لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

چهارمین دادگاه متهمان «انقلاب مخملی» خواهان اشد مجازات برای سعید حجاریان شد


<!-- IMAGE -->

در ایران، مقامات قضایی چندین اصلاح طلب ارشد را به محاکمه کشیده اند. از جمله آنها سعید حجاریان است که یک رهبر اصلی جنبش اصلاح طلب تلقی می شود.

دادستان دادگاه روز سه شنبه خواهان اشد مجازات برای حجاریان روشنفکر متنفذ شد. او در سال ۲۰۰۰ در پی یک سوء قصد نافرجام، فلج شد.

در یک لایحه دفاعیه که از سوی حجاریان قرائت شد گفته می شود او از اقداماتش پوزش خواسته و اعلام کرده است از حزبی که متهم به تحریک نا آرامی است استعفا خواهد داد.

محاکمه جمعی روز سه شنبه، چهارمین رویداد مشابه از زمانی است که معترضین متهم به برپایی انقلاب مخملی دستگیر شدند و به اتهام درگیری در آشوب به زندان افتادند.

گروه های طرفدار حقوق بشر جریان دادگاه را «محاکمات نمایشی» می نامند و می گویند متهمین مجبور شده اند اعتراف کنند.

دیگر اصلاح طلبان برجسته که محاکمه می شوند، مصطفی تاجزاده معاون سابق وزارت کشور، محسن امین زاده، معاون سابق وزارت امور خارجه، و عبدالله رمضان زاده سخنگوی سابق دولت هستند.

پیشتر در روز دوشنبه، مهدی کروبی با قانون گذاران ملاقات کرد و درباره این اتهام که معترضین در زندان آماج شکنجه و تجاوز جنسی قرار گرفتند با آنها به بحث پرداخت. کروبی به کمیسیون تحقیق مجلس گفت او چهار قربانی را می شناسد که حاضر هستند شهادت بدهند، اما لازم است اطمینان داده شود که از آنها حفاظت خواهد شد.

اتهامات کروبی، تندروهای جمهوری اسلامی را خشمگین ساخته است. علی لاریجانی، رییس مجلس، چنین ادعاهایی را «بی اساس» نامیده و رد کرده است.

XS
SM
MD
LG