لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۲

گزارش اجتماعی: توسعه پروژه های اقتصادی به منظور کاهش شورش ها در جنوب کشور


گزارش اجتماعی: توسعه پروژه های اقتصادی به منظور کاهش شورش ها در جنوب کشور
گزارش اجتماعی: توسعه پروژه های اقتصادی به منظور کاهش شورش ها در جنوب کشور
<!-- IMAGE -->

ران کوربن، خبرنگار صدای آمریکا، تایلند

نیروی مسلح تایلند برای جلب حمایت جمعیت مسلمان و کاهش اعتراضات شورشیان در استان های جنوبی کشور به توسعه اقتصادی متوسل شده است.

در روستای بان سائه در استان فقیر نشین یالا در تایلند، کودکان محصولات داخلی و مواد غذایی تولیدی را به نمایش گذاشته اند که ثمره پروژه هایی ست که خودکفایی اقتصادی را ترویج می کنند.

این پروژه ها که به ابتکار فرماندهی عملیات امنیت داخلی ارتش تایلند آغاز شده، با هدف افزایش محصولات کشاورزان منطقه مورد حمایت قرار گرفته اند.

سرهنگ آتات ماتانوم، سخنگوی فرماندهی عملیات امنیت داخلی ارتش در جنوب تایلند امیدوار است همزمان با بهبود وضعیت اقتصادی، خشونت های قومی این منطقه کاهش یابد.

وی می گوید: «هدف ما رسیدگی به وضعیت مردم محلی این منطقه است. اگر اکثریت جمعیت این منطقه از ابزار لازم برای خودکفایی و گذران روزگار بر اساس مذهب خود برخوردار شوند، از زندگی رضایت خواهند داشت.»

استان های چهارگانه جنوب تایلند از جمله فقیرترین مناطق این کشور محسوب می شوند. ساکنان این مناطق به طور عمده مسلمانان مالای هستند و این در حالی ست که ۹٥ درصد جمعیت تایلند بودایی هستند.

این منطقه از سال ۲۰۰۴ تا کنون شاهد خشونت های خونبار بوده است و ارتش تایلند در مواجهه با شورشیان اسلام گرا قرار داشته است. ۳۵۰۰ تن که بیشتر آنها غیر نظامی بوده اند در این خشونت ها کشته شده اند.

دولت با صرف هزینه ۳ میلیارد دلاری در صدد احیای اقتصادی و برقراری امنیت در مناطق جنوبی بوده است.

صدها تن از ساکنان منطقه با شرکت در مراکز آموزشی، شیوه های بهبود کیفیت محصولات کشاورزی، رسیدگی به استخرهای پرورش ماهی، مرغداری ها و تولید کودهای طبیعی را می آموزند.

ارتش ادعا می کند بیش از ۷ هزار خانوار از این برنامه بهره مند شده اند.

این مرکز در ضمن برای بیش از ده هزار جوان منطقه برنامه های بازپروری ترک اعتیاد ارایه می دهد.

بنا به گفته مقامات، بیشتر روستاهای مناطق جنوبی با معضل اعتیاد به مواد مخدر بویژه متامفتامین روبرو هستند.

این برنامه ها کلید اصلی دولت به هدف جلب رضایت قلبی مردم منطقه خواهد بود.

در یکی از روستاهای جنوب تایلند، یک کارخانه تولید مبلمان در حالیکه با ظرفیت کامل فعالیت می کند، ۲۰ تن از مردان این روستا را که جمعیتی متشکل از مسلمانان و بودائیان دارد را استخدام کرده است.

یکی از رهبران مسلمان مناطق جنوبی تایلند با ساکنان بودایی که زندگی شان به دلیل خشونت های اخیر مختل شده است، ابراز همدردی می کند.

وی می گوید فارغ از خشونت های اخیر ما همزیستی مسالمت آمیزی با بودائیان منطقه داریم.

ارتش تایلند از این روستاها به عنوان نمونه هایی از موفقیت خود در حفظ امنیت و جلب حمایت مردم محلی یاد می کند.

سوراچارت بامرانگساک، استاد علوم سیاسی دانشگاه چولالونگ کورن در تایلند می گوید :« راهبرد جدید به اعتمادسازی میان مردم منطقه کمک می کند و برای شورشیان اسلام گرا اطلاعات فراهم می کند. به نظر من مبارزه با شورش ها نه در سطح عملیات نظامی، بلکه با جلب حمایت مردم میسر خواهد شد. بنابراین مسئولیت جلب حمایت مردم با وجود این که حتی برای ارتش تایلد نیز امر جدیدی ست، موثر به نظر می رسد.»

با این وجود ارتش تایلند به نقض حقوق بشر متهم شده است.

هنوز تحقیقات پیرامون کشته شدگاه خشونت های اخیر تایلند تکمیل نشده است.

حکم یک دادگاه تجدید نظر اخیراً تلاش های به عمل آمده به منظور شناسایی افراد مسئول در کشته شدن بیش از ۷۰ مرد در سال ۲۰۰۴ که در بازداشت ارتش بودند را خنثی کرد.

بنا به حکم این دادگاه، مقامات امنیتی به این دلیل که دولت در مناطق جنوبی حکومت نظامی و وضعیت فوق العاده اعلام کرده بود، از مجازات مصون خواهند بود.

سوراچارت می گوید پذیرش خطاهای گذشته برای ارتش امر دشواری ست.

با وجود حفظ تدابیر شدید امنیتی، خشونت های شورشیان در برخی مناطق جنوب کاهش نیافته است. اما ارتش بر این باور است که در مسیر درستی گام برمی دارد.

معاون یک فرمانده نیروی ضربت مشترک ارتش تایلند می گوید همکاری با مردم سبب می شود ارتباط ارتش با ساکنان روستاها نزدیکتر و درک متقابل بیشتر شود.

کنترل استان های مرزی جنوبی به طور عمده در اختیار نیروهای ویژه ارتش بوده که از سال ۲۰۰۴ تا کنون به نیروهای نظامی سپرده شده است.

ارتش می گوید چنین اختیاراتی کنترل مناطق جنوبی را از انعطاف بیشتری برخوردار خواهد کرد اما مخالفت های گسترده ای بین گروه های مدافع حقوق بشر و رهبران قومی منطقه وجود دارد و آنها معتقدند کنترل و حفظ امنیت مناطق جنوبی باید در اختیار مردم غیر نظامی قرار داشته باشد.

XS
SM
MD
LG