لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

پرزیدنت اوباما تشکیل یک تیم جدید بازجویان را تصویب کرد


<!-- IMAGE -->

در یک گزارش منتشر شده گفته می شود که پرزیدنت باراک اوباما دستور ایجاد یک تیم زبده بازجویان را برای بازپرسی از مظنونان اصلی تروریسم صادر کرده است.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام های بلندپایه دولت می گوید پریدنت اوباما هفته گذشته تشکیل گروه بازجویی از «بازداشت شدگان مهم» را مورد تصویب قرار داد. به نوشته روزنامه واشنگتن پست این گروه متشکل از کارشناسان خبره ای است از چندین سازمان اطلاعاتی و مجری قانون که شورای امنیت ملی بر عملکرد آنان نظارت خواهد داشت و بدین مفهوم کاخ سفید ناظر مستقیم بر کار آنها خواهد بود.

پرزیدنت اوباما چندین روش بازجویی و از جمله واتربوردینگ (القاء حالت خفگی در آب) که دولت جورج دبلیو بوش آن را مجاز شمرده بود، ممنوع کرده است.

به موجب رهنمود های جدید، بازجویان باید در محدوده قوانین و مقررات ارتش آمریکا عمل کنند. این مقررات اجازه نمی دهد که روشهایی مانند پخش موسیقی با صدای بلند و یا محروم کردن زندانی از خواب مورد استفاده قرار گیرند.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارش جداگانه ای می گوید وزارت دادگستری پیشنهاد بازگشایی پرونده بد رفتاری با برخی از زندانیان را در دوران دولت بوش را ارائه خواهد کرد. چنین اقدامی می تواند برخی از کارمندان سازمان مرکزی اطلاعات (سیا) و کارکنان قراردادی آن سازمان را به جرم دست زدن به اعمال جنایی تحت محاکمه قرار دهد.

قرار است به زودی گزارش مفصل و محرمانه ای که جزییات روشهای بازجویی جنجال بر انگیز دوران زمامداری بوش را ذکر می کند از سوی بخش تحقیقات داخلی سیا منتشر شود.

منابعی که به آن گزارش دسترسی داشته اند می گویند روشهای سخت بازجویی منجر به بدست آوردن اطلاعات مفیدی نشده بود.

XS
SM
MD
LG