لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

مقامات ناتو: انتخابات افغانستان یک «موفقیت امنیتی» بود


مقامات ناتو: انتخابات افغانستان یک «موفقیت امنیتی» بود
مقامات ناتو: انتخابات افغانستان یک «موفقیت امنیتی» بود
<!-- IMAGE -->

در افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری به پابان رسید و مقامات آن را یک موفقیت توصیف می کنند. با این حال، روشن نیست که چه تعدادی در آن شرکت کردند، و گزارش هایی نیز از خلافکاری هایی در رای گیری می رسد.

مقامات گفتند درخشونت های پراکنده در سراسر کشور دست کم ۲۶ تن کشته شدند، از جمله ۹ غیر نظامی، ۹ افسر پلیس، و هشت سرباز افغان. گزارش رسید حملات در کابل، قندهار، و دیگر شهر های عمده روی داد. اما مقامات ناتو گفتند برگزاری انتخابات، به طور کلی، یک موفقیت امنیتی بود.

مسئولان انتخابات اینک به شمارش آرا ادامه می دهند، روندی که ممکن است پیش از معلوم شد نتایج اولیه ۴۸ ساعت طول بکشد.

حوزه های رای گیری در کابل پس از پایان مدت مقرر باز ماندند تا مردمی که قبلا صف کشیده بودند بتوانند رای بدهند.

در کابل و در شمال افغانستان، حوزه ها به موقع باز شدند و برخی در تمام روز بسیار شلوغ بودند. در جنوب وشرق، مناطقی که در آنجا هراس از حملات طالبان زیاد بوده است، تعداد رای دهندگان بسیار پایین گزارش شده است. برخی از حوزه ها در مناطق روستایی، که زیر کنترل شورشیان قرار دارند، بسته بودند.

مقامات سازمان ملل متحد و افغان انتخابات و شمار رای دهندگان را عموما ستوده اند. کای آیده، نماینده ویژه سازمان ملل متحد رای گیری را «رویدادی مثبت» توصیف کرد. اما ناظران مستقل می گویند هنوز بسیار زود است که در مورد موفقیت انتخابات اظهار نظر کرد.

<!-- IMAGE -->

حامد کرزی، رییس جمهوری فعلی، رای خود را دقایقی پس از باز شدن حوزه ها در کابل به صندوق انداخت، و گفت امیدوار است «انتخابات برای صلح، پیشرفت و رفاه مردم افغانستان باشد.»

یکی از رقیبان کرزی، عبدالله عبدالله وزیر سابق امور خارجه، نیز در کابل رای داد و گفت از این که بسیاری از افغان ها تصمیم به رای دادن گرفتند خوشحال است.

نظر سنجی هایی که پیش از رای گیری انجام گرفت، نشان داد کرزی با اختلاف زیادی از کاندیداهای دیگر جلوتر است، اما ممکن است آرای او برای پرهیز از کشیده شدن به دور دوم کافی نباشد. کاندیداها برای پیروزی به بیش از ۵۰ درصد رای ها نیاز دارند.


XS
SM
MD
LG