لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

کره جنوبی مراسم تشییع رسمی برای کیم دای جونگ برگزار می کند


<!-- IMAGE -->

دهها هزار نفر از مردم کره جنوبی در مراسم رسمی تشییع جنازه پرزیدنت کیم دای جونگ شرکت کردند و نسبت به وی که از مدافعای دیرپای دمکراسی و از طرفداران آشتی با کره شمالی بود ادای احترام کردند.

دست کم بیست هزار نفر روز یکشنبه در محل پارلمان که آقای کیم در سال ۱۹۹۸ در آنجا سوگند ریاست جمهوری ایراد کرده بود حضور داشتند. پرزیدنت کیم روز سه شنبه گذشته، هیجدهم ماه اوت سال ۲۰۰۹ در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

نخست وزیر کره جنوبی طی سخنانی در ستایش از آقای کیم گفت وی راهی را در مسیر آشتی ملی با بر گزاری کنفرانس عالی سران کره شمالی و کره جنوبی در سال ۲۰۰۰ گشود.

کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی نیز هیات ویژه ای را برای شرکت در مراسم تشییع جنازه آقای کیم دای جونگ، رییس جمهوری پیشین کره جنوبی به سئول اعزام کرد. این هیات روز یکشنبه با لی میونگ بک، رییس جمهوری کنونی کره جنوبی ملاقات کرد. این دیدار پس از گذشت قریب به دوسال اولین تماس سطح بالا بین دوکشور به شمار می رود.

ملاقات با رییس جمهوری کره جنوبی در کاخ آبی حدود سی دقیقه طول کشید و پرزیدنت لی از هیات بازدید کننده خواست تا نگرانی های کره جنوبی را از برنامه های هسته ای کره شمالی به کیم جونگ ایل توضیح دهند.

هیات اعزامی کره جنوبی قبل از مراسم خاکسپاری به پیونگ یانگ بازگشت.

در هیات اعزامی آمریکا مادلین آلبرایت، وزیر خارجه پیشین و استفن بوز ورت، نماینده ویژه وزارتخارجه ایالات متحده در امور سیاستهای آمریکا در برابر کره شمالی نیز حضور داشتند.

کیم دای جونگ به سبب تلاشهایش برای بر قراری آشتی ملی از سوی مردم کره شمالی و جنوبی مورد احترام بسیار قرار دارد.

قبل از انتخاب به مقام ریاست جمهوری آقای کیم بیشتر عمر سیاسی خود را به سبب رهبری جناح مخالف در زندان و یا بازداشت خانگی گذرانده بود.

XS
SM
MD
LG