لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

چند خبر بين المللی: قدردانی اوباما از کلینتون؛ منع سيگار کشيدن در مراکز عمومی در ترکيه


چند خبر بين المللی: قدردانی اوباما از کلینتون؛ منع سيگار کشيدن در مراکز عمومی در ترکيه
چند خبر بين المللی: قدردانی اوباما از کلینتون؛ منع سيگار کشيدن در مراکز عمومی در ترکيه
<!-- IMAGE -->

قدردانی پرزيدنت اوباما از بيل کلينتون رييس جمهوری پيشين آمريکا

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا و بيل کلينتون، رييس جمهوری پيشين آمريکا روز سه شنبه در کاخ سفيد با يکديگر ملاقات کردند. آقای کلينتون اخيراً به کره شمالی سفر کرده بود تا دو خبرنگار آمريکايی زندانی در آن کشور را آزاد کند. کاخ سفيد با صدور بيانيه ای، اعلام کرد که باراک اوباما از تلاش آقای کلينتون قدردانی کرده است. در اين بيانيه سفر بيل کلينتون به کره شمالی خصوصی و ماموريتی ، انسانی توصيف شده و آمده است که اين سفر تغييری در سياست های آمريکا در قبال کره شمالی به وجود نمی آورد.

<!-- IMAGE -->

بازگشت احتمالی متهم پرونده بمب گذاری لاکربی به ليبی

دادگاهی در اسکاتلند راه را برای بازگشت احتمالی متهم پرونده بمب گذاری لاکربی، به کشورش ليبی باز کرد. عبدالباسط المقراحی مامور اطلاعاتی سابق ليبی به اتهام بمبگذاری در هواپيمای مسافری شرکت هواپيمايی پان آمريکن که در ٢٢ دسامبر ١٩٨٨ از لندن عازم نيويورک بود به حبس ابد محکوم شد. در اين بمب گذاری ٢٥٩ نفر کشته شدند. ليبی خواهان بازگشت اين مامور سابق خود به کشورش است. وی به علت ابتلا به سرطان پروستات در حال مرگ است.

<!-- IMAGE -->

رييس صندوق بين المللی پول: زخم هايی از اين رکود بر پيکره اقتصاد جهانی باقی می ماند

اقتصاد جهانی که دچار بدترين رکود از دوران جنگ جهانی دوم شده روندِ رو به بهبود خود را آغاز کرده است. اما رييس صندوق بين المللی پول بر اين عقيده است که زخم هايی از اين رکود بر پيکره اقتصاد جهانی باقی می ماند. وی، اعلام کرده است که تاثيرات بحران اقتصادی هم به روند عرضه و هم به روند تقاضا در ساليان آينده آسيب خواهد زد و حتی پس از دوران بهبود نيز اقتصاد جهانی ممکن است به مقدار پيش از آغازِ اين بحران توليد نداشته باشد.

<!-- IMAGE -->

اعتراض صاحبان قهوه خانه های ترکيه به قانون منع استعمال دخانيات در مراکز عمومی

بيش از هزار نفر از صاحبان قهوه خانه روز سه شنبه در اعتراض به قانون منع سيگار در مراکز عمومی، در آنکارا پايتخت ترکيه تظاهرات کردند. دولت ترکيه با حمايت رجب طيب اردوغان نخست وزير آن کشور از ماه ژوئيه سيگار کشيدن در تمام مراکز عمومی از جمله کافه ها، رستوران ها و بارهای اين کشور را ممنوع اعلام کرده است. تظاهرکنندگان خواهان تغيير سياست دولت در اين رابطه شدند. اين تظاهرات توسط انجمن صاحبان قهوه خانه ها در ترکيه سازمان داده شده بود. اين انجمن تاکيد دارد قانون منع سيگار به درآمد آنها لطمه می زند. دولت ترکيه معتقد است اين قانون عده بسياری را تشويق به ترک سيگار کرده و به سلامت شهروندان اين کشور کمک خواهدکرد. اين قانون تا کنون يک قربانی داشته است. در اواخر ماه ژوئيه يک شهروند ترکيه صاحب يک قهوه خانه را که به او تذکر داده بود در قهوه خانه او سيگار نکشد به ضرب ٤ گلوله کُشت.

<!-- IMAGE -->

مسئله خدمات بهداشتی-درمانی بيش از ٤٥ ميليون نفر از مردم آمريکا

يکی از مشکلاتی که در حالِ حاضر دولتِ پرزيدنت اوباما با آن روبروست مسئله خدمات بهداشتي-درمانی در اين کشور است. بيش از ٤٥ ميليون نفر از مردمِ آمريکا هنوز از بيمه خدمات درمانی برخوردار نيستند و گفته می شود بيمه خدمات درمانی ميليونها نفر ديگر نيز امور پزشکی گرانقميتی نظير جراحی و يا بستری شدن در بيمارستان را شامل نمی شود. در همين حال يک انجمن غيرانتفاعی، در يکی از بزرگترين سالنهای ورزشی شهر اينگلوود خدمات بهداشتی رايگان در اختيار صدها تن از اهالی ايالت کاليفرنيا قرار دادند.

<!-- IMAGE -->

آلودگی صنعتی در چين سبب اعتراضِ مردم در شمال اين کشور شده است

علت اين اعتراض ها مسموميت ۶۱۵ کودک در شمال چين است که ظاهراً از طريق آلودگی های کارخانه ای در نزديکی آن منطقه مسموم شده اند. زد و خورد بين والدين خشمگين با پليس چين روز يکشنبه آغاز شد. صدها تن از روستائيان چينی به اين کارخانه حمله کردند و بخشی از نرده های اين کارخانه را پايين کشيدند.

XS
SM
MD
LG