لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۴

بانک جهانی: نیجریه در سه دهه گذشته در نتیجه فساد و عدم مدیریت، بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از دست داده است


بانک جهانی: نیجریه در سه دهه گذشته در نتیجه فساد و عدم مدیریت، بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از دست داده است
بانک جهانی: نیجریه در سه دهه گذشته در نتیجه فساد و عدم مدیریت، بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از دست داده است

<!-- IMAGE -->

آفریقا قاره ای است با منابع طبیعی غنی، با این حال، اکثر مردمش در فقر زندگی می کنند. نیجریه از این واقعیت مستثنی نیست. روزانه دو میلیون بشکه نفت تولید می کند، و هفتمین ذخایز بزرگ گاز هر کشوری در جهان را دارد، اما بگزارش سازمان ملل متحد، نرخ فقر در کشور طی ۱۳ سال گذشته از ۴⁄۶ در صد به ۷⁄۶ درصد بالا رفته است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در سفر اخیر به آفریقا، متوجه شد که ناتوانی دولت در سطح محلی، ایالتی و فدرال، فوری ترین عامل نبود ارتباط بین ثروت نیجریه و فقر آن است.

بگفته بانک جهانی، نیجریه در سه دهه گذشته، در نتیجه فساد و عدم مدیریت، بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از دست داده است.معنای آن این است که جاده، مدرسه، و بیمارستان نمی توانند ساخته شوند. نبود شفافیت و پاسخگوئی، مشروعیت دولت نیجریه را کاهش داده و به قدرت گرفتن گروه هایی که به خشونت متوسل می شوند و اقتدار حکومت را رد می کنند کمک کرده است.

خانم کلینتون گفت بخشی از پاسخ به مشکل ابن است که سیستم انتخاباتی ناقص نیجریه درست شود، و یک شورای انتخابا تی براستی مستقل بوجود آید.برای ایجاد فضای آرام و ثابتی که توسعه را تقویت کند، شهروندان باید بقین داشته باشند آرایشان بحساب آورده می شود، دولت به آنها توجه دارد ، و دمکراسی می تواند خدمات اساسی را فراهم آورد.

خانم کلینتون گفت: مردم نیاز دارند بدانند که مقامات، اگر قانون شکنی کنند یا از انجام قول هایی که داده اند سرباز زنند، برکنار خواهند شد. و آنها نیاز دارند بدانند که منابع طبیعی نیحریه ، بویژه نفت و گاز، برای سرمایه گذاری در برنامه های توسعه اجتماعی که تمام مردم کشور از آنها بهره مند می شوند، بکار خواهد رفت.

نیجریه همچنین به گروه های نظارت برای تاکید بر شفافیت نیاز دارد. به روزنامه نگارانی نیاز است که از موارد سوء استفاده از اعتماد عمومی پرده بردارند و کسانی را که بزیان شهروندان نیجریه جیب هایشان را پر می کنند، معرفی کنند. قوه قضاییه مستقلی لازم است که خلافکاران را مجازات کند و راه را بر خلافکاری های آینده ببندد.

ایالات متحده معتقد است که می تواند در مشارکت با نیجریه کارهای زیادی انجام دهد. کار می تواند با تشکیل کمیسیون دوجانبه ای آغاز شود که ببیند امریکا چگونه می تواند کمک های تکنیکی برای بهبود روند انتخابات در نیجریه فراهم آورد. خانم کلینتون گفت : " قابلیت و توانایی لازم برای اداره شایسته و بهینه امور در افریقا ، و در نیجریه ، وجود دارد."

XS
SM
MD
LG