لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

اسرائیل می گوید روسیه در مورد  فروش موشک های دفاعی به ایران تجدید نظر خواهد کرد


<!-- IMAGE -->

شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد طی گفتگو با دیمتری مدودوف نخست وزیر روسیه در استراحتگاه سوچی در ساحل دریای سیاه، آقای مدودف به او قول داد که در برنامه فروش موشک های دفاع هوایی به ایران بازنگری شود. آقای پرز می گوید فروش چنین موشک هایی به ایران تعادل حساس قدرت در خاورمیانه را برهم خواهد زد.

در همین حال یک مقام روسی با تایید اینکه نخست وزیر اسرائیل مسئله فروش موشک های دفاعی به ایران را مطرح کرده بود افزوده است: اسرائیل تاکید کرده که هیچ برنامه ای برای حمله به ایران ندارد.

روسیه با ایران قرار دادی را امضاء کرده که بر اساس آن قرار است تعدادی موشک های قدرتمند ۳۰۰-s به جمهوری اسلامی بفروشد اما تاکنون این روند به آهستگی پیش رفته است.

اسرائیل و آمریکا نگرانند که ایران می تواند با استفاده از این موشک ها از تاسیسات هسته ای خود دفاع کند. آنها ایران را به تلاش برای دست یابی به سلاح اتمی متهم می کنند. ایران تاکید دارد برنامه های هسته ای اش تنها با مقاصد صلح آمیز دنبال می شود.

در همين حال اسرائیل آژانس بین المللی انرژی اتمی را متهم کرد که شواهد مربوط به تلاش ایران را برای دست یابی به سلاح اتمی پنهان کرده است.

روزنامه هاآرتز اسرائیل روز چهارشنبه گزارشی را منتشر کرد که در آن به نقل از مقام های اسرائیل آمده، آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه های اخیر از انتشار آماری که بیانگر تلاش ایران برای دست یابی به اطلاعات مربوط به سلاح های اتمی است، سرباز زده است.

محمد البرادعی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی که تا ماه دسامبر این سمت را برعهده خواهد داشت، پیش از این تاکید کرده بود که این سازمان هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ایران برنامه ای برای تولید سلاح های هسته ای دارد، در اختیار ندارد. اسرائیل پیش از این چندین بار از البرادعی انتقاد کرده و حتی در سال ۲۰۰۷ خواهان برکناری او شده بود.

XS
SM
MD
LG