لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بدون روبرو شدن با حملات عمده طالبان برگزار شد


انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بدون روبرو شدن با حملات عمده طالبان برگزار شد
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بدون روبرو شدن با حملات عمده طالبان برگزار شد
<!-- IMAGE -->

مردم افغانستان روز پنجشنبه در دومین انتخابات ریاست جمهوری از زمان سقوط طالبان رای دادند.

رای گیری از حملات گسترده طلبان در امان ماند، با این حال، مقامات گفتند در خشونت های پراکنده در سراسر کشور، از جمله در کابل و قندهار، و دیگر شهرهای عمده، دست کم ۲۳ تن کشته شدند. در هلمند یک راکت کودکی را کشت و در کابل، پلیس دو مرد را که جلیقه های انفجاری پوشیده بودند کشت.

علی رغم آرامش نسبی، هنوز روشن نیست چه تعدادی از حدود ۱۷ میلیون رای دهنده ای که ثبت نام کرده بودند، رای داده اند. گزارش ها از حوزه ها در سراسر کشور حاکی است که میزان مشارکت هم زیاد و هم کم بود. مسئولان انتخابات اینک به شمارش آرا ادامه می دهند، روندی که ممکن است پیش از معلوم شدن نتایج اولیه، ۴۸ ساعت طول بکشد.

حوزه های رای گیری در کابل پس از پایان مدت مقرر باز ماندند تا مردمی که قبلا صف کشیده بودند بتوانند رای بدهند.

در کابل و در شمال افغانستان، حوزه ها به موقع باز شدند و برخی در تمام روز بسیار شلوغ بودند. در جنوب وشرق، مناطقی که در آنجا هراس از حملات طالبان زیاد بوده است، تعداد رای دهندگان بسیار پایین گزارش شده است. برخی از حوزه ها در مناطق روستایی، که زیر کنترل شورشیان قرار دارند، بسته بودند.

مقامات سازمان ملل متحد و افغان انتخابات و شمار رای دهندگان را عموما ستوده اند. کای آیده، نماینده ویژه سازمان ملل متحد رای گیری را «رویدادی مثبت» توصیف کرد. اما ناظران مستقل می گویند هنوز بسیار زود است که در مورد موفقیت انتخابات اظهار نظر کرد.

حامد کرزی، رییس جمهوری فعلی، رای خود را دقایقی پس از باز شدن حوزه ها در کابل به صندوق انداخت، و گفت امیدوار است «انتخابات برای صلح، پیشرفت و رفاه مردم افغانستان باشد.»

یکی از رقیبان کرزی، عبدالله عبدالله وزیر سابق امور خارجه، نیز در کابل رای داد و گفت از این که بسیاری از افغان ها تصمیم به رای دادن گرفتند خوشحال است.

نظر سنجی هایی که پیش از رای گیری انجام گرفت، نشان داد کرزی با اختلاف زیادی از کاندیداهای دیگر جلوتر است، اما ممکن است آرای او برای پرهیز از کشیده شدن به دور دوم کافی نباشد. کاندیداها برای پیروزی به بیش از ۵۰ درصد رای ها نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG