لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۵

نامه همسر جلايی پور به صادق لاريجانی: سعيد مرتضوی همسرم را به گروگان گرفته است


نامه همسر جلايی پور به صادق لاريجانی: سعيد مرتضوی همسرم را به گروگان گرفته است
نامه همسر جلايی پور به صادق لاريجانی: سعيد مرتضوی همسرم را به گروگان گرفته است
<!-- IMAGE -->

بيانيه جبهه مشارکت در انتقاد از اعتراف گيری از افراد

جبهه مشارکت در بيانيه ای با انتقاد از اعتراف گيری از افراد، به آنچه که آن را «رفتارهای شنيع، ضد شرعی، ضد قانونی و ضد اخلاقی عوامل کودتا در تجاوز به حريم خصوصی بازداشت شدگان» خواند، اعتراض کرد. تشکل اصلاح طلب جبهه مشارکت، در بيانيه اخير خود بازجويان دستگاه قضايی جمهوری اسلامی را به اعتراف گيری ساختگی از طريق تفتيش عقايد و اجبار متهم کرد. جبهه مشارکت ايران اسلامی که درجريان نا آرامی های اخير ١٤ نفر از اعضا از جمله دبيرکل آن بازداشت شده اند می گويد: خبرها حاکی است که بخش عمده ای از دستگيری زنان محترم و متعهد سياسی تنها به اين منظور صورت گرفته که از طريق اعمال فشار طاقت فرسای روحی و جسمی به حريم خصوصی و خانوادگی آنان را به اعتراف اخلاقی عليه خود و ديگران مجبور کنند.

<!-- IMAGE -->

نامه ٢٩٣ تن از روزنامه نگاران و فعالان سياسی و مدنی به مراجع تقليد

٢٩٣ تن از روزنامه نگاران و فعالان سياسی و مدنی با ارسال نامه ای به مراجع تقليد و رهبران جريان اصلاح طلبی ايران از آنان خواستند با «اتحاد و اقدامی ملی» در برابر کودتا گران بايستند و مانع از ويرانی کشور شوند. در اين نامه خطاب به مراجع تقليد، مهدی کروبی، هاشمی رفسنجانی، ميرحسين موسوی و سيد محمد خاتمی وقايع ٦٠ روز گذشته از جمله يورش به خوابگاه های دانشجويی و خانه های مردم، کشتن مردم در خيابان ها، جنايات رخ داده در بازداشتگاه هايی چون کهريزک و بازداشت گسترده فعالان سياسی اجتماعی و فرهنگی و مردم، بخشی از سياه ترين برگ های تاريخ ايران خوانده شده اند. نويسندگان نامه می گويند مردم ايران از مراجع دينی و نخبگان سياسی انتظار دارند تا تمام توان خود را برای خدمتی تاريخی به کشور به کار ببندند و رسالت خويش را انجام دهند. نويسندگان سپس با محکوم کردن دادگاه های دسته جمعی بازداشت شدگان اعتراف های آنان را بی ارزش و بی اعتبار می خوانند و درباره پيش رفتن بازداشت ها به سوی مقامات شناخته شده پيشين ابراز نگرانی می کنند. امضا کنندگان سپس خواستار اقدام عملی تمامی مراجع و آقايان هاشمی رفسنجانی محمد خاتمی ميرحسين موسوی و مهدی کروبی شده اند.

<!-- IMAGE -->

نامه همسر محمدرضا جلايی پور به حجت الاسلام صادق لاريجانی: سعيد مرتضوی همسرم را به گروگان گرفته است

فاطمه شمس با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به حجت الاسلام صادق لاريجانی، ریيس جديد قوه قضاييه جمهوری اسلامی، نگرانی عميق خود را از وضع همسرش محمدرضا جلايی پور، اعلام کرد. خانم شمس می نويسد محمدرضا جلايی پور در تاريخ ٢٧ خرداد بدون ارائه حکم در فرودگاه امام خمينی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. به گفته خانم شمس محمدرضا جلايی پور پس از بيش از چهل روز حبس انفرادی با خانواده اش ملاقات کرده و به دليل حضور مامور در اتاق قادر به بيان آنچه که بر او گذشته نبود. خانم شمس به شرايط ناگوار نگهداری همسرش در بازداشت اشاره می کند، از جمله نگهداری در موتورخانه، بازجويی ٩ ساعته بدون آب و غذا، فحاشی رکيک و همزمان کوبيدن ته خودکار به سر آقای جلايی پور، او می گويد با چنين روش هايی او را به اعتراف دروغين وامی دارند. حکم آزادی محمدرضا جلايی پور روزنامه نگار و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، هفته گذشته از سوی قاضی حداد و با قرار وثيقه ٢٠٠ ميليون تومانی صادر شد اما او هنوز آزاد نشده است. خانم شمس می گويد سعيد مرتضوی دادستان تهران همسر او را به گروگان گرفته است و قوه قضاييه نيز نمی تواند جلوی اين اعمال به گفته او خودسرانه را بگيرد.

XS
SM
MD
LG