دعا» رييس جمهوری آن کشوررا پذيرفتند، و روز شنبه در مراسمی ناو های کوچک توپدار، خمپاره انداز، و ساير سلاح های سنگين و سبک خود را به دولت تسليم کردند.

فريدا تيمی، يکی از اعضا گروه خلع سلاح دولت می گويد برنامه بخشودگی موفقيت بزرگی بود. اين مردان برنامه عفو را با آغوش باز پذيرفته اند و ما بسيار خرسنديم.

حمله شبه نظاميان به تاسيسات و لوله های خط نفت و آدم دزدي از سال ٢٠٠٦ تاکنون باعث شده روزانه يک ميليون بشکه نفت از صادرات آن کشور کاسته شود که نه تنها ميليارد ها دلار به در آمد سالانه نيجريه که هشتمين کشور بزرگ صادر کننده نفت جهان است لطمه زده بلکه بر قيمت انرژی در سراسر جهان نيز اثر گذاشته است.

«ابی کا بويی ويکتور بن» رهبر يک گروه مسلح که وابسته به «جنبش رهايی دلتای نيجر» بزرگترين گروه شبه نظامی نيجريه است در اين مراسم در حضور مقامات دولتی، ماموران امنيتی، و صد ها شبه نظامی اقدام دولت را قدمی مثبت خواند.

ابی کا بويی ويکتور بن گفت «در حالی که ما اسلحه خود را تسليم می کنيم کشمکش همچنان ادامه دارد ولی اين بار بر اساس گفت و شنودی سازنده خواهد بود که معتقديم گامی به جلو است.»

<!-- IMAGE -->

وی هشدار داد شکست در تدابير لازم برای پيشرفت ناحيه دلتای نيجر منجر به آغاز دگرباره خشونت ها خواهد شد.

ويکتور بن يکی از ٢٥ رهبر شبه نظاميان است که بيش از ٥٠٠ اسلحه سنگين را به دولت تحويل دادند.

برخی برنامه دولت نيجريه را با شک و ترديد می نگرند و می گويند برنامه عفو شورشيان فقط آرامش کوتاه مدتی را در خشونت ها ايجاد می کند زيرا دولت برای کسانی که سلاح خود را تسليم می کنند امکانات آموزش و کار را فراهم نکرده است.

تاکنون از اين که آيا گروه های شبه نظامی افراطی نيجريه نيز تمايلی به تسليم اسلحه خود داشته باشند اطلاعی در دست نيست ولی بخش ديگری از افراد مسلح که در منطقه نفتی دلتای نيجر فعالند اعلام کردند بخشودگی دولت را نمی پذيرند و از ماه آينده عمليات مسلحانه خود را از سر خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG