لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

احمدی ‌نژاد وزیران پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد


احمدی ‌نژاد وزیران پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد
احمدی ‌نژاد وزیران پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد
<!-- IMAGE -->

شامگاه چهارشنبه که آخرین فرصت قانونی محمود احمدی نژاد برای اعلام اسامی وزیران کابینه بود، آقای احمدی نژاد فهرستی شامل ۲۱ وزیر پیشنهادی خود را برای کابینه دهم به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه کرد. در این فهرست ۷ تن از وزرای دولت نهم بار دیگر حضور دارند و پنج تن از آنان در سمت های سابق خود ابقا شده اند.

شمس‌الدين حسينی وزیر امور اقتصادی و دارايی، منوچهر متكی وزیر امور خارجه، حميد بهبهانی وزیر راه و ترابری، محمد عباسی وزیر تعاون و علی‌اكبر محرابيان وزیر صنايع و معادن، وزیرانی هستند که در سمت های خود ابقا شده‌اند. مصطفی محمدنجار وزیر دفاع دولت نهم برای تصدی وزارت کشور و مسعود میرکاظمی وزیر پیشین بازرگانی، به عنوان وزیر نفت پیشنهاد شده اند.

احمدی نژاد برای اولین بار در تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی نام سه زن را در کابینه پیشنهاد کرده است: مرضیه وحید دستجردی برای وزارت بهداشت، سوسن کشاورز برای وزارت آموزش و پرورش و فاطمه آجرلو برای وزارت رفاه.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس که پیشتر ارائه نشدن بموقع فهرست وزیران پیشنهادی دولت دهم به مجلس را تخلف خوانده بود، احتمال داده است که دست کم چهار یا پنج نفر از وزیران پیشنهادی نتوانند رأی اعتماد مجلس را به دست آورند. او از جمله سوسن کشاورز را فاقد تجربه لازم برای تصدی وزارتخانه ای چون آموزش و پرورش دانسته است. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفته است چهار یا پنج تن از وزیران پیشنهادی از مجلس رأی اعتماد نخواهند گرفت و نمایندگان مجلس با چند تن از این افراد آشنایی ندارند.

کامران دانشجو که پیشتر رئیس ستاد انتخابات در وزارت کشور بود، از جمله چهره های تازه در میان وزیران پیشنهادی است که برای سمت وزارت علوم دولت دهم در نظر گرفته شده است.

فهرست سایر وزرای پیشنهادی از این قرار است:

رضا تقی‌پور وزارت ارتباطات، حيدر مصلحی وزارت اطلاعات، محمد عباسی وزارت تعاون، صادق خليليان وزارت جهادکشاورزی، ‌محمد حسينی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا شيخ‌الاسلامی وزارت كار و امور اجتماعی، علی نيكزاد وزارت مسکن، مسعود ميركاظمی وزارت نفت، محمد علی‌آبادی وزارت نيرو، احمد وحيدی وزارت دفاع، مرتضی بختياری وزارت دادگستری و مهدی غضنفری وزارت بازرگانی.

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از هفته آینده صلاحیت افراد معرفی شده برای کابینه را بررسی می کنند و درباره صدور رأی اعتماد به آنان تصمیم گیری می کنند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی حجت الاسلام حيدر مصلحی، وزیر پیشنهادی اطلاعات، نماينده آیت الله خمینی در قرارگاه کربلا و خاتم الانبياء در دوران جنگ، نماينده ولی فقيه در نیروی زمينی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نيروی مقاومت بسيج و مشاور رياست سازمان تبليغات اسلامی بوده است.
آقای مصلحی که دارای تحصیلات حوزوی است و اولین مشاور احمدی نژاد در امور روحانیون به شمار می رود، مشاور و نماينده رئيس جمهور در دانشگاه مذاهب اسلامی است و اکنون نمايندگی ولی‌ فقيه و سرپرستی سازمان اوقاف و امور خيريه را بر عهده دارد.

ایرنا می نویسد محمد حسینی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، دارای دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه تهران است. او در دولت نهم مسئولیت هایی چون معاونت پارلمانی و قائم مقامی وزارت علوم و ریاست دانشگاه پیام نور را برعهده داشته است. او پیشتر نماینده مجلس پنجم، مدیرعامل انتشارات سروش و معاون سازمان صدا و سیما در زمان ریاست علی لاریجانی بود.

مرضیه وحید دستجردی وزیر پیشنهادی بهداشت، متخصص زنان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است. او در مجلس چهارم و پنجم به مدت هشت سال نماینده تهران در مجلس بود.

فاطمه آجرلو وزیر پیشنهادی رفاه، نماینده کرج در مجلس است. رشته تحصیلی او روانشناسی بالینی است و در حوزه علمیه نیز تحصیل کرده است. او پیشتر مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد کرج و مسئول بسیج دانشجویی واحد خواهران استان تهران بود.

خبرگزاری ایرنا بدون اشاره به سوابق تحصیلی سوسن کشاورز وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش او را معاون کنوني وزير آموزش و پرورش در سازمان آموزش و پرورش استثنايی معرفی می کند که تيرماه سال گذشته اين سمت را بر عهده گرفته است.

مسعود میرکاظمی وزیر پیشنهادی نفت، وزیر بازرگانی دولت نهم و دارای دکترای صنایع است.

احمد وحیدی وزیر پیشنهادی احمدی نژاد برای تصدی پست کلیدی وزارت دفاع در دولت نهم جانشین وزیر دفاع بوده و در دوران وزارت دفاع شمخانی معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه را برعهده داشت. او همچنین رئیس کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون طرح و برنامه وزارت دفاع بوده است.
نام وحیدی در فهرست افراد تحت تعقیب اینترپل، پلیس بین الملل قرار دارد. در وبسایت رسمی اینترپل نوشته شده که حکم پیگرد احمد وحیدی به اتهام جنایت علیه جان مردم، اغتشاش و خرابکاری از سوی دولت آرژانتین صادر شده است. در وبسایت پلیس بین الملل، در کنار نام محسن رضایی و علی فلاحیان، نام احمد وحیدی به عنوان فرمانده سابق نیروی قدس سپاه به چشم می خورد که به خاطر پرونده انفجار مرکز یهودیان آمیا در بوئنوس آیرس، تحت پیگرد هستند.

سید مرتضی بختیاری وزیر پیشنهادی دادگستری در دولت دهم، دارای تحصیلات حوزوی است و پیش از این استاندار اصفهان، مدیرکل دادگستری استان خراسان رضوی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان زندان های کشور و مدیرکل دادگستری استان فارس بوده است.

محمود احمدی نژاد که اعلام خبر پیروزی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، اعتراضات گسترده مردمی و بروز بحران سیاسی در ایران را به دنبال داشت، پس از تأیید رهبر جمهوری اسلامی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری شرکت کرده و دو هفته پیش دومین دوره کاری خود را در سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران، آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG