لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

انتقاد آمریکا و  اسراییل از نامزد احتمالی وزارت دفاع ایران


انتقاد آمریکا و  اسراییل از نامزد احتمالی وزارت دفاع ایران
انتقاد آمریکا و  اسراییل از نامزد احتمالی وزارت دفاع ایران
<!-- IMAGE -->

ایالات متحده همراه با گروه های متعدد یهودی روز جمعه در مورد نامزدی احمد وحیدی برای تصدی سمت وزارت دفاع ابراز نگرانی کرد. آقای وحیدی که یکی از فرماندهان پیشین سپاه قدس، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است در دولت نهم جانشین وزیر دفاع بود. او در سال ۲۰۰۷به درخواست دادستان آرژانتین در فهرست افراد تحت تعقیب اینتر پل، پلیس بین الملل قرار گرفت. مقام های آرژانتینی احمد وحیدی و چهار مقام دیگر جمهوری اسلامی از جمله محسن رضایی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری اخیر را متهم به نقش داشتن در مرگبارترین حمله تروریستی به آن کشور می کنند. در سال ۱۹۹۴بمبگذاری در یک مرکز یهودیان در بوینس آیرس ۸۵کشته و صدها مجروح برجای گذاشت. آلبرتو نیسمن دادستان آرژانتین روز جمعه درگفتگو با اسوسیتد پرس گفت: نقش وحیدی در روند تصمیم گیری و در نهایت تایید تصمیم حمله به مرکزی یهودیان که طی دیداری در ایران در ۱۴اوت سال ۱۹۹۳صورت گرفت، ثابت شده است

روز جمعه ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری در مورد نامزدی آقای وحیدی ابراز نگرانی کرد. کلی گفت اگر این گزارش صحت داشته باشد و مجلس ایران صلاحیت او را تایید کند، اینکه او به خاطر نقش داشتن در یک حمله تروریستی تحت پیگرد اینترپل است، بسیار نگران کننده است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود: روند در جریان است که باید طی شود و ما تا آن زمان اظهار نظری در این مورد نخواهیم کرد.

مقام های آرژانتینی می گویند حمله سال ۱۹۹۴توسط ایران طراحی و توسط گروه شبه نظامی حزب الله که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار است اجرا شد. در حالیکه آمریکا و اسرائیل نیز ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرده اند، جمهوری اسلامی این اتهام ها را رد می کند.

XS
SM
MD
LG