لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

چینی از باراک اوباما انتقاد می کند


چینی از باراک اوباما انتقاد می کند
چینی از باراک اوباما انتقاد می کند
<!-- IMAGE -->

دیک چینی، معاون سابق رییس جمهوری آمریکا، از پرزیدنت اوباما برای دادن اجازه تحقیق به وزارت دادگستری درباره بازجویی های CIA از مظنونین تروریسم در دوره دولت بوش، انتقاد کرده است.

چینی در بیانیه ای به تاریخ دوشنبه، گفت این تصمیم به یاد می آورد که چرا بسیاری از آمریکاییان نسبت به توانایی دولت اوباما در پرداختن به امنیت ملی تردید دارند. چینی گفت بازجویی هایی که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا انجام گرفت جان های بسیاری را نجات داد و از حملات تروریستی جلوگیری کرد. وی اظهار داشت بازجویان شایسته قدردانی هستند نه این که «هدف تحقیقات سیاسی یا مجازات» قرار گیرند. کاخ سفید تا کنون واکشنی به گفته های چینی نشان نداده است.

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا، روز دوشنبه گفت جان دورهام دادستان ویژه در این باره که آیا پرسنل CIA هنگام بازجویی از مظنونین تروریسم قوانین را نقض کردند یا نه، تحقیق خواهد کرد.

CIA پیشتر در روز دوشنبه گزارشی را که قبلا محرمانه بود منتشر کرد که در آن گفته می شود برخی از بازجویان ممکن است از تکنیک های غیر مجاز استفاده کرده باشند، زیرا معتقد بودند مظنونین اطلاعاتی را که در اختیار دارند فاش نمی کنند.

این گزارش که در سال ۲۰۰۴ تکمیل شد، حاکی از آن است که تکنیک های سخت، اطلاعات مفیدی فراهم نیاورد. لئون پانتا، رییس CIA به کارمندان این سازمان گفت او قصد دارد از مامورانی که رهنمودهای قانونی را دنبال کرده اند، دفاع کند.

XS
SM
MD
LG