لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

نیروهای امنیتی پاکستان در مرز افغانستان به حال آماده باش در آمدند


نیروهای امنیتی پاکستان در مرز افغانستان به حال آماده باش در آمدند
نیروهای امنیتی پاکستان در مرز افغانستان به حال آماده باش در آمدند
<!-- IMAGE -->

پاکستان مرز خود با افغانستان را بسته و نیروهای امنیتی را تا روز جمعه به حال آماده باش کامل در آورده است. این تصمیم که همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان گرفته شد، ورود کامیون های حامل تدارکات برای نیروهای ناتو در افغانستان را متوقف ساخت. اما پاکستان می گوید افغان های دارای ورقه های عبور ویژه که سفارتخانه آنها برای رای دادن صادر کرده است، اجازه داشتند از مرز بگذرند.

برای رای دادن حدود ۸۶۰ هزار آواره رسمی افغان که در پاکستان زندگی می کنند، تریتبی داده نشده بود.

سازمان ملل متحد می گوید بیش از یک میلیون آواره افغان که از جنگ داخلی و حکومت طالبان در کشورشان گریختند در پاکستان زندگی می کنند. عقیده بر این است که صدها هزار نفر دیگر به طورغیر قانونی در آنجا به سر می برند.

سخنگوی وزارت امورخارجه پاکستان روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت دولت اسلام آباد امیدوار است انتخابات در افغانستان موجب برقراری ثبات در کشور شود، و اضافه می کند سرنوشت دو کشور در هم گره خورده است.

در این میان، وزیر کشور پاکستان گفت تغییر اعلام شده در رهبری جنبش طالبان پاکستان، علامتی از شکاف های عمیق در میان این گروه است و دلیل دیگری است که ثابت می کند رهبر آن، بیت الله محسود، در حمله هوایی آمریکا کشته شد.

سخنگویان طالبان بارها مرگ محسود را تکذیب کرده اند و فقط می گویند او بیمار است.

روز پنحشنبه همچنین، ارتش پاکستان گفت ۶۰ ستیزه گر، از جمله یک دستیار نزدیک مولانا فضل الله، ملای افراطی فراری، داوطلبانه در دره سوات تسلیم شدند.

XS
SM
MD
LG