لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

کميته روابط خارجی سنا: «ايران: ما امروز کجا قرار داريم؟»


کميته روابط خارجی سنا: «ايران: ما امروز کجا قرار داريم؟»
کميته روابط خارجی سنا: «ايران: ما امروز کجا قرار داريم؟»
<!-- IMAGE -->

آمريکا می گويد در صورتی که جمهوری اسلامی ايران برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف کند تا زمان گشايش اجلاسِ مجمعِ عمومی سازمان ملل متحد فرصت خواهد داشت به پيشنهاد شِش کشورِ غربی برای بحث درباره منافع تجارتی پاسخ دهد.

مقامات آمريکايی تاکيد می کنند اگر ايران از مذاکره خودداری کند ممکن است با تحريم های بين المللی سخت تری روبرو شود.

کميته ی روابط خارجی سنا تحت نظارت سناتورِ دموکرات جان کری در آخرين گزارش خود با عنوانِ «ايران: ما امروز کجا قرار داريم؟» به شواهد ی از برنامه ی هسته ای ايران اشاره می کند که توسط سازمان های اطلاعاتی آمريک از کامپيوترِ لپ تاپِ يک مهندسِ ايرانی به دست آمده است.

<!-- IMAGE -->

در گزارش سنا آمده است که اين کامپيوتر حاوی صدها صفحه ی اطلاعاتِ آزمايش های انفجاری عظيم و طرح موشک های با قابليتِ حملِ کلاهکِ هسته ای است.

ايران اين اطلاعات را جعلی خوانده است.

اما گزارش سنا می گويد ايران در طول اين سالها به سه مؤلفه ی توليد جنگ افزارِ هسته ای « سوخت هسته ای طرح توليد کلاهک و سيستم حمل و پرتاب» نزديکتر شده است.

ايليانا راس لِتی نِن عضو ارشد جمهوريخواه کميته ی امور خارجی مجلسِ نمايندگان در واکنش به گزارش جديدی که از بی اعتمادی ديپلمات های غربی و مقامات اسرائيلی نسبت به محمد البرادعی، مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی و احتمال عدم انتشار تمام اسناد پرونده ی هسته ای ايران از سوی آژانس حکايت دارد می گويد آژانس بين المللی انرژی اتمی به سياسی کاری می پردازد و به جای جلوگيری از دستيابی ايران به جنگ افزار هسته ای احتمالاً به پنهان کردنِ شواهد آن مشغول است .

اين قانونگذارِ آمريکايی ادعا کرد بدتر از همه اين است که کمک های مالی آمريکا به آژانس در راستای کمک به توسعه ی برنامه ی هسته ای ايران به کار گرفته می شود.

راس لِتی نِن از آژانس می خواهد به فوريت تمام شواهد فعاليت هسته ای ايران را منتشر کند و همقطارانش در کنگره را به تصويب قانونی دعوت می کند که مانع استفاده ی غيرمستقيمِ کمک های آمريکا به آژانس در پيشبرد فعاليت های هسته ای ايران شود.

XS
SM
MD
LG