لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

گزارش سياسی: انتخابات در افغانستان


گزارش سياسی: انتخابات در افغانستان
گزارش سياسی: انتخابات در افغانستان
<!-- IMAGE -->

در حالی که انتظار می رود نتيجه مقدماتی شمارش آرا انتخابات رياست جمهوری و شوراهای ولايتی افغانستان تا ٧ سپتامبر، ١٦ شهريور اعلام شود آزاد و منصفانه بودن اين انتخابات بويژه با در نظر گرفتن ارعاب و تهديد های طالبان به زير سئوال برده شده است.

در همين حال به گزارش آژانس خبری پژواک در کابل شمارش ٤ ميليون و ٥٠٠ هزار رأی حاکی از آن است که حامد کرزی رييس جمهوری فعلی آن کشور تاکنون ٧١ درصد آراء را بدست آورده است.

داوود علی نجفی رئيس دفتر انتخابات افغانستان روز شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد شمارش آرا انتخابات آغاز شده است ولی روند شمارش را طولانی خواند.

<!-- IMAGE -->

داوود علی نجفی گفت «در حالی که ناظران بين المللی انتخابات اين هفته افغانستان را تحسين کرده اند آقای نجفی در ارتباط با برخی شکايت های مطرح شده از تقلب و تخلف در انتخابات گفت نتيجه پس از رسيدگی به شکايت ها اعلام خواهد شد.» رئيس دفتر انتخابات افغانستان قبلاً گفته بود نتيجه مقدماتی انتخابات روز ٢٥ اوت، سه شهريور اعلام می شود.

حامد کرزی رئيس جمهوری کنونی افغانستان، عبدالله عبدالله وزير پيشين امور خارجه، و اشرف غنی وزير دارائی سابق آن کشور سه نامزد اصلی دومين انتخابات رياست جمهوری افغانستان هستند و در صورتی که هيچ يک نتوانند نيمی از آراء را بدست آورند، انتخابات به دور دوم کشيده خواهد شد. عبدالله عبدالله که رقيب عمده حامد کرزی در اين انتخابات است اظهار داشت شمارش تقريبی آرا در ستاد انتخاباتی او نشان از احتمال کشيده شدن انتخابات به دور دوم را دارد.

آقای عبدالله روز شنبه در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشيتد پرس از کافی نبودن تدابير امنيتی در طی انتخابات و همچنين تقلب انتقاد کرد. عبدالله عبدالله گفت «من انتظار امنيت بيشتر و سلوک بهتر داشتم . کفايت بيشترِ کميسيون مستقل انتخابات مسئوليت بيشتر دولت و در نتيجه تقلب کمتر. »

<!-- IMAGE -->

آقای عبدالله بويژه مقامات دولتی قندهار را به دخالت در حوزه های رای گيری و تقلب هايی چون پر کردن صندوق های رای متهم کرد و اظهار داشت شکايت خود را به کميسيون رسيدگی به شکايات انتخاباتی ارائه داده است.
به گزارش بنياد انتخابات منصفانه و آزاد افغانستان در روز انتخابات، ناظران بنياد شاهد تحت فشار قرار گرفتن رای دهندگان توسط مقامات مسئول انتخابات بوده اند.

در حالی که مقامات انتخابات افغانستان از نامزد های انتخاباتی خواسته اند قبل از اعلام نتيجه نهايی از پيروز خواندن خود خودداری کنند ولی ستاد انتخاباتی حامد کرزی و عبداالله عبدالله هر دو خود را پيشتاز رأی گيری اين انتخابات می خوانند. عبدالله عبدالله می گويد «نمی گويم که من پيروز شده ام ولی نتايج اوليه انتخابات نشان ميدهد من پيشتاز هستم.»

برغم ارعاب و تهديد های طالبان ميليون ها افغان در انتخابات رياست جمهوری و شوراهای ولايتی آن کشور شرکت کردند ولی تهديد طالبان به قطع انگشت رأی دهندگان و حملات خونين ستيزه گران اين گروه موجب شد بسياری بويژه در جنوب افغانستان از رفتن به پای صندوق های رأی اجتناب کنند که به نظر می رسد موجب کاهش شانس حامد کرزای در اين انتخابات باشد.

<!-- IMAGE -->

به گزارش بنياد انتخابات منصفانه و آزاد افغانستان، در روز انتخابات در استان قندهار دو رأی دهنده مورد حمله قرار گرفته و انگشتانشان قطع شد.

انتخابات افغانستان در حالی صورت گرفت که چندين مرکز انتخاباتی و ادارات دولتی هدف حملات مسلحانه و موشکی طالبان قرار گرفت. ده ها نفر در اين حمله ها کشته شدند.

برغم تمامی اين مشکلات فيليپ موريلون رييس ناظران اتحاديه اروپا در اين انتخابات اظهار داشت گرچه انتخابات افغانستان منصفانه بود ولی در برخی نواحی بدليل ارعاب طالبان آزاد نبوده است با وجود اين موريلون اين انتخابات را پيروزی برای مردم افغانستان خواند.

در حالی که مقامات انتخابات افغانستان و ناظران بين المللی می گويند هنوز خيلی زود است بتوان گفت چه کسی برنده انتخابات است ريچارد هالبروک نماينده ويژه واشنگتن در افغانستان و پاکستان اظهار داشت حامد کرزای و عبدالله عبدالله تعهد کرده اند برای جلوگيری از خشونت ها ی آتی به نتيجه اين انتخابات احترام گزارده و آن را بپذيرند.

پرزيدنت اوباما انتخابات افغانستان را قدم مهم ملت افغان در تعيين سرنوشت خود خوانده است.

XS
SM
MD
LG