لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۴

محمود عباس در چهارچوب سفری دو روزه وارد پايتخت سودان شد


<!-- IMAGE -->

محمود عباس، رهبر جنبش فتح و رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينيان با رضايت کامل از نتيجه کار کنگره اخير جنبش فتح در بيت اللحم، روز چهارشنبه برای ديدار با حسن عمرالبشير، رئيس جمهوری سودان به خارطوم سفر کرد. گفته می شود، با توجه به گمانه زنيهای موجود در زمينه روابط نزديک جنبش حماس با دولت سودان، سفر آقای عباس به خارطوم با هدف از بين بردن نفوذ سياسی رقيب خود، حماس در صحنه مناسبات بين المللی و جلب حمايت دولت عمرالبشير از جنبش فتح صورت گرفته است.

برخی از مقامات سودانی در اوايل سال جاری بدون ذکر نام خود به خبرگزاری رويترز از وجود باندهای قاچاق اسلحه در امتداد سواحل دريای سرخ در سودان خبر داده بودند. مقامهای سودانی در ماه ژانويه گذشته نيز به خبرگزاری رويترز گفتند، جنگنده بمب افکنهای اسرائيلی را مسئول حمله به کاروانهای حمل موشکهای ساخت ايران به حماس می دانند.

اعضای جنبش فتح معتقدند، جنبش سکولار فتح با پشتوانه حمايتهای غرب و با توجه به موقعيت و اعتباری که به واسطه کادر رهبری جديد بدست آورده است در مقايسه با گذشته بهتر می تواند در مسير ايجاد پيوند و همبستگی با رقيب سياسی خود، حماس گام بردارد.

توفيق مجدد فتح پس از شکست در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ در مقابل حماس به خاطر پاره ای اتهامات مربوط به فساد مالی و باندبازی، باعث می شود تا بار ديگر دست محمود عباس در مذاکرات صلح با اسرائيل باز شود.

محمود عباس دقايقی پس از ورود به خارطوم به روزنامه نگاران گفت: "ما از لحاظ تاريخی دارای مناسبات محکمی با دولت سودان هستيم، در نتيجه، بعد از کنگره ششم مواردی بوجود آمد که بايد همينجا در سودان با برادرانمان در ميان گذاشته شود. در حال حاضر تمام تلاش ما اين است که باب گفتگو را ميان فلسطينيها بگشاييم . ما در اين راه مصمم هستيم و موفق هم خواهيم شد. به علاوه مسائلی در مورد مذاکرات با اسرائيليها وجود دارد که بايد در مورد آنها هم صحبت شود."

سفر آقای عباس به سودان، در حالی انجام گرفته است که عمر البشير، رئيس جمهوری آن کشور اخيراً به اتهام ارتکاب جنايات جنگی در دارفور به دادگاه بين المللی رسيدگی به جنايات جنگی احضار شده است.

XS
SM
MD
LG