لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

پارلمان اسکاتلند آزادی بمب گذار در هواپیمای پان آمریکن را بررسی می کند


پارلمان اسکاتلند آزادی بمب گذار در هواپیمای پان آمریکن را بررسی می کند
پارلمان اسکاتلند آزادی بمب گذار در هواپیمای پان آمریکن را بررسی می کند
<!-- IMAGE -->

پارلمان اسکاتلند درخواست کرده است که روز دوشنبه یک جلسه اضطراری تشکیل شود تا تصمیم آزادی بر اساس شفقت شخصی که مسئولیتی در انفجار یک هواپیمای مسافری بر فراز لاکربی را داشت مورد بررسی قرار دهد.

پارلمان در نظر دارد وزیر دادگستری را درباره تصمیمی که برای آزادی عبدالباسط المقراحی اتخاذ کرد زیر سوالهای سخت و انتقادی قرار دهد. مقراحی تنها شخصی بود که به دلیل ایجاد انفجار در هواپیمای پان آمریکن پرواز شماره ۱۰۳ که طی آن ۲۷۰ نفر کشته شدند مجرم شناخته شد.

احزاب مخالف در نظر دارند برای ابقا دولت رای اعتماد گرفته شود که این عمل احتمالاً به تغییراتی در آن منجر خواهد شد درخواست کنند.

آزادی مقراحی مورد انتقادات شدیدی قرار گرفته است. باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه و رییس اف بی آی خشم و عدم رضایت خود را از تصمیم آزادی مقراحی ابراز کرده اند. شهروندان آمریکایی نیز تهدید کرده اند که استفاده از کالاها و خدمات صادراتی از اسکاتلند را تحریم خواهند کرد.

<!-- IMAGE -->

مقراحی که روز پنجشنبه گذشته به لیبی بازگشت با استقبالی شبیه خوش آمد گویی به قهرمانان روبرو شد. گفته می شود وی در نظر دارد طی نگارش کتابی اطلاعات تازه ای را درباره مرگ بارترین حمله تروریستی در بریتانیا منتشر کند.

الکس سالموند، وزیر اول کابینه اسکاتلند، که رهبری دولت اقلیت را به عهده دارد گفته است که از خشم و احساسات خانواده های آمریکایی که فردی را در آن رویداد از دست دادند آگاه است ولی افزوده است تعدادی از خانواده ها به ویژه در بریتانیا نظری متفاوت دارند و از تصمیم دولت اسکاتلند پشتیبانی می کنند.

هرچند اسکاتلند بخشی از بریتانیا است ولی نظام حقوقی خود و دیگر اختیارات داخلی را نیز دارا است.

XS
SM
MD
LG