لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۸

«سیا» از جزییات تازه ای از بد رفتاری با زندانیان گزارش می دهد


«سیا» از جزییات تازه ای از بد رفتاری با زندانیان گزارش می دهد
<!-- IMAGE -->

سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سی – آی - ای) روز دوشنبه گزارشی را که حاوی جزییات تازه ای از بد رفتاری با بازداشت شدگانی است که در سالهای اخیر در زندانهای مخفی آن سازمان محبوس بودند، منتشر خواهد کرد. در این گزارش که از سوی بازرس کل سازمان سیا منتشر خواهد شد گفته می شود که از روش و نحوه بازجویی، از جمله اعدامهای ساختگی و «واتر بوردینگ» که القاء حالت خفگی در آب است، شدیداً انتقاد شده است.

این گزارش که در سال ۲۰۰۴، پنج سال قبل تکمیل و تدوین شده است ولی تا کنون محرمانه باقی مانده بود، به دلیل اقدام حقوقی اتحادیه آزادیهای مدنی آمریکا منتشر خواهد شد. در این گزارش به رویدادهایی چون شلیک گلوله به نحوی که شخص بازداشت شده باور کند که زندانی دیگری در همان لحظه کشته شده است و حال نوبت وی فرا رسیده، اشاره شده است.

در گزارش سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا از رفتاری با عبدالرحیم نشیری، یکی از فرماندهان القاعده که مظنون به ایجاد انفجار در ناو جنگی آمریکا در سال ۲۰۰۰ در یمن است، سخن گفته شده است. بازجویان سی – آی – ای وی را با اسلحه و مته برقی تهدید کرده بودند.

رفتار با زندانیان به گونه ای که به وی القاء شود که در معرض مرگ قرار دارد به موجب قوانین ایالات متحده آمریکا شکنجه محسوب شده و غیر قانونی است.

نشیری یکی از حداقل سه زندانی سیا است که روش «واتر بوردینگ» در مورد وی اجرا شده است. هر چند این روش بازجویی به وسیله وزارت دادگستری آمریکا در سال ۲۰۰۲ تصویب شده بود ولی پرزیدنت اوباما و دادستان کل کشور آن را به عنوان یک روش شکنجه مردود شناخته و به اعمال آن پایان دادند.

در ارتباط با این گزارش وزارت دفاع آمریکا تحویل اسامی و هویت همه بازداشت شدگانی را که در عراق و افغانستان زندانی هستند به کمیته بین المللی صلیب سرخ آغاز کرده است. مقام های ارتش آمریکا می گویند اکنون از آنها خواسته شده است که چنین اطلاعاتی را طی دوهفته از تاریخ بازداشت منتشر کنند. این اقدام با سیاست های پیشین پنتاگون یا وزارت دفاع آمریکا که بر سرنوشت بازداشت شدگان در اردوگاههای عراق و افغانستان تاثیر داشت مغایرت دارد. مسئولیت زندانهای اسرای جنگی آمریکا در عراق و افغانستان بر عهده فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی می گوید این تغییرات آغاز پرده برداشتن از اسرار محرمانه ترین زندان های باقی مانده در سرزمین های خارج از آمریکا است.

XS
SM
MD
LG