لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

آمريکا: تشکيل واحد جديد بازجويی از مظنونان به ترور و تحقيق در مورد روش های بازجويی سی آی ای


آمريکا: تشکيل واحد جديد بازجويی از مظنونان به ترور و تحقيق در مورد روش های بازجويی سی آی ای
آمريکا: تشکيل واحد جديد بازجويی از مظنونان به ترور و تحقيق در مورد روش های بازجويی سی آی ای
<!-- IMAGE -->

وزارت دادگستری آمريکا تصميم گرفته است تحقيق رسمی را در مورد روش هايی که ماموران سی آی ای در بازجويی از مظنونان به ترور استفاده می کردند آغاز کند. اين خبر همزمان با تصميم دولت اوباما برای تشکيل يک واحد جديد بازجويی از مظنونان به ترور اعلام شد. با اين اقدام دولت اوباما هر چه بيشتز از سياست های دولت پيشين در رابطه با چگونگی برخورد با مظنونان به ترور فاصله گرفته است.

***

وزارت دادگستری آمريکا تحقيق جديدی را در مرود روش های که ماموران سی آی ای، سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا، در بازجويی از مظنونان به ترور استفاده می کردند، آغاز کرده است. گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد نشان می دهد که ماموران سی آی ای در دوران نبردهايی که به اصلاح «جنگ با ترور» خوانده می شد يک مظنون را تهديد کرده که فرزندانش را خواهند کشت و مظنون ديگری را به تجاوز به مادرش تهديد کرده بودند. تحت قوانين ضد شکنجه آمريکا تهديد به مرگ غير قانونی است. اين گزارش که، مدت ها پيش پس از يک تحقيق داخلی سی آی ای تهيه شده بود به دستور يک قاضی فدرال آمريکا و بر اساس قانون آزادی اطلاعات، ازطبقه بندی محرمانه خارج شده است. در گزارش تاکيد شده که بازجويان از روش هايی استفاده می کردند که حتی فراتر از محدوده ای بوده که توسط يادداشت های حقوقی وزارت دادگستری تعيين شده بود. محدوده ای که يادداشت های وزارت دادگستری دولت بوش برای تعريف مفهوم شکنجه تعيين کرده بودند، مورد انتقاد بسياری قرار داشت.

در اين گزارش به نقل از يک بازجوی سی آی ای که معتقد است ممکن است روزی در دادگاه محاکمه شود، آمده «١٠ سال ديگر از انجام چنين اقدام هايی پشيمان خواهيم بود، اما انجام آنها امروز ضروری است» گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد، بيشترين اطلاعاتی است که به طور همزمان از سياست های دولت جرج بوش در رابطه با برخورد با مظنونان به ترور فاش شده است. بر اساس اين سياست ها که زمانی محرمانه محسوب می شد برخی شبه نظاميان تندرو در خارج از خاک آمريکا بازجويی می شدند.

از سوی ديگر روز دوشنبه اعلام شد. باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا تاييد کرده که واحد جديدی برای بازجويی از مظنونان به ترور تشکيل شود. اين واحد که تحت نظارت کاخ سفيد عمل خواهد کرد «گروه بازجويی از بازداشت شدگان مهم» يا اچ آی جی خوانده می شود و در مقر اف بی آی، اداره بازرسی فدرال آمريکا، قرار خواهد داشت.

<!-- IMAGE -->

بيل بارتون معاون سخنگوی کاخ سفيد می گويد تشکيل واحد جديد به معنای پايان بازجويی های سی آی ای، سازمان اطلاعات آمريکا نيست، بلکه به اين معنا است عناصر مختلف «تحت يک واحد» به کار خود ادامه خواهند داد. درحالی که رئيس جمهوری آمريکا اکنون با خانواده اش در تعطيلات به سر می برد، روز دوشنبه آقای بارتون تاکيد کرد: به اعتقاد رئيس جمهوری جمع آوری اطلاعات بايد به جامعه اطلاعاتی سپرده شود، به خصوص در رابطه با مظونان که بسيار مهم ارزيابی شده اند.

<!-- IMAGE -->

مقام های ارشد دولت اوباما تاکيد دارند مقام های اطلاعاتی در نهايت مسئول تصميم های اجرايی اين واحد خواهند بود ونه کاخ سفيد. يک مقام دولت اوباما که نخواسته نام اش فاش شود همچنين می گويد در مواردی که مظنونين به کشورهای ديگر منتقل می شوند، آمريکا تلاش بيشتری خواهد کرد تا اطمينان حاصل کند آنها تحت شکنجه نخواهند بود.

دولت اوباما همچنين تصميم گرفته است از اين پس تمام بازجويی ها در محدوده قوانين و مقرراتی که ارتش تايين کرده صورت گيرد. به اين ترتيب به بحث های داخلی دولت در مورد ميزان شدت بازجويی از مظنونان به ترور پايان داده می شود. بر اساس راهنمای جديد، روش هايی مانند پخش موسيقی با صدای بلند و يا جلوگيری از خوابيدن مظنونان منع شده است. پيش از اين باراک اوباما، استفاده از روش های ديگری مانند «واتر بردينگ» يا شبيه سازی احساس غرق شدن را که تحت دولت پيشين مجاز بود، منع کرده بود.

XS
SM
MD
LG