لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

طالبان مسئولیت حمله به یک بانک در کابل را بر عهده گرفتند


طالبان مسئولیت حمله به یک بانک در کابل را بر عهده گرفتند
طالبان مسئولیت حمله به یک بانک در کابل را بر عهده گرفتند
<!-- IMAGE -->

نیروهای امنیتی در افغانستان، سه مرد مسلح را که به یک بانک در کابل حمله کردند ، کشته اند. این حادثه روز چهارشنبه و در حالی روی داد که تدابیر امنیتی گسترده ای در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز پنجشنبه در سراسر کشور به اجرا گذاشته شده است.

نیروهای امنیتی که به بانک هجوم بردند، در نبردی طولانی با مردان مسلح که جلیقه های انتحاری پوشیده بودند در گیرشدند، آنها را کشتتند و حدود ۳۰ قبضه اسلحه مصادره کردند. طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفتند و قول دادند علیه رای دهندگان دست به خشونت های بیشتری خواهند زد.

مقامات افغان، که نگران تاثیر خشونت ها بر مشارکت رای دهندگان هستند، از رسانه های خبری خواسته اند گزارش هیچ حمله ای را در حالی که حوزه ها باز هستند پخش نکنند. روزنامه نگاران افغان از این درخواست انتقاد کرده اند و برخی گفتند آن را نادیده خواهند گرفت.

<!-- IMAGE -->

تدابیرامنیتی در کابل، با ایجاد پست های بازرسی اضافی در خیابان ها و افزایش شمار ماموران پلیس تشدید می شود، و مقامات می گویند پلیس در ۶۵۰۰ حوزه رای گیری گشت خواهد زد، و سربازان افغان از محل های دیگر حفاظت خواهند کرد. ناتو اعلام کرد عملیات خود را در جریان رای گیری متوقف خواهد ساخت و سرباران برای کمک به امنیت انتخابات آماده خواهند بود.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان با حدود ۳۰ رقیب روبرو است. رقیبان ارشد او عبدالله عبدالله، وزیر سابق امور خارجه، اشرف غنی، وزیر سابق دارایی، و رمضان بشر دوست، یک قانون گذار مشهور از کابل را شامل می شوند. رای دهندگان همچنین اعضای شوراهای ایالتی را انتخاب خواهند کرد.

نظر سنجی ها حاکی است که کرزی بر کاندیداهای دیگر برتری دارد، اما ممکن است آرایی که کسب خواهد کرد برای پرهیز از دور دوم انتخابات کافی نباشد. کاندیداها برای برنده شدن به بیش از ۵۰ درصد رای ها نیاز دارند.

انتظار می رود نتایج انتخابات ۴۸ ساعت پس از رای گیری اعلام شود.

XS
SM
MD
LG